برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
رزین در مصنوعات سنگی

رزین در مصنوعات سنگی

تاریخ انتشار: 1398/12/12 16:10 | بازدید: 347

یکی از کاربردهای سنگ های ساختمانی علاوه بر ساخت قسمت های مختلف یک سازه ....

رزین در مصنوعات سنگی

یکی از کاربردهای سنگ های ساختمانی علاوه بر ساخت قسمت های مختلف یک سازه، ساخت مصنوعات سنگی می باشد. در حقیقت به سنگ هایی که بصورت شکسته، ابزار خورده و یا حجاری شده فرآوری شده اند و بطور معمول برش و ساب خورده نباشند، مصنوعات سنگی گفته می شود. از مصنوعات سنگی در دکوراسیون داخلی، تزئینات نما، محوطه سازی و ... استفاده می شود. نمونه ای از مصنوعات سنگی شامل موارد زیر می باشد:

 • آلاچیق سنگی
 • نیمکت های سنگی
 • مجسمه های سنگی
 • کانتر آشپزخانه
 • آب نما
 • روشویی
 • شومینه
 • نرده های سنگی

همانطور که مشاهده می نمایید مصنوعات سنگی بیشتر در دکوراسیون داخلی و تزئینات سنگی کاربرد دارند و به همین دلیل نیازمند سنگی زیبا و صیقلی هستند تا بتواند جلوه و شکوه محیط را دو برابر نماید. یکی از سنگ های معمول در ساخت مصنوعات سنگی، سنگ مرمر می باشد. سنگ های مرمر دارای زمینه روشن و صاف و صیقلی می باشند و بسیار مناسب برای مصنوعات سنگی هستند. اما مشکلی ک سنگ های مرمر با آن مواجه هستند، قیمت بالا می باشد. این سنگ ها به دلیل سختی که در هنگام استخراج آن ها وجود دارد دارای قسمت بالاتری به نسبت دیگر سنگ ها هستند. برای ساخت مصنوعات سنگی از دیگر سنگ های ساختمانی مانند سنگ تراورتن ، سنگ مرمریت و ... نیز می توان استفاده نمود. اکثر سنگ های مرمریت و برخی ازسنگ های تراورتن دارای زمینه روشن می باشند که در ساخت مصنوعات سنگی بسیار مناسب هستند. تنها نکته ای که در ساخت مصنوعات سنگی بسیار اهمیت دارد این است که سنگ های به کار رفته در ساخت آن ها باید از کیفیت و مقاومت بسیار بالایی بهره مند باشند. سنگ های تراورتن و سنگ های مرمریت دارای کیفیت بالا در ساخت مصنوعات سنگی نمی باشند و برای بالا بردن کیفیت آن ها می توان از مواد پوششی مانند رزین استفاده نمود. رزین در واقع نوعی ماده پوششی است که کاملا بدون رنگ می باشد و در قوطی های فلزی نگهداری می شود . این ماده چسبندگی بسیار بالایی به انواع سنگ های ساختمانی دارد و در برخورد با هوای آزد خشک می شود. رزین ها امروزه در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده هستند و این به دلیل ویژگی های بسیار عالی است که این محصولات به مصالح ساختمانی می بخشند.

 

از جمله ویژگی هایی که رزین در مصنوعات سنگی ایجاد می نماید شامل موارد زیر می باشد:

 

 • افزایش کیفیت و مقاومت:

همانطور که در بالا به آن اشاره نمودیم رزین ها سبب افزایش کیفیت سنگ و در نتیجه آن مصنوعات سنگی می گردند. مصنوعات سنگی به دلیل اینکه هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی مورد مصرف قرار می گیرند نیازمند سنگی با کیفیت و مقاوم هستند. آلاچیق ها، نرده های سنگی و تزئیناتی که در نمای ساختمان استفاده می شوند نیازمند مقاومت بالا در برابر سرما و گرما، اشعه خورشید و یخبندان هستند و به همین دلیل است که در ساخت آن ها حتما از رزین استفاده می شود. رزین ها با لایه محافظتی که بر روی سنگ ها ایجاد می کنند آن ها را بسیار مقاوم و با کیفیت می گردانند و کمک می کنند تا مصنوعات سنگی بتوانند در شرایط جوی مختلف مقاومت کنند. علاوه بر این ها رزین سبب افزایش مقاومت سایشی و ضربه ای مصنوعات سنگی نیز می گردد و به آن ها کمک می کند تا در برابر خش و ضربه بسیار مقاوم پذیر گردند. این ویژگی برای مصنوعات سنگی همچون نیمکت های سنگی، کانتر آشپزخانه و نرده های سنگی بسیار مناسب می باشد.

 

 •  جلوگیری از نفوذ و جذب آب :

برخی از مصنوعات سنگی مانند کانتر آشپزخانه، روشویی و آب نما ها همواره در معرض آب قرار دارند و نیازمند سنگی هستند که بتواند در مقابل جذب آب مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد. در صورتی که سنگ های به کار رفته در ساخت این محصولات سنگی دارای جذب آب بالا باشند، با گذشت زمان و نفوذ آب در بافت آن ها، مصنوعات سنگی دچار ترک و شکستگی می شوند و پس از مدتی خرد می گردند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق با استفاده از رزین می توان عایقی بین این سنگ ها و آب ایجاد نمود و از نفوذ آب به بافت و خلل آن ها جلوگیری کرد. رزین قابلیت مجاورت در برابر آب و رطوبت دائمی را دارد و تا سال های سال از نفوذ این عوامل تخریب کننده به مصنوعات سنگی جلوگیری می کند. علاوه بر این ها جذب آب در سنگ ها سبب می شود تا مقاومت آن ها نسبت به لکه و کثیفی نیز کاهش یابد و نتوان آن ها را به راحتی تمیز نمود. با استفاده از رزین می توان به مصنوعات سنگی کمک بسیار زیادی نمود و آن ها را در مقابل لکه و کثیفی بسیار ایمن کرد. لایه ای که رزین بر روی سنگ ها ایجاد می نماید این امکان را فراهم می کند تا بتوان آن را تنها با استفاده از یک دستمال خیس و مرطوب تمیز نمود. همچنین می توان از مواد تمیز کننده بدون نگرانی از آسیب سنگ به استفاده نمود.

 

 • ایجاد جلا و شفافیت :

یکی دیگر از ویژگی هایی که رزین برای مصنوعات سنگی به ارمغان می آورد قابلیت جلا پذیری و صیقل دهی در آن ها می باشد. بسیار از مصنوعات سنگی حکم دکوراسیون داخلی و تزئینات خارجی ساختمان را به عهده دارند و به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال محصولاتی هستند که دارای جلا و شفافیت باشند. سطح صیقلی و درخشان مصنوعات سنگی می تواند سبب افزایش دو چندان زیبایی محیط و همچنین انعکاس نور در فضا گردد. حال اینکه برخی از سنگ های ساختمانی مانند تراورتن که دارای قیمت مناسب و طرح ها و رنگ های زیبایی هستند، دارای سطحی صیقلی و شفاف نیستند و از ساب پذیری مناسبی برخوردار نمی باشند. برای ایجاد قابلیت ساب و صیقل در این سنگ ها می توان از رزین استفاده نمود و با ایجاد چند لایه از این ماده بر روی مصنوعات سنگی می توان آن ها را تا حد بسیار زیادی ساب داد و سطحی شفاف و درخشان با آن ها بخشید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت