برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
آشنایی با اصول کروم بندی سطح کار

آشنایی با اصول کرم بندی سطح کار

تاریخ انتشار: 1398/02/09 15:30 | بازدید: 810

اصول کروم بندی سطح کار

آشنایی با اصول کرم بندی سطح کار

اصول کروم بندی سطح کار 

 

قبل از اینکه اقدام به نصب کاشی به دیوار کنیم ،باید اضلاع افقی و عمودی دیوار ، کرم بندی و کاملاً تراز و شاقول باشد .


تعریف و کاربرد کرم  :

کرم به یک نشانه با اندازه ی ۱۰×۱۰ سانتیمتری گچی یا سیمانی است که ، سطح روی آن مبنای آستر ملات سیمان یا اندود کاری تعریف می شود . 


کرم بندی 


برای شروع کرم بندی باید در ابتدا از یک ضلع شروع کرده و کرم تخت را در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتیمتر و بعد به ضخامت ۲ سانتیمتر با ملات سیمان با ماله به طور مسطح کنید و اطراف کرم را به اصلاح می کشیم ( در اصطلاح پخ میکنیم) اینکار را برای این انجام میدهیم که کرم از روی سطح دیوار جدا نشود . و سپس کرم را طوری می سازیم که سطح آن از هر طرف کاملاً تراز باشد و سپس در همان خط به فاصله ی کرم دیگری ساخته می شود بدین گونه سطح دو کرم توسط شمشه با یکدیگر تراز می شود .
مرحله سوم عمل کرم گیری که می تواند کرم طولی باشد ، فاصله ی  لازم و گونیا را با کرم دوم میگیرند . در این مرحله کرم سوم توسط شمشه با کرم دوم کاملاً تراز و شاقول می شود .
مرحله بعدی که انجام می شود ،مرحله ی آخرین کرم است که به فاصله اول و دوم ساخته می شود و توسط شمشه ی تراز دو کرم سوم و چهارم با یکدیگر تراز می شود . برای اطمینان بیشتر از اینکه کرم ها تراز با یکدیگر ساخته شده اند . شمشه تراز را بر می گردانیم (در اصطلاح سر می گردانیم) یعنی کرم چهارم را با کرم اول تراز می کنیم ، چنانچه دو کرم با یکدیگر تراز باشند کرم گیری صحیح اجراء شده است و گرنه باید دو مرتبه تراز شوند .مراحل کرم بندی روی دیوار

 

  • با توجه به ارتفاع دیوار محل هایی که بایستی کاشی شود که معمولاً ۳ متر می باشند ، در این صورت کرم با نشانه را در ارتفاع ۸۰/۲ سانتیمتری مانده به سقف انداخته و آن را کرم a می نامیم .

  • برای کرم بندی بر روی دیوار باید شاقول را بر سطح دیوار قرارداد تا بتوان ضخامت کرم را برای ریسمان کاری تعیین نمود . 
  • نشانه بعدی را ۳۰ سانتیمتر مانده به کف اجراء نموده و ضامن شاقول را بر کرم a صاف قرار می دهیم به طوری که قسمت برجستگی شاقول مماس بر کرم یا نشانه پایین به نام b قرار گیرد ، اگر زیر شاقول ها خالی بود . ملات اضافه نموده تا برابر شاقول قرار گیرد و اگر اضافه بود ، با ماله روی آن را کم کم تراشیده تا کاملاً شاقول بر سطح کرم b منطبق گردد .
  • مراحلی که در بندهای ۲ و ۳ ذکر گردید را در ضلع مقابل انجام داده و کرم های c و d می نامیم .
  • در مرحله بعد ریسمانی با میخ بر سطح a و c در طول دیوار کوبیده به طوری که ریسمان منطبق بر سطح c و a باشد در این موقع ریسمان ساخته شده و بوسیله ماله کرم هایی به فاصله ۹۰ سانتیمتر یا کمتر اجراء و دقت می نماییم که کاملاً مماس با ریسمان باشد آن گاه طول دیوار رابه همین ترتیب کرم بندی می نماییم .
  • در این مرحله ریسمانی بر سطح کرم b و d می بندیم و مطابق کرم های بالایی اجرا می کنیم .

نکته : 


قبل از شروع کرم بندی باید سطح کار را توسط جارو از گرد و خاک پاک و مرطوب کرد و تا گرد و خاک روی کار ازبین برود . اینکار باعث شده که واسطه ای بین دیوار و ملات وجود نداشته باشد .

 

اصول چیدن رج اول : 


برای آماده سازی دیوارها می بایستی با کاشی پوشیده شود ، به دو طریق می توان کاشیکاری کف را شروع کرد .

نکته اینجاست که کاشیکاری با استفاده از دوغاب ماسه و سیمان انجام میگیرد و روش کار به این شکل است که : 

- سفت کاری یا اسکلت بنا جهت تمیز کردن از گرد و غبار جاروب زده می شود و سپس سطح آن را با آب خیس نموده و دیوارها جهت نصب کاشی با ملات خاک رس آماده می گردد . به همین منظور مقداری خاک رس چرب را به صورت ملات خمیری سفت در آورده کاشی را در آب فرو برده به اندازه ۲ تا ۳ سانتیمتر از دیوار فاصله داده آن را شاقولی نگه داشته قدری از ملات خاک رس را در ناحیه بالای کاشی طوری قرار می دهیم که لبه کاشی را نگه داشته و به دیوار نیز تکیه کند .

- شروع نصب اولین کاشی از نبش در و دربند و از پایین به بالا میشود .

بعد از نصب اولین کاشی که بوسیله تراز به طور شاقول انجام می شود ، کاشی های بعدی یکی بعد از دیگری به وسیله مقداری بسیار کم ملات خاک رس نصب می گردد تا رج اول به انتهای دیوار برسد .
سپس بوسیله شمشه بسیار دقیق کاشی اصطلاحاً باد می شوند تا سطحی یکنواخت به دست آورند . بعد از نصب رج اول دوغاب پشت کاشی را بوسیله ملاقه ،بسیار آرام ، آهسته و بدون فشار ، دوغاب را بر پشت کاشی میریزند و سرتاسر را در چند لایه و مرحله تکرار می کنند ، تا دوغاب ماسه سیمان بر سطح کاشی رج اول برسد . پس از گرفتن ملات پشت کاشی ،  ملات خاک رس را آرام از لبه ی کاشی برداشته شود و محل های خالی را با دوغاب ماسه و سیمان پر می کنند .
پس از اتمام رج اول و ریختن دوغاب پشت مصالح شروع به نصب رج دوم بر روی رج اول میکنیم و در امتداد بند عمودی نصب و رج های بعدی تا ارتفاع لازم ادامه پیدا می کند . نکته قابل توجه ای که باید رعایت کنیم بندهای افقی و عمودی در یک خط قرار گرفته باشد، تا پس از بندکشی به زیبایی کار آسیب نزند .
در انتهای رج های افقی و عمودی اگر طول و عرض مکانی که قرار است کاشیکاری شود به اندازه ای باشد که باید کاشی برش بخورد که با استفاده از الماس کاشی برش داده و نصب می گردد . در آخرین رج عمود باید از کاشی لبه دار استفاده کرد تا اگر کاشی تا زیر سقف نصب نمی گردد و گچ یا سیمان تخته ای کشیده شده و زیبایی خاصی را داشته باشد .
پس از تمام شدن کاشیکاری فاصله ی بین کاشی با ملات پودر سنگ و سیمان سفید با نسبت ( ۱ بر ۲ ) ساخته شده و پر میشود  و با پارچه ی نرم سطح کاشیکاری از ملات بندکشی تمیز می کنند .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت