برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
رزین در سنگ نما به چه معناست

رزین در سنگ نما به چه معناست ؟

تاریخ انتشار: 1398/02/28 09:26 | بازدید: 257

رزین سنگ نما رزین و اپوکسی سنگ نما

رزین در سنگ نما به چه معناست ؟

 

در ابتدا اینکه اصل و پایه رزین چیست را توضیح می­دهیم و سپس به توضیح رزین برای سنگ نما در این مقاله از کالاساخت خواهیم پرداخت. به طور کلی رزین ها در دو نوع طبیعی و مصنوعی مورد بهره گیری قرار می­گیرند که در این بین رزین مصنوعی مناسب برای استفاده در مصالح ساختمانی و صنعت ساخت و ساز می­باشد. رزین طبیعی در واقع از گیاهان بدست می­آید که بهترین نمونه آن شیره درخت کاج بوده و بوی تندی دارد. این نوع رزین بیشتر برای تولید جوهرات، ظروف غذا و بسیاری اشیاء تزئینی دیگر مورد بهره گیری قرار می­گیرد.

رزینی که در این مقاله ما سعی در معرفی آن داریم، رزین ساختمانی است که به صورت مصنوعی و با استفاده از مواد شیمیایی مختلف در آزمایشگاه ها و کارخانجات تولید می­گردد. این نوع رزین مورد بهره گیری در صنعت ساخت و ساز بوده و به منظور ایجاد پوشش محافظتی بر روی سنگ نما و یا برخی دیگر از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می­گیرد. این محصول به طرق گوناگون طبقه بندی می­شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد. در این بین رزین سنگ نما از جمله پرکاربرد ترین انواع رزین هایی است که در ساخت و ساز استفاده می­شود. این محصول که بسیار چسبناک است، در مواجهه با هوای آزاد خشک و سخت شده و قابل بهره گیری بر روی انواع سنگ های ساختمانی و سابیده نشده می­باشد.

 

کاربرد رزین در سنگ نما :

به طور کلی برای استحکام بیشتر و افزایش طول عمر سنگ نما، مخصوصاً در سنگ های تراورتن و انواع سنگ های آنتیک از رزین بهره گیری می­شود. در واقعا امروزه معماران اکثرا از سنگ های تراورتن در ایران به منظور نماسازی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می­کنند، چراکه این سنگ ها با انواع شرایط اب و هوایی سازگارند و از طرفی سوراخ ها و خللی که در بافتشان وجود دارد، باعث می­شود تا بهتر با ملات درگیر شوند و محکم تر به سطح بچسبند. اما در این بین باید به این نکته نیز اشاره شود که سوراخ ها و تخلخل سنگ های تراورتن در دو طرف یک پلاک از آن وجود دارد. پس با توجه به این موضوع برای اینکه یک طرف سنگ زیبا تر باشد و آب و قطره های شبنم به آن نفوذ نکند و در اختلاف دمای شبانه روزی باعث ترک خوردنش نشود، بهتر است از رزین در سمت روی پلاک سنگ نما استفاده شود. این محصول در هنگام فراوری سنگ تراورتن، پیش از ساب نهایی سنگ بر روی آن اجرا می­گردد و بعد از انجام رزین کاری، سنگ تراورتن به زیر دستگاه ساب برده می­شود و سطحی که رزین دارد به شدت سابیده می­گردد تا براق شود. جنس رزین در کیفیت و شفافیت سنگ فوق العاده مؤثر خواهد بود.

علاوه بر سنگ های تراورتن در برخی دیگر از سنگ های ساختمانی که دارای خلل های ریز و درشتی هستند نیز از رزین بهره گیری می­شود. اینکه سنگ نما از چه برند و معدنی باشد، در میزان تخلخل آن تفاوت ایجاد می کند. گاهی خلل و فرج سنگ نما زیاد است و بایستی مقدار بیشتر رزین استفاده کرد اما این موضوع کیفیت سنگ را از بین نخواهد برد زیرا بعد از رزین دستگاه های ساب به مقدار بسیار زیاد سطح سنگ را صیقلی می­کنند و حتی بعضی از نمونه ها کوره می شوند و حرارت زیادی می­بینند.

سنگ های گیوتین و آنتیک نیز در صورت استفاده به عنوان سنگ نما بهتر است رزین شوند تا دچار آلودگی و کثیفی نگردند. در اینگونه سنگ ها از رزین پس از کامل شدن عمل نصب و اجرایشان بر روی سطح آن ها بهره گیری می­شود.  

 

فواید استفاده از رزین در سنگ نما

رزین در سنگ نما با پر کردن سوراخ ها و درزهای موجود در بافت این مصالح، از نفوذ عوامل تخریب کننده مانند گرد و غبار، آب، رطوبت، حشرات و ... جلوگیری می­کند. علاوه بر این ها رزین سنگ نما را شفاف تر و زیبا تر نشان می­دهد و موجب ایجاد براقیت در سطح آن می­گردد. این محصول همچنین استحکام سنگ نما را افزایش داده و برای انواع شرایط آب و هوایی مناسب تر می­کند. ایجاد خاصیت ضد اشعه خورشید و اشعه ماوراء بنفش  در انواع مختلف از سنگ ها، از دیگر فواید استفاده از رزین برای این مصالح می­باشد.

رزین با لایه شفافی که بر روی سنگ ها ایجاد می­کند، به شست و شو آسان تر آن ها بسیار کمک کرده و موجب می­شود تا سنگ نما سالیان سال زیبا و تمیز بماند. این موضوع در سنگ های گیوتین بسیار قابل توجه بوده، چرا که این سنگ ها از سطح نا هموار و ناصافی برخوردار هستند و شست و شویشان دشوار است.

اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با انواع رزین سنگ، رزین چوب و رزین آجر نما هستید، می­توانید به مقالات موجود در سایت کالاساخت مراجعه نموده و یا با همکاران ما از طریق واتس اپ، تلگرام و یا تماس تلفنی ارتباط بگیرید و از مشاوره رایگان آن برخوردار شوید. تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

    

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

 

 
تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت