راهی برای براق ماندن سنگ آنتیک

راهی برای براق ماندن سنگ آنتیک

تاریخ انتشار: 1399/03/31 08:58 | بازدید: 466

سنگ های مرمر، تراورتن، مرمریت، گرانیت، چینی و ... از جمله سنگ های ساختمانی هستند ...

راهی برای براق ماندن سنگ آنتیک

راهی برای براق ماندن سنگ آنتیک

 

سنگ های مرمر، تراورتن، مرمریت، گرانیت، چینی و ... از جمله سنگ های ساختمانی هستند که به فور در امر ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این سنگ ها از ویژگی ها و کاربری های متنوعی برخوردار می باشند و در انواع متنوع سابیده، آنتیک، کات بروکن، چرمی و ... فراوری می شوند. در میان فراوری های مختلف سنگ های ساختمانی، آنتیک ها در طراحی دکوراسیون داخلی و تزئین نمای خارجی ساختمان بسیار پرکاربرد و پر طرفدار می باشند. این سنگ ها که به سنگ های دکوراتیو نیز شهرت دارند، از فراوری قطعات متوسط تا ریز سنگ های ساختمانی نام برده در بالا تولید می شوند و در انواع گیوتین، پروفیل، چند بعدی، بادبر و ... تقسیم بندی می گردند. سنگ های پروفیل و بادبر دارای سطحی ناهموار و نا منظم می باشند و سنگ های پروفیل و چند بعدی دارای سطحی صاف با برجستگی ها و نقوش خاص هستند.

از سنگ های آنتیک عموما در طراحی فضای داخلی منازل، دفترهای کار، شرکت ها، سالن ها، رستوران ها، کافی شاپ ها و بسیاری مکان های دیگر بهره گیری می شود و

 • فضای اطراف شومینه
 • دیوار زیر اپن
 • داخل کناف
 • دیوارپوش بین کابینتی
 • تزیین بخشی از دیوار اتاق و سالن
 • دیوار پشت تلویزیون
 • دیوار بغل پله
 • داخل دکور
 • ویترین مغازه ها
 • قاب دور پنجره ها و درب ها

از جمله مکان هایی هستند که می توان از سنگ های آنتیک در طراحی و اجرا آن ها استفاده نمود. علاوه بر این ها از سنگ های آنتیک در نمای خارجی سازه و در ترکیب با آجرنما، کامپوزیت، چوب و ... و انواع سنگ های ساختمانی نیز می توان بهره گیری کرد. دلیل شهرت و پر طرفدار شدن این سنگ ها در طی چند سال اخیر قیمت مناسبشان به همراه ویژگی های مثبت فراوانی که دارند می باشد. نصب و اجرا آسان، طرح های متنوع و زیبا، مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی، مقاومت در برابر آتش سوزی و ... از جمله ویژگی های مثبت سنگ های آنتیک هستند.

گروه کالاساخت در مقالات پیشین به طور کامل درباره سنگ های آنتیک، ویژگی ها و کاربردهایشان، تاریخچه آن ها، روش های تمیز کردنشان و بسیاری موارد دیگر پرداخته و تا حدودی شما همراهان عزیز را با این سنگ ها آشنا نموده است. در این مقاله اما می خواهیم به سوال برخی کاربران که چگونه می توانند سنگ آنتیک خود را براق نگه دارند، پاسخ دهیم. بسیاری از افراد هستند که از عدم براقیت و درخشندگی سنگ آنتیک خود شکایت می کنند و همـــواره به دنبال راه حلی برای این مسئله می باشند. سنگ های آنتیــــک از سطح صیقلی و جلادیده ای همچون سنگ های سابیده بر خوردار نمی باشند و حتی بسیاری از انواع آن ها یعنی سنگ های قیچی و بادبر سطح نا صاف و نامنظمی دارند. برای حل این مسئله در این سنگ ها چنـــدین راه حل وجود دارد که در زیر به دو نمونه از آن ها اشاره کرده ایم:

 

 • واکس سنگ:

واکس سنگ که به بلورسازی نیز شهرت دارد یکی از ساده ترین روش ها برای براق کردن سنگ آنتیک می باشد. در واقع واکس سنگ یک ماده شیمیایی است که بر روی سنگ اسپری می کنند و با استفاده از پد های پلاستیکی  با چرخش پ سرعت 150 دور در دقیقه دستگاهی به اسم کفسابی، سبب می شوند یک لایه جدید مشابه سنگ به وجود بیاید.

 

 • مواد پولیشی:

راه حله دیگر در براق نمودن سنگ های آنتیک، استفاده از مواد پولیشی می باشد. مواد پولیشی از دانه های ریز با کیفیت آلومینیوم یا اکسید قلع درست شده اند که بر روی سنگ مالیده می شوند. این مواد سبب می شوند تا لایه ای بر روی سنگ آنتیک تشکیل شود و موجب براق شدن سنگ گردند.

هر دو روشی که در بالا ارائه نمودیم از جمله روش های موقتی هستند که پس از مدت بسیار کمی نیازمند تمدید می باشند و در برخی موارد ممکن است سبب تغییر ظاهر سنگ گردند.

 

رزین راهی برای براق ماندن سنگ آنتیک

 

در میان انواع روش هایی که برای براق ماندن سنگ آنتیک از آن ها استفاده می نمایند، رزین سنگ بهترین راه حل می باشد. رزین در واقع مایعی پوششی است که از مواد شیمیایی و طبیعی در آزمایشگاه ها و کارخانجات تهیه و تولید می گردد. این ماده بدون رنگ است و چسبنده و سخت می باشد. رزین ها قابل اجرا بر روی اکثر مصالح ساختمانی هستند و در انواع رزین سنگ آنتیــک، رزین آجرنما، رزین چوب و ... قابل یافت می باشند. رزین سنگ آنتیک نیز بر روی انواع مختلف از سنگ های انتیک قابل اجرا است. این ماده در واقع به مواد پوششی نیز شهرت دارد و به اینصورت عمل می کند که در درزها و شکاف های سنگ نفوذ کرده و در همانجا خشک می شود. این عمل سبب می شود تا راهی برای نفوذ گرد و غبار و آلودگی به داخل سنگ باقی نماند. علاوه بر این ها لایه محافظتی که بر روی سنگ های آنتیک به وسیله رزین ایجاد می شود، سبب براقیت آن ها نیز می گردد.  

 

فواید رزین در سنگ آنتیک

 

 • رزین همانند یک لایه بر روی سنگ های آنتیک سبب براق به نظر رسیدن آن ها می شود و تا چندین سال دوام دارد.
 • این ماده از نفوذ گرد و غبار، حشرات، رطوبت، آلودگی، آب و ... به سنگ های آنتیک جلوگیری می نماید و مقاومت آن ها را تا چند برابر بیشتر می کند.
 • پوشش رزین در آنتیک ها به شما کمک می کند تا به آسانی و با استفاده از یک دستمال مرطوب، کثیفی و آلودگی را از سطح سنگ خود پاک نمایید.
 • از دیگر فواید که رزین برای سنگ های آنتیک دارد، افزایش مقاومت آن ها در برابر گرما و حرارت می  باشد. رزین ها مقاومت بالای در برابر آتش دارند و تحمل گرما این مواد تا صد درجه سانتیگراد و در برخی موارد بیش از صد و پنجاه درجه سانتیگراد می رسد.
 • این ماده با ایجاد براقیت در سطح سنگ های آنتیک سبب آشکار نمودن زیبایی رنگ و طرح آن ها می شود و جلوه شان را دو چندان می کند.

 

روش مصرف رزین سنگ

 

 1. برای استفاده از این محصول باید بعد از تمام شدن بنای سنگی مورد نظر خود، ابتدا سطح آن را با آب شسته و تمام گرد و خاک، سیمان یا چسب جا مانده بر روی آن را به خوبی پاک کرده و صبر کنید تا کاملا خشک شود (بهتر است این کار در نمای بیرونی وقتی انجام شود که باد یا گردو خاک نباشد تا سطح سنگ تا زمان خشک شدن کامل تمیز بماند).
 2. سپس هنگامی که مطمئن شدید سطح سنگ خشک شده است، رزین را از داخل قوطی فلزی خود داخل کاسه یا ظرفی فلزی (به هیچ وجه پلاستیکی نباشد چون رزین آن را سوراخ می کند) بریزید. این کار را کم کم انجام دهید و به یک باره تمام رزین را از قوطی خارج نکنید چون رزین بعد از خارج شدن از قوطی خشک شود.
 3. بعد از داخل ظرف خود با یک قلمو به اندازه متوسط و تا حد امکان تمیز و نو رزین را به آرامی و با دقت روی سطح سنگ بمالید. این کار بهتر است در چند مرحله انجام شود، چون در مرحله اول سنگ تمام رزین را میخورد. بار اول رزین را زده و بعد از خشک شدن آن دوباره شروع کنید این کار را در فواصل زمانی مختلف تا زمانی که براقیت سنگ به حد دلخواه خود برسد تکرار کنید.

با مراجعه به بخش محصولات جانبی سایت کالاساخت می توانید با انواع رزین های آجرنما، سنگ و چوب آشنا شوید و در صورت نیاز محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبی

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت