رزین در سنگ نما به چه معناست ؟


رزین در سنگ نما به چه معناست ؟

تاریخ انتشار: 1398/02/28 09:26 | بازدید: 91

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

رزین در سنگ نما به چه معناست ؟

 

اینکه اصل و پایه رزین چیست را در ابتدا توضیح میدهیم و بعد به توضیح رزین در سنگ نما در این مقاله خواهیم پرداخت . در این مقاله کالا ساخت سعی دارد تا شما را با انواع رزرین در سنگ نما آشنا سازد .

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد. رزین طبیعی از گیاهان بدست می آید. بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است که بوی تندی دارد. همانطور که می دانید این ماده بسیار چسبنده است ولی در اثر گذشت زمان سفت می شود. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و این مواد هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بعضی گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که با آب واکنش نمی دهد و نرمتر و انعطاف پذیرتر است.

در انواع سنگ ساختمان از رزین استفاده می شود . در واقع برای استحکام بیشتر و زیبایی و درخشندگی بیشتر سنگ ها از رزین استفاده میکنیم . در حال حاضر در سنگ های تراورتن و انواع سنگ های انتیک از رزین استفاده میشود . و سعی می شود تا رزین مورد نظر هر کدام مطابق با رنگ سنگ استفاده شود .

رزین در سنگ نما :

در ایران اکثرا از سنگ های تراورتن برای نما ساختمان استفاده میکنند زیرا این سنگ با انواع شرایط اب و هوایی سازگار است و از طرفی سوراخ ها و خللی که به روی این سنگ وجود دارد باعث می شود تا این سنگ بهتر با ملات در گیر و محکمتر به سطح بچسبد . اما این سوراخ ها و خلل ها در دو طرف یک پلاک سنگ وجود دارد . پس برای اینکه یک طرف سنگ زیبا تر باشد و آب و قطه های شبنم به آن نفوذ نکند تا در اختلاف دمای شبانه روزی باعث ترک خوردن سنگ نشود بهتر است از رزین در سمت روی پلاک که نمای ساختمان می شود استفاده کرد.

رزین و اپوکسی نوعی از رزین است که سطح را محکمتر و شفاف تر نشان میدهد . این نکته که رزین و رزین و اپوکسی با یکدیگر تفاوت دارند و رزین و اپوکسی را ما بیشتر برای سنگ های مرودشت کار میکنیم و سنگ های سمیرم به دلیل اینکه آهک زیادی دارند و جذب آب بالایی دارند برای استحکام بیشتر رزین و اپوکسی می شوند. اما برای سنگ های تراورتن بیشتر از رزین و هادنر و رنگ به مقداری که با رنگ سنگ و جنس سنگ مطابقت داشته باشد مخلوط می شود . در واقع بیشتر از لحاظ تجربی کارگر هایی که قبل از دستگاه ساب قرار دارند این مخلوط را ترکیب میکنند. و نمیتوان گفت که برای هر رنگ سنگ یک نوع رزین ساخته اند بلکه رزین جدا و هاردنر و رنگ جدا هستند و به صورت تجربی کارگر با توجه به رنگ سنگ مخلوط میکند. بعد از انجام رزین کاری سنگ تراورتن به زیر دستگاه ساب برده می شود و سطحی که رزین دارد به شدت سابیده می شود تا سطح آن براق شود. جنس رزین در کیفیت و شفافیت سنگ فوق العاده مؤثر خواهد بود.

اینکه سنگ نما از چه برند و معدنی باشد تخلخل آن درجات متفاوتی دارد. گاهی خلل و فورج سنگ نما زیاد است و بایستی مقدار بیشتر رزین استفاده کرد اما این موضوع کیفیت سنگ را از بین نخواهد برد زیرا بعد از رزین دستگاه های ساب به مقدار بسیار زیاد سطح سنگ را صیقلی میکنند. و حتی بعضی از نمونه ها کوره می شوند و حرارت زیادی میبینند .

پس در پاسخ به این سوال که رزین در سنگ نما به چه معناست به طور خلاصه باید گفت :

رزین سنگ نما را شفاف تر و زیبا تر نشان میدهد. رزین باعث می شود تا استحکام سنگ نما افزایش یابد و برای انواع اب و هوا مناسب تر گردد. از نفوذ خاک و چربی جلوگیری می نماید. ایجاد خاصیت ضد خش در انواع مختلف سنگ های موجود را ایفا میکند.

 

 

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید. تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت 

 

 جستجو در مطالب وبلاگ