برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
بررسی انواع آجر موجود بر حسب کاربری آن

بررسی انواع آجرهای موجود بر حسب کاربری آن ها

تاریخ انتشار: 1399/04/17 09:20 | بازدید: 232

مصرف آجر در ایران به عنوان یکی از انواع مصالح ساختمانی سابقه ای باستانی دارد .....

بررسی انواع آجرهای موجود بر حسب کاربری آن ها

مصرف آجر در ایران به عنوان یکی از انواع مصالح ساختمانی سابقه ای باستانی دارد و می توان گفت اولین باری که افراد از این متریال در ساخت و ساز استفاده نمودند مربوط به چند هزار سال پیش می باشد. آجرها در واقع خشت پخته شده ای هستند که در گذشته با استفاده از هنر دست ساخته می شدند و از آن ها برای تزئین و ساخت کاخ ها و عبادتگاه ها مانند طاق کسری ، آرامگاه شاه اسماعیل سامانی در گنبد کاووس و مسجد اصفهان بهره گیری می شده است. علاوه بر این ها در عصر اسلام استفاده از آجر ها در اجرای طرح های  گروه‌سازی، بافت‌های متضاد، طرح گود، زج‌چینی نیز بسیار رواج داشت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت ساخت و ساز در تولید آجرها از دستگاه ها و کوره های پیشرفته بهره گیری می شود و نمونه های بسیار جدید با ویژگی های مثبت فراوان از این مصالح به بازار ارائه شده اند که می توان از آن ها در بخش های مختلف ساختمان استفاده نمود. در حال حاضر با گذشت هزاران سال از اولین باری که آجرها در ساخت و ساز مورد بهره گیری قرار گرفتند، این مصالح همچنان از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند و استفاده از آن ها بسیار رواج دارد. هدف از تنظیم این مقاله توسط گروه کالاساخت برای شما همراهان عزیز معرفی انواع آجرهای موجود در صنعت ساخت و ساز بر حسب کاربری می باشد.

 

آجرها به طور کلی در ساختمان سازی در دو بخش زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

  1. مرحله سفت کاری ساختمان:

سفت کاری در واقع اولین مرحله از عملیات اجرایی ساخت سازه‌‌ می باشد که شامل مراحل پی کنی ساختمان، قالب بندی و بتن ریزی و شناژ بندی، اسکلت بندی، احداث تیر ها و سقف ساختمان، تیغه چینی و دیوار‌چینی می باشد. در مرحله تیغه چینی و دیوار چینی آجرها از کاربری بسیار زیادی بهره مند هستند. در واقع با تیغه چینی دیوار، اسکلت کلی ساختمان مشخص می شود و ساختمان قابل تشخیص است. در این مرحله از مصالح بسیار مختلفی می توان به منظور دیوار چینی بهره گیری نمود که رایج ترین آن ها آجر می باشد. از انواع آجرهایی که در این مرحله استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • آجر فشاری:

آجر فشاری یکی از انواع اجرهای قدیمی می باشد که به صورت دستی و با فشار دست کارگران خشت زن تولید می شود. این نوع آجر فاقد سطوحی با پرداخت ویژه است و معمولاً برای کلیه کارهای داخلی یا کارهایی با اهمیت ظاهری کمتر نظیر دیوارچینی، طاق ضربی، ساخت دیوار های باربر و حایل، تیغه چینی و موارد دیگر در مرحله سفت کاری بسیار مناسب است. در حال حاضر صنعت ساخت و ساز در ایران به مقدار وسیعی از آجرهای فشاری استفاده می‌نماید و می توان گفت این نوع آجر در سفت کاری و زیر کاری ساختمان بسیار پرکاربرد می باشد.

 

  • آجر لفتون:

آجر لفتون یکی دیگر از انواع آجرهایی است که در مرحله سفت کاری ساختمان بسیار پرکاربرد می باشد. این نوع آجر دارای مدل های مختلفی است که برای نخستین بار در روستای لفتون تولید شده و به همین دلیل با این عنوان نام گذاری شده است. پر مصرف ترین آجر لفتون، آجر ده سوراخه می باشد که با سوراخ های خود وزن پایین و چسبندگی بالایی دارد. از آجر لفتون در سایزهای بزرگ به منظور دیوار چینی محوطه ها، حصارباغ ها و ویلاها، سوله ها و حیاط منازل و از سایز کوچک آن در چیدن دیوار اتاق ها، تراس ها، درپوش حمام و دستشویی و زدن سقف به کمک تیرآهن بهره گیری می شود.

 

  • آجر ماسه آهکی:

آجر ماسه آهکی یکی دیگر از انواع آجرها می باشد که از سیلیکات کلسیم تشکیل شده است. این نوع  آجر در زمان خشک شدن دچار کاهش ابعاد می شود و به علت جذب آب بالایی که نسبت به انواع دیگر از آجر ها دارد در پی سازی و کرسی چینی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • آجر سفالی:

آجرهای سفالی خود به دو دسته آجر سفالی دیوار و آجر سفالی سقف تقسیم می شوند. هر دو این آجرها از جنس سفال بوده و دارای سوراخ های بزرگ می باشند. آجر سفال دیواری به دلیل توخالی بودن و عدم توانایی باربری به منظور دیوارکشی پارتیشن و جداکننده فضاهای غیر باربر استفاده می شود و آجر سفال سقفی که به آن بلوک سقفی نیز گفته می شود به دلیل خاصیت عایق صدا و حرارت در پوشاندن سقف هایی با تیرچه بتنی استفاده می شود.

 

  • مرحله نازک کاری ساختمان:

نازک کاری در تفاوت با سفت کاری آخرین مرحله از ساخت یک سازه می باشد. نازک کاری در واقع کارهایی است که به محافظت از اجزای سازه ای‌، زیبایی و قابل سکونت شدن آن ساختمان مربوط است. نازک کاری خود از مراحل بسیار مختلف و متنوعی تشکیل می شود که اجرای نمای داخلی و خارجی ساختمان، پوشش کف، اجرا قرنیز و زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان بخشی از آن ها می باشد. انواع آجرهایی که در مرحله نازک کاری مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:

 

  • آجر کف فرش:

آجر کف فرش همانطور که از نامش پیداست به آجرهایی گفته می شود که در اجرا پوشش کف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. بسیار از افراد هستند که از این کاربری آجر ها بی اطلاع می باشند و گمان می کنند که آجرها در پوشش کف فرش مناسب نمی باشند اما باید گفت که برخی از انواع آجرها با ظاهر بسیار مناسب به همراه مقاومت بالا در برابر ضربه و سایشی که از آن برخوردار هستند در پوشش کف بسیار مناسب می باشند. یکی از انواع آجرهای مناسب در کفپوش داخلی و خارجی ساختمان، آجر های نسوز هستند.

 

  • آجرنما:

از دیگر انواع آجرها که به منظور زیباسازی نمای داخلی و خارجی ساختمان از آن ها بهره گیری می شود، آجرنما ها می باشند. آجر های مناسب در نما از ویژگی های بسیار ویژه ای همچون مقاومت در برابر شرایط جوی، استحکام در برابر سایش و شوره زدگی، عایق صوت و گرما، ظاهر زیبا و چشمگیر و ... برخوردار هستند. آجر نماها دارای انواع بسیار متنوعی می باشند و از رنگ های مختلفی برخوردار هستند. از آجرنماها در ترکیب با سنگ هاو سرامیک ها نیز می توان بهره گیری نمود. دو نمونه از آجرهای بسیار مناسب در اجرا نمای داخلی و خارجی ساختمان، آجر رس و آجر نسوز می باشند.

 

  • آجر قرنیز:

آجرهای قرنیز نیز مناسب برای نوار کشی در پای دیوارها و خط تقاطع آن ها و کف ساختمان ها می باشند. این نوع آجرها از مقاومت بسیار بالایی در برابر شوره و جذب آب برخوردار هستند چرا که اغلب در پای دیوار و در مواجهه با رطوبت و آب نصب می گردند. آجرهای قرنیز موجود در کالاساخت علاوه بر مقاومت بالا در برابر شوره زدگی از مقاومت بالایی در برابر حرارت و بارندگی برخوردار هستند و دارای طرح های بسیار زیبایی می باشند.

 

  • آجر دکوراتیو:

از دیگر انواع آجرهایی که در مرحله نازک کاری مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به آجرهای دکوراتیو اشاره نمود. این نوع آجرها در دکوراتیو نمودن و زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و دارای طرح ها و رنگ های بسیار زیبا و دیدنی هستند. آجرهای دکوراتیو به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب مورد استفاده قرار می گیرند و می توان از آن ها در زیباسازی و تزئین فضای بین کابینتی، دیوار پشت تلویزیون، فضای اطراف شومینه، دیوار زیر اپن و بسیاری موارد دیگر بهره گیری نمود.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت