اسکوپ و فواید آن در سنگ گرانیت


اسکوپ و فواید سنگ گرانیت

تاریخ انتشار: 1398/05/08 08:51 | بازدید: 378

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

اسکوپ و فواید آن در سنگ گرانیت

 

سنگ گرانیت از دسته سنگ های آذرین می باشد که یکی از سخت ترین و مقاوم ترین سنگ های ساختمانی می باشد و از نظر چگالی جزء سنگین ترین سنگ ها در ایران به شمار می آید. سنگ گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که در برابر عوامل جوی و فیزیکی دارد بسیار مناسب برای ساخت نمای داخلی و خارجی می باشد اما سنگ این سطح صاف و صیقلی است و دارای جذب آب بسیار پایینی می باشد که این خود باعث می شود تا این سنگ به خوبی به ملات سیمان نچسبد و در اثر کوچکترین زمین لرزه ای از نما کنده شود. در این بین برای جلوگیری از این اتفاق از روش اسکوپ سنگ استفاده می کنند. حال این سوال پیش می آید که اسکوپ سنگ چیست و چگونه انجام می شود؟

اسکوپ سنگ

استفاده از اسکوپ یکی از بهترین و مطمئن ترین راه حل ها برای نصب سنگ گرانیت برای نما می باشد. در واقع هنگامی که بین ملات و پشت سنگ به روش های مختلف گیرداری ایجاد می کنند تا از سقوط سنگ جلوگیری شود اصطلاحا به آن اسکوپ کردن سنگ می گویند. اسکوپ سنگ روش های مختلفی دارد که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم :

  • سیم مفتول: روش سیم مفتول به این صورت است که در دو سر سنگ شیاری ایجاد می کنند تا بتوان مفتول آهنی به قطر 2 میلیمتر را از سنگ عبور داد، سپس این مفتول را گره میزنند تا سیم به ملات پشت سنگ گیر کند و سنگ را نگه دارد.
  • لقمه گذاری: در این روش که در واقع یک روش معمول برای نصب سنگ گرانیت می باشد دو یا چند سنگ لقمه ای را که دارای جذب آب بالا هستند (مانند تراورتن) به نمای ساختمان می چسبانند و پس از آن سنگ را با استفاده از سیستم دوغابی به لقمه نصب می کنند.
  • اسکوپ پروانه ای: یکی دیگر از روش های اسکوپ سنگ، اسکوپ پروانه ای است که در آن با ایجاد یک شیار به زاویه 45 درجه بر روی سنگ قطعه اسکوپ پروانه ای را درون شیار جا می دهند و سپس با استفاده از دوغاب سنگ را نصب می کنند. دوغاب به اطراف اسکوپ پروانه ای نفوذ می کند و باعث گیرش سنگ به ملات می شود.
  • اسکوپ Z :این روش نیز مانند روش پروانه ای است با این تفاوت که قطعه ای که درون شیار قرار میگیرد به شکل حرف Z می باشد.
  • اسکوپ دو پایه : در این روش قطعه استیلی که دارای دو بالچه است را به وسیله چسب به پشت سنگ می چسبانند به طوری که بالچه ها بصورت عمودی قرار گیرند. این بالچه ها مانع از نفوظ دوغاب به بخش هایی پایینی نمی شوند.
  • اسکوپ سه پایه: در این روش ابتدا یک شیار در سنگ ایجاد می کنند و به وسیله چسب لبه سوم قطعه ای که دارای سه بالچه است را درون شیار می چسبانند.

 

فواید اسکوپ سنگ گرانیت

حال می خواهیم به بررسی فواید اسکوپ سنگ گرانیت بپردازیم:

  • چسبندگی بالا

یکی از مهم ترین فوایدی که اسکوپ کردن سنگ گرانیت دارد این است که چسبندگی آن را به ملات زیاد می کند. سنگ های گرانیتی که به وسیله اسکوپ به نمای ساختمان می چسبند با گذشت سال های زیاد از نما کنده و جدا نمی شوند و قادر هستند انواع بار های وارده بر ساختمان مانند نیروی زلزه را تحمل کنند و حتی در نماهای مرتفع و بلند نیز میتوان از آن ها استفاده نمود.

  • بزرگ تر به نظر رسیدن ساختمان

سنگ های گرانیتی که به وسیله اسکوپ کردن به نمای ساختمان می چسبند به دلیل اینکه در پشت آن ها اسکوپ قرار میگیرد و کمی آن ها را برامده تر می کند سبب می شوند تا ساختمان کمی بزرگ تر از هنگامی که سنگ ها بدون اسکوپ به ملات سیمان می چسبند به نظر رسد.

  • مقاومت بالاتر

اسکوپ سنگ گرانیت سبب می شود تا مقاومت سنگ بالاتر رود و به راحتی شکسته نشود. هنگامی که در فصل زمستان باران می بارد این اسکوپ ها مانع از ورود آب به ملات سیمان می شوند و در نتیجه از سنگین شدن و افتادن سنگ جلوگیری می کنند.

  • طول عمر

یکی دیگر از فوایدی که اسکوپ کردن برای سنگ گرانیت به وجود می آورد بالا رفتن طول عمر سنگ می باشد. اسکوپ ها معمولا از دو نوع ABC و ورق های گالوانیزه می باشند. سنگ هایی که به وسیله ABC اسکوپ می شوند تا 500 سال ضمانت دارند و یه هیچ وجه امکان ریزش آن ها وجود ندارد و سنگ هایی که به وسیله ورق های گالوانیزه اسکوپ می شوند طول عمری به اندازه عمر ساختمان دارند یعنی فقط در صورت تخریب ساختمان فرو می ریزند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات