جلوگیری از شورده زدن سنگ نما

جلوگیری از شوره زدن سنگ نما

تاریخ انتشار: 1398/01/27 13:39 | بازدید: 2902

شوره سنگ ساختمانی راه های شوره زدایی

جلوگیری از شوره زدن سنگ نما

جلوگیری از شوره زدن سنگ نما

 

سنگ ها از جمله متریال هایی هستند که به سبب ویژگی های مثبت فراوان و تنوع بالای خود، بسیار در میان دست اندرکاران ساخت و ساز پرکاربرد بوده و از گذشته تا به امروز دارای طرفداران فراوانی می­باشند. بهره گیری از برخی سنگ های ساختمانی به منظور پیاده سازی نمای خارجی، در کشور ایران بسیار رواج داشته و افراد زیادی به اجرای انواع نما با استفاده از سنگ نما علاقه مند هستند. با استفاده از انواع سنگ نما می توان سبک های معماری مختلف را بر روی ساختمان پیاده سازی نمود و ظاهر جذاب و دیدنی به آن بخشید. البته ظاهر یک نمای سنگی تا وقتی زیبا و جذاب باقی می­ماند که عواملی مانند شوره زدگی و سفیدک موجب ایجاد تغییر در آن نشوند. شوره و سفیدک در واقع لکه های پودری سفید و کرم رنگی هستند که ظاهر نازیبا به سنگ می­ بخشند و به سبب عوامل مختلفی ایجاد می­ گردند. اکثر باورها بر این است که سنگ، خود شوره می­زند، اما حقیقت این بوده که نمک و املاح داخل شن و سیمان مورد استفاده در ملات ساختمانی باعث شوره زدن سنگ می­ شود. در ادامه این مقاله از کالاساخت سعی شده است تا شما را با راه کارهایی که می­تواند از شوره زدن سنگ نما ساختمانتان جلوگیری کند، آشنا سازیم.

 

چگونه از به وجود آمدن شوره در سنگ نما جلوگیری کنیم ؟

 

در زیر راه کارهایی را برای شما عنوان نمودیم تا با استفاده از آن ها از شوره زدن سنگ نما خود جلوگیری کنید:

  • استفاده از ملات مرغوب :

همانطور که می­دانید در نصب انواع سنگ ساختمانی از ملات شن و سیمان بهره گیری می­شود. برای جلوگیری از شوره زدگی سنگ، بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه از شن و سیمانی که برای آن منطقه مناسب است، استفاده کنیم. در واقع اکثر شن و سیمان های موجود در کشور از نمک و املاح زیادی برخوردار هستند، در نتیجه با توجه به این اینکه اکثر نماهای ساختمانی کشور از جنس سنگ تراورتن با تخلخل نسبتاً بالایی بوده، باعث می­شود تا این سنگ از طریق سوراخ های رویی و زیرین خود نفس بکشد و نمک موجود در سیمان را پس بدهد و این نمک به صورت شوره روی سطح سنگ ظاهر خواهد شد.

با توجه به این موضوع، راه اول استفاده از شن و سیمان های بدون نمک است. بهره گیری از شن های شسته شده که از نمک کمتری برخودار هستند و ملاتی با کم ترین میزان سولفات می­تواند، از بروز شوره و سفید در سنگ جلوگیری نماید. همچنین بعضی از شهرهای ایران دارای خاک شیرین بوده و هرچه زمین آن ها را گود کنیم بازهم به خاک شیرین دست خواهیم یافت. این نوع از خاک ها بهترین شن و سیمان را برای نماسازی در بر دارند.

  • استفاده از آب مناسب :

یکی دیگر از عواملی که موجب ایجاد سفیدک در سنگ نما می ­شود، آب شور و دارای املاحی است که در مخلوط ملات مورد بهره گیری قرار می­گیرد. در بسیاری از ساختمان سازی ها تصور این است که اگر از اب چاه استفاده کنند به صرفه تر و بهتر است، اما باید گفت که این آب دارای املاح زیادی است که حتی اگر شما از ملات شسته و مرغوب هم استفاده کنید، باعث می­شود تا ملات شما مقداری از املاح آن را به خود جذب کند و موجب شوره زدگی در سنگ گردد. توجه کنید، تجربه ثابت کرده که آب چاه حداقل برای اجرا نمای خارجی نه تنها به صرفه نیست، بلکه در اینده هزینه زا نیز می­باشد. با دقت به این موضوع بهتر است از آب شیرین و تصفیه شده که دارای مواد قلیایی سولفاته نباشد در مخلوط ملات خود بهره گیری نمایید.

  • نصب سایبان و درپوش :

از دیگر راه کارهایی که می­تواند تا حدودی در عدم ایجاد شوره بر روی سنگ نما تاثیرگذار باشد، استفاده از سایبان و درپوش بر روی دیوار ها می­ باشد. سایبان ها و در پوش ها از سرازیر شدن آب برف و باران بر روی دیوار ها و سنگ نما جلوگیری می­ نمایند که در این صورت جذب آب کمتری اتفاق می­افتد. جذب آب کمتر مساوی با احتمال شوره زدگی کم تر است.

  • اجرای سنگ به صورت خشک :

اگر معمار و فرد متخصص در زمینه نصب سنگ به روش مکانیکی و اجرای خشک سراغ دارید، سعی کنید سنگ ساختمانی خود را به روش خشک و مکانیکی با استفاده از پیچ، پلاک و پین در نما اجرا نمایید. این روش تضمین شده و دارای بسیاری از مزایا است که در مقالات پیشین سایت کالا ساخت به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

  • بهره گیری از رزین و اپوکسی :

یکی دیگر از راه کارهایی که می­تواند به شما کمک کند تا سالیان سال سنگی بدون شوره زدگی و سفیدک داشته باشید، بهره گیری از رزین و اپوکسی می­ باشد. رزین مایعی شفاف و چسبنده است که در سوراخ های سنگ نفوذ کرده و از جذب آب و در پی آن شوره زدگی، جلوگیری می­ کند.

حتی اگر سنگ ساختمانی خود را کار کرده اید و در حال حاضر شوره زده است نیز می­توانید از این محصول برای جلوگیری از شوره زدگی دوباره بهره گیری نمایید. تنها باید در مرحله اول شوره ها را از سطح سنگ خود پاک کنید تا هیچ شوره ای روی آن نباشد. (برای اینکار ما محصول شوره زدا را به شما پیشنهاد می کنیم) . سپس به مقدار کافی از رزین نانو بر روی سطح سنگ استفاده کنید تا منافذ و سوراخ های آن گرفته شود و دیگر راه تنفسی برای سنگ وجود نداشته باشد. اینکار باعث می­شود سنگ نمک موجود در ملات را پس بزند و شوره ایجاد نشود.

 

نکته پایانی :

در آخر باید بگوییم، سنگ هایی مانند تراورتن عباس آباد و حاجی آباد به سبب اینکه دارای سورت های سفید و کرم روشن هستند، اثر شوره بر روی سطحشان کمتر خود را نشان می­دهد و به همین دلیل برخی از افراد گمان می­کنند که این سنگ ها در میان تراورتن ها اصلا شوره نخواهند زد که این یک باور غلط است. البته باید بگوییم که درست است، سنگ های تراورتن دارای تخلخل بالاتری به نسبت دیگر انواع سنگ های ساختمانی هستند و به همین دلیل ایجاد شوره در آن ها بیشتر اتفاق می ­افتد، اما همین تخلخل سبب شده تا تراورتن ها از ویژگی های بسیار خوبی همچون چسبندگی بالا، وزن پایین، مقاومت در برابر انبساط و انقباض و ... برخوردار باشند و به یکی از پر طرفدارترین انواع سنگ نما تبدیل شوند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت