برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
آشنایی با اصول کروم بندی سطح کار

آشنایی با اصول کرم بندی سطح کار

تاریخ انتشار: 1398/02/09 15:30 | بازدید: 987

اصول کروم بندی سطح کار

آشنایی با اصول کرم بندی سطح کار

 

قبل از اینکه اقدام به نصب کاشی به دیوار کنیم ،باید اضلاع افقی و عمودی دیوار ، کرم بندی و کاملاً تراز و شاقول باشد .


تعریف و کاربرد کرم  :

کرم به یک نشانه با اندازه ی ۱۰×۱۰ سانتیمتری گچی یا سیمانی است که ، سطح روی آن مبنای آستر ملات سیمان یا اندود کاری تعریف می شود . 


کرم بندی 


برای شروع کرم بندی باید در ابتدا از یک ضلع شروع کرده و کرم تخت را در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتیمتر و بعد به ضخامت ۲ سانتیمتر با ملات سیمان با ماله به طور مسطح کنید و اطراف کرم را به اصلاح می کشیم ( در اصطلاح پخ میکنیم) اینکار را برای این انجام میدهیم که کرم از روی سطح دیوار جدا نشود . و سپس کرم را طوری می سازیم که سطح آن از هر طرف کاملاً تراز باشد و سپس در همان خط به فاصله ی کرم دیگری ساخته می شود بدین گونه سطح دو کرم توسط شمشه با یکدیگر تراز می شود . مرحله سوم عمل کرم گیری که می تواند کرم طولی باشد ، فاصله ی  لازم و گونیا را با کرم دوم میگیرند . در این مرحله کرم سوم توسط شمشه با کرم دوم کاملاً تراز و شاقول می شود .
مرحله بعدی که انجام می شود ،مرحله ی آخرین کرم است که به فاصله اول و دوم ساخته می شود و توسط شمشه ی تراز دو کرم سوم و چهارم با یکدیگر تراز می شود . برای اطمینان بیشتر از اینکه کرم ها تراز با یکدیگر ساخته شده اند . شمشه تراز را بر می گردانیم (در اصطلاح سر می گردانیم) یعنی کرم چهارم را با کرم اول تراز می کنیم ، چنانچه دو کرم با یکدیگر تراز باشند کرم گیری صحیح اجراء شده است و گرنه باید دو مرتبه تراز شوند .مراحل کرم بندی روی دیوار

 

  • با توجه به ارتفاع دیوار محل هایی که بایستی کاشی شود که معمولاً ۳ متر می باشند ، در این صورت کرم با نشانه را در ارتفاع ۸۰/۲ سانتیمتری مانده به سقف انداخته و آن را کرم a می نامیم .

  • برای کرم بندی بر روی دیوار باید شاقول را بر سطح دیوار قرارداد تا بتوان ضخامت کرم را برای ریسمان کاری تعیین نمود . 
  • نشانه بعدی را ۳۰ سانتیمتر مانده به کف اجراء نموده و ضامن شاقول را بر کرم a صاف قرار می دهیم به طوری که قسمت برجستگی شاقول مماس بر کرم یا نشانه پایین به نام b قرار گیرد ، اگر زیر شاقول ها خالی بود . ملات اضافه نموده تا برابر شاقول قرار گیرد و اگر اضافه بود ، با ماله روی آن را کم کم تراشیده تا کاملاً شاقول بر سطح کرم b منطبق گردد .
  • مراحلی که در بندهای ۲ و ۳ ذکر گردید را در ضلع مقابل انجام داده و کرم های c و d می نامیم .
  • در مرحله بعد ریسمانی با میخ بر سطح a و c در طول دیوار کوبیده به طوری که ریسمان منطبق بر سطح c و a باشد در این موقع ریسمان ساخته شده و بوسیله ماله کرم هایی به فاصله ۹۰ سانتیمتر یا کمتر اجراء و دقت می نماییم که کاملاً مماس با ریسمان باشد آن گاه طول دیوار رابه همین ترتیب کرم بندی می نماییم .
  • در این مرحله ریسمانی بر سطح کرم b و d می بندیم و مطابق کرم های بالایی اجرا می کنیم .

نکته : 


قبل از شروع کرم بندی باید سطح کار را توسط جارو از گرد و خاک پاک و مرطوب کرد و تا گرد و خاک روی کار ازبین برود . اینکار باعث شده که واسطه ای بین دیوار و ملات وجود نداشته باشد .

 

اصول چیدن رج اول : 


برای آماده سازی دیوارها می بایستی با کاشی پوشیده شود ، به دو طریق می توان کاشیکاری کف را شروع کرد .

نکته اینجاست که کاشیکاری با استفاده از دوغاب ماسه و سیمان انجام میگیرد و روش کار به این شکل است که : 

- سفت کاری یا اسکلت بنا جهت تمیز کردن از گرد و غبار جاروب زده می شود و سپس سطح آن را با آب خیس نموده و دیوارها جهت نصب کاشی با ملات خاک رس آماده می گردد . به همین منظور مقداری خاک رس چرب را به صورت ملات خمیری سفت در آورده کاشی را در آب فرو برده به اندازه ۲ تا ۳ سانتیمتر از دیوار فاصله داده آن را شاقولی نگه داشته قدری از ملات خاک رس را در ناحیه بالای کاشی طوری قرار می دهیم که لبه کاشی را نگه داشته و به دیوار نیز تکیه کند .

- شروع نصب اولین کاشی از نبش در و دربند و از پایین به بالا میشود .

بعد از نصب اولین کاشی که بوسیله تراز به طور شاقول انجام می شود ، کاشی های بعدی یکی بعد از دیگری به وسیله مقداری بسیار کم ملات خاک رس نصب می گردد تا رج اول به انتهای دیوار برسد .
سپس بوسیله شمشه بسیار دقیق کاشی اصطلاحاً باد می شوند تا سطحی یکنواخت به دست آورند . بعد از نصب رج اول دوغاب پشت کاشی را بوسیله ملاقه ،بسیار آرام ، آهسته و بدون فشار ، دوغاب را بر پشت کاشی میریزند و سرتاسر را در چند لایه و مرحله تکرار می کنند ، تا دوغاب ماسه سیمان بر سطح کاشی رج اول برسد . پس از گرفتن ملات پشت کاشی ،  ملات خاک رس را آرام از لبه ی کاشی برداشته شود و محل های خالی را با دوغاب ماسه و سیمان پر می کنند .
پس از اتمام رج اول و ریختن دوغاب پشت مصالح شروع به نصب رج دوم بر روی رج اول میکنیم و در امتداد بند عمودی نصب و رج های بعدی تا ارتفاع لازم ادامه پیدا می کند . نکته قابل توجه ای که باید رعایت کنیم بندهای افقی و عمودی در یک خط قرار گرفته باشد، تا پس از بندکشی به زیبایی کار آسیب نزند .
در انتهای رج های افقی و عمودی اگر طول و عرض مکانی که قرار است کاشیکاری شود به اندازه ای باشد که باید کاشی برش بخورد که با استفاده از الماس کاشی برش داده و نصب می گردد . در آخرین رج عمود باید از کاشی لبه دار استفاده کرد تا اگر کاشی تا زیر سقف نصب نمی گردد و گچ یا سیمان تخته ای کشیده شده و زیبایی خاصی را داشته باشد .
پس از تمام شدن کاشیکاری فاصله ی بین کاشی با ملات پودر سنگ و سیمان سفید با نسبت ( ۱ بر ۲ ) ساخته شده و پر میشود  و با پارچه ی نرم سطح کاشیکاری از ملات بندکشی تمیز می کنند .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت