دلیل شوره زدن آجر نمـا


دلیل شوره زدن آجر نمـا

تاریخ انتشار: 1398/02/03 14:22 | بازدید: 365

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

دلیل شوره زدن آجر نما

 

آجر یکی از ماندگارترين و در عین حال زیباترين پوشش های نما و حتی بدنه داخلی ساختمان در طي اعصار و دوره های گذشته تا به امروز بوده است.همواره معماران و شاغلین در عرصه ساخت و ساز درتمام دنیا با بهره جستن از آجر نما،جلوه وزیبایی کار خود را خود را چندین برابر می کنند تا لذت یه سازه ی معماری زیبا را به مخاطبین خود هدیه کنند.تنوع رنگ بالا و سهولت در نصب و اجراي نمونه های متفاوت وهمچنین سازگاري داشتن با هر شرایط جوی و آب و هوایی و زيست محیطی آجرنما باعث می شود که شاهداین باشیم که روز به روز مصرف آجر در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ها در گوشه گوشه ی این کره خاکی بیشتر شود و ممالک زیادی را در دسته های مصرف کننده خود قرار دهد.مهم ترين عامل در متحقق شدن موارد ذکر شده استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت در تولید آجر است. صنعتگران و تولید کنندگان بزرگ در این عرصه با توجه به تحقیقات علمی و اطلاع از فناوری های روز دنیا و کشف پارامترهای منفی و موثر در توکید بهترو پایبندی و تعهد به اصول اخلاقی و حرفه ای باعث می شود که میزان ماندگاری یک ساختمان ساخته شده به وسیله آجر به حد چشمگیری افزایش می دهد و این مساله را می توان به آسانی در تاریخ معماری ایرانی نظاره گر شد در این میان عوامل مهمی وجود دارند که این امکان را ایجاد میکنند که زیبای نمای ساختمان ساخته شده به وسیله آجر های سیار زیبا نیز جذابیت خود را از دست بدهند که يکي ازمهمترین این عوامل در نمای ساختمان شوره یا به اصلاح عامه جوامع معماری ایرانی سفیدک است که فرسوده شدن نما واز بین رفتن زیبایی نمای ساختمان را به همراه دارد.

 

شوره یا سفیدک آجر چیست؟

زمانی که سخن از شوره به میان می آید عموما سفیدی و نمکین بودن در آن به ذهن می رسد که به شایستگی نام انتخابی شوره یا سفیدک بیانگر بسیاری از ویژگی های این عامل طبیعی است

شوره ماده ای معمولا سفید رنگ و پودری شکل است که از هزاران سال پيش تا به امروزشاهد آن بر روی ديوارهاي بناهای مدرن و قدیمی هستیم و همواره مشکلات و مسایل خاص خود را به همراه داشته است.
به عبارتی رنگ شوره بستگی شدیدی به نوع نمک آن رنگ هاي از جمله سبز - قهوه اي يا زردبه خود می گیرد البته معمول ترین رنگ در بین انواع شوره ها، شوره با رنگ سفيد يا سفيدک می باشد.از زمان هاي بسیار دور تا دنیای مدرن امروز تلاش هاي متعددی از جمله آزمایشات فراوان علمی وتجزیه و تحلیل های بسیار زیاد در این میان به جهت رفع این مساله انجام گرفته است.

در اين مقاله بر آن شدیم مکانيسم ايجاد شورهی آجر و همچنین روش هاي جلوگيري از ايجاد شوره بر روی آجر، راه برطرف نمودن شوره های احتمالی ایجاد شده را مورد بررسی قراردهیم . 

 

تعریف شوره به لحاظ علمی

 
شوره یکی از مشکلاتی است که عموما برای سنگ های تراورتن و آجر و در مواقعی برای سرامیک هایی که دارای لعاب ضعیفی هستند ایجاد می شود از رسوب نمک هاي محلول در آب با عنوان شوره یاد می شود که در اثر تبخير شدن آب موجود بر روي سطوح ديوار باقي مي ماند .شوره های سطح آجر عموما همزمان با ساخته شدن ساختمان يا مدت زمانی کوتاه پس از به پایان رسیدن ساخت بر روي آجرها  ظاهرشده و زیبایی کار را از بین می برد. در آجر معمولاً انواع سولفیدها و علی الخصوص سولفید آهن(پریت) که در حین انجام پخت اکسید می شوند و SO3 را از خود تولید می کنند که  همراه با اکسیدهای موجود درخاک رس با خاصیت بازی واکنش داده و سولفات های سدیم،کلسیم،سولفات منیزیم وپتاسیم  را به وجود می آورد. مواد ذکر شده هنگامی که تحت حرارت کوره از 950 درجه بالاتر قرار میگیرند آزاد شده در صورتی که سولفات کلسیم در حرارت حداقل 1200 درجه به بالا آزاد می شود. که به همین نسبت وجود سولفات کلسیم در آن کمتر دیده می شود.

هنگامی که شوره ی رویی دیوارمورد بررسی قرار می گیرد عموما این اشتباه حاصل می شود که مشکل اصلی که عامل ایجاد کننده شوره های سطحی است آجر است در حالی که نمک های موجود در ملات و دوغاب و آب استفاده شده در مراحل تولید نیز از اهمیت بالایی در به وجود آمدن این مشکل برخوردار بوده اند.

ملات اولین منبع آلوده کننده ی آجر به شوره می باشد. ملات اصولا از چهار طرف و گاهی مواقع از پنج طرف با سطوح شش گانه آجر در ارتباط است.
در حالت مرطوب شدن آجربه وسیله ملات، این رطوبت به نمک های محلول از ملات به داخل آجر انتقال پیدا کرده و؛ آنها را فعال میکند.
اگر میزان نمک های موجود درملات های مورد نظرچشمگیر باشد با توجه به میزان رطوبت موجود میزان نمک های موجود به سمت سطح آجر بالا می آیند .

 

شرایط لازم برای ایجاد شوره

درابتدا آجر های رسی را مورد بررسی قرار می دهیم آجرهای با پایه ی رس با توجه به مواد اولیه تشکیل دهنده ی آن که خاک رس استبه طور معمول پتانسیل و قابلیت ایجاد شوره ی بیشتری به نسبت بقیه آجرها دارد. چنانچه میزان شوره ی ایجاد شده در سطح آجر کم باشد و باعث ایجاد پوسته بر روی سطح آجر نشود و از زیبایی سطح کار را از بین نبرد
مشکلی ایجاد نخواهد کرد

مکانیسم ایجاد شوره به این صورت است که باید سه علت اصلی ملازم با هم ایجاد شوند تا معلول آن ایجاد شوره بر روی سطح بشوداز جمله ی این علت ها وجود نمک های محلول موجود در دیوار و دیگری وجود رطوبت کافی بر نمک ها که باعث ایجاد محلول نمکی شود و شرط سوم وجود مسیری برای خروج محلول های نمکی به سطح کار و تبخیر شدن نمک های محلول موجبات اصلی ایجاد شوره را ایجاد می کند که شوره ها عموما سولفات هاي قليايي ذکر شده در بالا هستند. سولفات در آجرها و ملات و دوغاب سيمان موجود هستند.اين سولفات ها در رطوبت موجود حل شده واز منافذ موجود درسطح  ديوار و آجرها به روی کارمي آیند، سپس دراثر تبخيرشدن رطوبت موجود سولفات  های محلول بر روی دیوار ظاهر میشوند و سفیدک زده و رسوب می زنند،

انواع شوره های موجود در آجر را می توان به شوره های نیتراتی، سولفاتی،کربناتی،کلروری می باشد که در مقاله ای دیگر آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

راه از بین بردن شوره های آجر نما

روش های مقابله با شوره در سنکگ و آجر و کاشی و سرامیک عموما اندکی متفاوت است به جهت از بین بردن شوره های موجود درآجرمی بایست یکی از علت های سه گانه ی بوجود آمدن شوره را از بین برد که بدین جهت می توان آن را به آسانی به وسیله رزین ها ی آجر از بیت برد که در ابتدا باید سطح مورد نظر را به صورت کامل به  توسط سرکه سفید یا سرکه صنعتی شستشو داد که این عمل باعث پاک شدن کامل شوره های قبلی از سطح آجر میشود  ودر مرحله دوم به وسیله ی رزین نانوی آجر نما و یا رزین معمولی آجرنماسطح آن را به وسیله پیستوله یا قلمو پوشش دهید این عمل سه مرتبه بر روی سطح کاملا تمیز آجر انجام شود زیرا باعث  بسته شدن روزنه های رویی آجر می شود و مشکل شوره زدن مجدد بر طرف کرد.

امیدواریم در این متن توانسته باشیم گامی دیگر در جهت آموزشی جدید و سهولت کاری همراهان همیشگی خود برداریم.

 

تهیه و تنظیم در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات