برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
آجر های نسوز ویژه

انواع آجرهای نسـوز ویژه

تاریخ انتشار: 1398/02/11 19:55 | بازدید: 353

انواع آجرهای نسـوز ویژه

در دسته بندی های آجرهای نسوز به سیلیسی وآلومینی و آجر جوش و لعابی به دسته ای از لعاب برخورد کردیم با نام آجر ویژه که با توجه به ویژگی ها و موارد مصرف آن به راستی که آجر نسوز ویژه است و این آجرها نوع خاصی از آجرهای نسوز هستند که در صنعت برای منظورهای ویژه‌ای کاربرد دارند. این آجرها از ترکیبات فلزات مختلف تولید می‌شوند. که در این مقاله بر آن شدیم که نمونه های آجر های نسوز را مورد بررسی قرار دهیم  که متداول ترین آجرهای این گروه عبارتند از:

 

 آجرهای کروم

این آجر دارای 95 درصد اکسید کروم می‌باشد.برای تهیه و تولید آن از Cr2O3  سنتزی بهره گرفته می‌شود. این نوع آجر بیشتر در صنعت تولید شیشه مورد استفاده قرار می گیرد از جمله در ساخت کوره ذوب خمیر شیشه مخزن مصرف دارند.

 

آجر کروم – کوروندوم

آجر اکسید کروم و کوروندوم  ترکیب شده از  5 تا 10 درصد اکسید کروم و بین 90 تا 95 درصد اکسید آلومینیوم (Al2O3) می باشند که این مواد در مقابل مواد قلیایی بسیار مقاوم هستند. از این نوع آجرها برای ساخت بخش درونی کورهای  بلند ذوب آهن بهره برده می‌شود.

 

آجر زیرکونیوم

آجرزیر کونیوم  از سولفات زیرکونیوم به صورت طبیعی با افزودن مقدار اندکی آلومین به کوارتز تهیه شده است. بیشترین کاربردآجر زیر کونیوم برای ساخت کورهای ذوب آلومینیوم و همچنین کوره های مخزن شیشه های مذاب و کوره‌های دارای دمای بسیار بالا می‌باشد.همچنین لازم به ذکر است  از ذوب سولفات زیرکونیوم با آهک ناخالصی آن به همراه سیلیکات کلسیم جدا شده و مواد خالص آن بدست آورده می شود. با افزودن مقدار 5 درصد از اکسید منیزیم یا CaO به مواد، بلورهای مکعبی شکل آن تشکیل می‌شود.

دی اکسید ریز کونیوم مقاومت گرمایشی بسیار بالایی دارد که به همین جهت از آن در ساخت بوته‌های ذوب کردن فلز در صنایع ذوب فولاد وهمچنین در راکتورهای اتمی به عنوان بازتاب دهنده نوترون استفاده می‌نمایند.

دمای ذوب آجر زیرکونیوم 2000تا 22000 درجه می باشد.

 

آجرهای اکسید کروم

  آجرهای اکسید کروم دارای 95 درصد اکسید کرومCr2O3  می‌باشد. برای تهیه آجر اکسید کروم از Cr2O3 سنتزی استفاده می‌شود. این نوع آجر در ساختن کوره ذوب خمیر شیشه مخزن استفاده می شود.

 

آجرقلیایی

 اجر قلیایی از تشکیل درصد بالایی اکسید منیزیم تولید می شود از این آجر به علت مقاومت بسیار بالای آن در برابر مواد قلیایی برای پوشش دهی جدار داخلی کوره‌های باز در فولادسازی، کوره‌های دایره ای در کارخانه‌های سیمان و همچنین در قسمت های بالای کوره‌های ذوب نمودن شیشه و فلزات غیرآهنی، مورد استفاده قرار می گیرد.

برای استفاده از بهترین ویژگی های آجر ذکر شده بهتر است از هرکدام از این محصولات در جایگاه خاص خود استفاده شود.هیچ یک از موارد آجر های نسوز برای آجرنما مناسب نمی باشند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر می تواند به صورت رایگان از مشاوران ما درخواست کمک نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت