برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تاریخچه ی آجر نما

تاریخچه آجر نما

تاریخ انتشار: 1398/02/09 16:04 | بازدید: 386

تارخچه آجر انواع آجر از ابتدا تا امروز

تاریخچه آجر نما

 

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است و قدمت آجر های دستی و فشاری به هفت هزار سال پیش برمیگردد . که با استفاده از هنر دست ساخته میشدند و برای تزئین کاخ ها و عبادتگاه ها به کار می رفتند. بعضی نیز قدمت آجر را ده هزار سال تخمین زده اند .اما امروز این صنعت رو به افول است و تنها به صورت نمادی از صنایع دستی و سنتی به کار میرود. در تهران قدیم اکثر آجر سازی های دستی در حوالی میدان شوش و جاده قدیم شهر ری و هاشم آباد بوده است که اکنون هیچ اثری از آن به جا نمانده است. اما در محمودآباد اصفهان هنوز هم تعدادی از میل دودکش های آجر دستی برپا است که گاها طول بعضی از آنها به 300 متر میرسداما اکنون خاموش هستند. بسیاری از ساختمان های قدیمی زیبایی خود را مدیون آجر هستند . آجر ساخته شده از خاک رس را اولین بار برای شهرهایی مانند بین النهرین در 5000 هزار سال پیش به کار بردند.

برای درست کردن آجر در ابتدا مردم گل رس و کاه را با لگد کردن آن ها مخلوط کردند. و بعد مخلوط را در قالب های مستطیلی و مربعی شکل میریختند و با استفاده از نور افتاب میپختند. نکته این موضوع این است که آجر با افتاب پخته شده است بدون کاه نمیتواند خود را نگه دارد در سده های بعد مردم آموختند که با گداختن رس اجر محکم تری بدست می آید و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم تر است. گمان می‌رود نخستین بار از پخته شدن خاک دیواره‌ها و کف اجاق‌ها به پختن آجر پی برده‌اند.

در ایران هر جا سنگ کم و خاک خوب در دسترس بوده آجر پزی ها دایر شده اند . اندازه آجر ایلامی حدود 10×38×38 سانتی‌متر بوده است. پختن و مصرف آجر در زمان ساسانیان گسترش یافته و در ساختمان‌های بزرگ مانند آتشکده‌ها به کار رفته است. اندازه آجر این دوره جدید 44×44×7 تا 8 بوده است و بعدها به 20×20×3 تا‌ 4 سانتی‌متر کاهش یافت.

در فرش کردن کف ساختمان از آجر بزرگتری به نام ختایی به ابعاد 5×25×25 سانتی‌متر و یا بزرگتر از آن به نام نظامی در ابعاد 40×4×5 سانتی‌متر استفاده میشود.از انواع دیگر آجر در گذشته آجر قزاقی می‌باشد که پیش از جنگ جهانی اول روس‌ها آن را تولید می‌کردند که ابعاد آن 5×10×20 بوده است. آجر نوعی سنگ  است . سنگ مصنوعی که از پخته شدن و گداخته شدن به دست می آید .از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما آجر بدست می آید. خاک آجر مخلوطی است از خاک رس، ماسه، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات‌ها، سولفورها، فسفات‌ها، کانی‌های آهن، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مواد آلی و… که امروزه هم نیز همین مواد را شامل میشود و بعضی از آجر های لعاب دار و انواع شیل آن را مقاوم تر و با استفاده از مواد دیگری میسازند که در مقاله های بعدی به توضیح تک تک موارد خواهیم پرداخت .

 

شما با تماس با کارشناسان ما میتوانید از مشاوره رایگان بهره مند شوید. تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

تهیه و تنظیم در گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت