آجر نسوز


آجر نسوز

تاریخ انتشار: 1398/02/08 19:08 | بازدید: 223

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

آجر نسوز

امروزه یکی از پر کاربرد ترین نمونه های آجر،خاک  نسوز(دیر گداز)  است که هم برای نما و هم برای نمای داخلی و هم برای نمای خارجی استفاده می شود به دلیل تنوع و زیبایی  و مقاومت بالای این نوع از آجر زیادتر استفاده می شود.این نوع از آجر با توجه به اسم آن از خاک نسوز تهيه مي شود و به دليل پخت خاک نسوز در دماي بالاي 1000 درجه سانتي گراد اين نوع از آجر مقاومت فشاري و شيميايي بسيار بالاتري نسبت به انواع  آجرهاي دیگر از جمله  رسي و شيل (به این دلیل که این نوع از آجر ها در دماي حدود 700 درجه سانتي گراد پخت مي شوند) دارد

آجر های نسوز به لحاظ ترکیبات شیمیایی مورد مصرف در آن دارای دسته بندی های متفاوتی است که به لحاظ این ترکیب ها به صورت زیر دسته بندی می شود که در این قسمت به بررسی آن ها می پردازیم:

آجر آلومینی

 

یکی از اصلی ترین مواده استفاده شده در این آجر آلومینااست شاید بتوان گفت این مقدار تا بالای 70 درصد در این آجر مورد مصرف قرار میگیرد و20 درصد باقی مانده ی مصرفی شامل مخلوط کائولن ، بوکسيت و کروندومو خاک رس می باشد.روش پخت آجر آلوميني با مواد ذکر شده با درصدی خاص و دمای بين 1000 تا 1500 درجه سانتي گراد می باشد.از مصارف اصلی اين آجر درقسمت های صنعتي در پوشش جداره درون کوره هاي مکان هایی مانند ذوب آهن و فولاد می باشد و همچنين به دليل مقاومت شيميايي بالا این محصول در برابر مواد قليايي در داخل فضای دروني کوره هاي سيمان و شيشه نيز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آجر نسوز سيليسي


این آجر از جمله آجرهایی است که مصارف آن بیشتر در مصارف صنعتی و تولیدی است به عبارتی می توان گفت با توجه به نام آن بيش از 90 درصد ترکيبات شيميايي موجود در اين نوع از آجر را خاک سيليسي يا کوارتزيت تشکيل داده است که خاک سيليسي نیز داراي ترکيب های جزيي دیگراز جمله اکسيد سديم و اکسيد آلومينيم و اکسيد آهن و اکسيد تيتانيوم و اکسيد پتاسيم می باشد. 
از اصلی ترین ویژگی های آجر نماهای سیلیسی نفوذ ناپذیری است و همچنین داشتن رسانايي گرمايي زياد که در مقابل گازهای موجود در فضا منیز مقاوم است.از اصلی ترین مصارف این آجر بيشتر در کوره هاي کک سازي گاز نسوزاست که همچنین در کوره هاي توليد سراميک و کاشی نیز استفاده مي شود که همانند آجر آلومینی براي صنعت ذوب آهن و فولاد کاربرد ندارد و مصارف آن کاملا با این نوع آجر متفاوت است.

    آجر نسوز ويژه

آجر نسوز ویژه را می توان بیشتر آجر صنعتی نامید زیرا با توجه به ترکیبات آن می توان این آجر را در عرصه های مختلف صنعت بکار برد.آجر نسوز ویژه به نوعی از آجرهایی گفته می شود که ترکيب آجربه وسیله ی فلزات واسطه تشکيل مي دهد.

از جمله این آجر ها می توان موارد زیر را نام برد:
آجر نسوز کروم

آجر نسوز کروندوم

آجر نسوز زيرکونيم

آجرنسوز اکسيد کروم

آجرنسوز قليايي

آجرهاي نسوز از نوع ویژه در صنعت کاربرد هاي ويژه اي دارندو به همین جهت آن را آجر نسوز ویژه می نامند و در کوره هاي صنعت ذوب آهن و فولاد ، کوره هاي شيشه سازي ، راکتورهاي شيميايي ، راکتورهاي اتمي، کوره هاي توليد سيمان و ... استفاده می شوند.

قیمت اجر ذکر شده با توجه به قیمت مواد مصرفی متفاوت است..

آجر جوش

این آجر از جمله آجر های یکدست است و خاک آن دماي بيش از 1000 درجه سانتي گراد خميري نمي شود و آجر را در کوره بيشتر نگه مي دارند تا دانه هاي خاک موجود  به هم بچسبند و آجر به صورت کاملاً يکپارچه شود.. 
براي رسيدن به يک تکه شدن و یکدستی آجر يا همان يک پارچه شدن آجر در ترکیب آن از اکسيد آهن استفاده مي شودکه اکسيد اهن موجود در آن علاوه بر اينکه گدازآور است رنگ آجر را در دماي 1000 تا 1200 درجه سانتي گراد قرمز يا رو به  سياهی مي بردکه در صورت کم بودن اکسید آهن رنگ آن رو به گلبهی می رود.. 

آجر لعابيآجر لعابی ، همان آجر رسي معمولي می باشد که سطح آن به وسیله لعاب مخصوص کاشي پوشانده مي شود و در نماي ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از سطح لعاب خورده ی روی آجرهیچ گونه آب و رطوبت به داخل آجر نفوذ نمی کند.

قیمت آجرهای ذکر شده با توجه به مواد مصرفی و سختی پخت متفاوت است . 

 

 

تهیه شده در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

 

 جستجو در مطالب وبلاگ