برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
رعایت بندکشی در چیدمان سرامیک و سنگ

اهمیت رعایت بندکشی در چیدمان سرامیک و سنگ

تاریخ انتشار: 1398/04/26 09:05 | بازدید: 248

اهمیت رعایت بندکشی در چیدمان سرامیک و سنگ

اهمیت رعایت بندکشی در چیدمان سرامیک و سنگ :

 

در مقالات قبلی براین مساله تاکید فراوان داشتیم که نصب و ساخت یک سازه شاید از مصالح و دیگر موارد آن پر اهمیت تر باشد پس باید درنکات اصلی آن نهایت دقت را به عمل آوریم در این متن کالاساخت با همکاری کارشناس معماری خود برآن شد که مساله ی بند کشی را مورد بررسی قرار دهد.

در بررسی هر جسمی ما با ضریب انبساط حرارتی روبرو می شویم که با ابعاد آن جسم رابطه بسیار مستقیمی  دارد. باید توجه داشت که به آسانی میتوان از این اصل فیزیک در ساخت و ساز بهتر استفاده نمود، بندکشی و رعایت بند در زمان چیدن سنگ و کاشی و سرامیک برای کف سازی و بدنه سازی  یکی از مواردی است که با دقت در اصول فزیکی به آسانی میتوان زیبایی و عمر کار را بالا برد.این نکته در فضاهای خارجی از اهمیت بالا تری برخوردار است که علت آن تغییرات دما و نوسانات آب و هوایی است که البته در مورد کف هایی که دارای سیستم گرمایشی هستند نیز مورد اهمیت و توجه است و باید به صورت ویژه به نصب و تغییرات فیزیک آن دقت نمود در این مکان ها در درجه اول پیشنهاد می شود که حتما از سرامیک های پرسلان استفاده شود و به نکاتی که کالاساخت به آنها در متن زیر گفته می شود دقت نمایید.

 

نکته ایی که باید در نظر داشته باشید این است که اگرسرامیک  یا سنگ در جای کار خود فضای کافی به جهت  تخلیه کردن انبساط خود را که بر اثر تغییرات دمایی ایجاد می شود را نداشته باشند این افزایش طول موجب ایجاد ترک خوردگی ویا شکستگی در سطح کار می شود و یا در مواردی امکان جدا شدن سرامیک یا سنگ از سطح زیرین وجود دارد.برای جلو گیری از مشکلات احتمالی  لازم است چیدمان متریال استفاده شده با بندی به ضخامت  و فاصله ی  حد اقل ۲ یا ۳ میلی متر اجرا بشوند. همچنین توجه داشته باشید که  در تقاطع بین پوشش کف و دیوار و یا ستون ها نیزمی بایست  رعایت بین بند ها حداقل فاصله انجام شود. این بندها می بایست  توسط  پودر بندکشی مناسب  با خاصیت انعطاف پذیری کار شوند که با توجه به این ویژگی این پودرها افزایش طول ناشی از انبساط موجب شکسته شدن و ترک برداشتن کاشی یا سنگ نشود.

یکی دیگرازعوامل مهم دررعایت فاصله بین سرامیک ها وجود هرگونه  تلورانس مثبت و منفی هرچند اندک در ابعاد سرامیک های مد نظر است. وجود بازه مثبت  و منفی بین کاشی و سرامیک های تولید شده توسط استاندارد کلی قابل تعین می باشد که این مساله فارق از کارخانه تولید کننده و یا کشور آن می باشد فرض مثال سرامیک درجه یک از جمله سرامیک هایی است که بر طبق استاندارد دارای هیچ گونه نقص و ایرادی می باشد و هیچ گونه تفاوت ابعادی ندارد و زمانی که به طور مثال دو عدد کاشی یا سرامیک درجه یک را کنار هم قرار دهیم باز هم فصله ای هر چند کم  دربین آن مشاهده می شود مگر درحالتی که سرامیک تولیدی دارای برش لیزری باشد و در اصطلاح کاشی و سرامیک کالیبره می باشد که دراین حالت فاصله خاصی درآن دیده نمی شود.

 

در مورد بند های بین کاشی و سرامیک وسنگ باید در نظر داشت که این بندکشی ها عموما به دلیل عرض کم حتی با دوغاب ریزی هم امکان پرشدن آن نیز وجود ندارند. بند کشی ها و فضای باقی مانده بین سنگ و سرامیک پس از مدتی تغییر رنگ می دهد و زیبایی خود را از دست می دهد و فضای بین  بندکشی ها عموما مکان مناسبی برای رشدکردن  قارچ ها و باکتری ها است. بر این اساس همین مساله  ایجاد بند کشی مناسب، همه تلورانس های ابعادی را پوشش می دهد  وهمینطور موجب می شود فضای مناسبی دربین سنگ ها و سرامیک ها ایجاد نماید و موجب می شود به جهت پر نمودن آنها با مواد بند کشی درتناسب با هر گونه کاربری فضا، ایجاد می نماید.

باید به این نکته توجه داشت که این خصوصیت درمحیط هایی همانند مراکز بیمارستانی و درمانی و اتاق های عمل که به لحاظ بهداشتی دارای اهمیت بسیار بالایی هستند بسیار پر اهمیت است و توصیه می شود که حتما در صرت امکان از کاشی و سرامیک های بدون بندکشی استفاده نمایید که البته در بسیاری از متریال که امکان نصب بدون بندکشی وجود ندارد می توانید از اسپیسرها و جداکننده های میلیمتری استفاده نموده و سپس پس از خشک شدن کار از رزین نانو که در سایت کالاساخت موجود است بر روی بند کشی ها استفاده نمایید .

 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت