خاک سرامیک

خاک سرامیک

تاریخ انتشار: 1398/06/26 15:20 | بازدید: 375

خاک سرامیک

 خاک سرامیک 

 

در ساخت و ساز از مصالح گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام به نوعی کاربری متفاوتی دارند . مصالح ساختمانی از سنگ ، گچ و سیمان گرفته شده تا کاشی و سرامیک ..که هر کدام به نوعی کاربری خودشان را دارند .

تولید سرامیک و آشنایی با مواد سرامیک به سالها قبل که قدمت تاریخی دارد، بر می گردد . با قاطعیت می توان بیان کرد که پر مصرف ترین محصول ساختمانی که هم برای کف و هم بدنه مناسب می باشد سرامیک است . مواد اولیه که برای تولید سرامیک ها استفاده می شود سیلیکاتهای آلومینیوم می باشند . . خاک رس یا همان ماسه و فلدسپارها، سه ماده ی اولیه ای هستند که بصورت کانی یافت می شوند .

پیدایش خاک در سطح زمین در حدود بلیون سال پیش اتفاق افتاده است . قسمت سطحی توده ی گداخته ی زمین سرد شده و بصورت سنگ تبدیل شده و بخار آب اطراف آن نیز به باران تبدیل می شود . در مدت طولانی آب در اثر جریان خود باعث فرسایش سنگ شده و آنها را بصورت ذرات ریز به اطراف می برد . این ذرات ریز در زمین هر روز بیشتر و بیشتر شده و روی هم انباشته که در اثر تحت فشار و حرارت بصورت سنگ در می آید .

در واقع گل سرامیک همان موادی را دارد که قشر جامد زمین از آن برخوردار است . خود گل سرامیک به تنهایی از نظر ترکیبات شیمیایی با هم فرق دارند به این دلیل که گل از موادی چون آلومین ، سیلیس و آب ترکیب شده اند وجود مواد دیگری دلیل بر ناخالصی آن است .  همین گل دارای فرمول شیمیایی خاصی می باشد که به نسبت مولکولی آن یک به دو می باشد . در میان این همه تفاوت و شباهت خاک و گل سرامیک ، شباهت ویژه ایی گل سرامیک با فلدسپات ها دارند که از مقایسه با فرمول فلدسپات که شصت درصد قشر زمین را تشکیل می دهد با کائولین که خالص ترین نوع گل سرامیک است . نام گذاری فلدسپاتها بر حسب اکسیدهایست که آنها وجود دارد . وقتی فلدسپات تحت تاثیر عواملی مثل هوا روبرو می شود خراب شده و سود، پتاس و آهک خود را بصورت محلول در آب رها کرده و آلومین و سیلیس در آن باقی می ماند .

چسبندگی گل به این شکل است که وقتی خاک سرامیک با مقداری آب مخلوط می شود ، خاصیت چسبندگی ایجاد می کند که این خاصیت باعث شده برای ساخت اشکال مختلف از آن استفاده کنند . این چسبندگی به قدری قوی می باشد که هیچ ماده به اندازه آن نمی رسد . تمام مطالعات و آزمایشات از چسبندگی گل اینطور می گویند که تا اندازه ی زیادی به کوچکی ذرات گل بستگی دارد . جذب شیمیایی بین ذرات گل دلیل دیگری برای بوجود آمدن چسبندگی آن می باشد .  

گل سرامیک از نظر میزان چسبندگی فرق دارند . به عنوان مثال چسبندگی گلی که در ساخت آجر استفاده می شود کمتر می باشد . در ادامه برای شناخت بیشتر انواع گل را معرفی کنید :

خاک سرامیک به دو گروه تقسیم می شود :

دسته اول : نمونه خاکهایی هستند که در کنار صخره های مادر که فلدسپات باشند بوسیله ی باد و یا آب به اینطرف و آنطرف کشیده نشده باشند . سنگهای فلدسپاتی تحت تاثیر آب های زمین است که به داخل نفوذ کرده و مواد محلول خود را از دست داده و متلاشی می شود . برخی از خاکهای سرامیک خالص هستند و با چیزی مخلوط نشده و رنگ این خاک سفید می باشند . گل سرامیک گلی است که از سیلیس و آلومین و آب ترکیب شده و زمانیکه حرارت ببیند سخت و محکم می شود .

به هنگام خشک شدن گل سرامیک 8 درصد آن جمع می شود و در نهایت مقداری گل چسناک که می ماند به 5 درصد می رسد که این مورد هم بستگی به مقدار رطوبت هوا دارد . اگر مقدار رطوبت هوای مجاور صد در صد باشد گل خشک نمی شود . هر قدر میزان چسندگی گل بیشتر باشد، میزان انقباض آن هم بیشتر می شود. اما جالب اینجاست که که هر چه قدر هم گل خشک شده باشد باز هم مقداری آب دارد که فقط در کوره و تحت تاثیر درجه حرارت بالا از گل خارج می شود .

  گل انواع مختلفی دارد :

گل کائولین

بال کلی

گل نسوز

گل استون ور

گل معمولی سرامیک (ارتن ور

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت