رزین سنگ


رزین سنگ ، ویژگی رزین

تاریخ انتشار: 1398/11/02 09:10 | بازدید: 261

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

رزین سنگ و یا براق کننده سنگ چیست؟ و چرا باید از آن برای محافظت از سنگ استفاده کرد؟

یکی از پرکاربرد ترین و معروف ترین مصالح ساختمانی که در اکثر پروژه های ساخت و ساز می توان رد پایی از آن را مشاهده نمود، سنگ می باشد. این متریال از گذشته تا به امروز نه تنها در صنعت ساخت و ساز بلکه در بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند و به دلیل ویژگی های زیادی که دارند، از طرفداران بسیاری برخوردار هستند. البته باید گفت با تمام ویژگی هایی که سنگ ها دارا می باشند برخی از آن ها به دلیل یک عیب بزرگ که جذب آب بالا می باشد، طرفداران خود را از دست داده اند و نمی توان از آن ها به راحتی در قسمت های مختلف ساختمان مانند نما و فضای بیرونی ساختمان استفاده نمود. اما باید به این نکته اشاره نمود که در حال حاضر ما در قرن 21 زندگی می کنیم و با پیشرفت علم و تکنولوژی توانسته ایم به بسیاری از فناوری ها دست یابیم. دانشمندان و دست اندرکاران ساخت و ساز امروزه توانسته اند ماده ای شگفت انگیز و پرکاربرد تحت عنوان رزین سنگ را به بازار ارائه نمایند و بسیاری از مشکلات مصالح ساختمانی را بر طرف کنند.

رزین سنگ چیست

رزین سنگ ماده ای شفاف است که محصولی مکمل برای سنگ های طبیعی می باشد. این محصول به وسیله فناوری نانو و بر پایه کوپلیمرهای آکریلیک ساخته می شود که محافظ بسیار خوبی برای سنگ های ساختمانی می باشد.

این مواد قابلیت اجرا بر روی انواع سنگ های طبیعی و یا ساب نخورده مانند تراورتن، آنتیک و غیره را دارند.

رزین یک محصول آماده مصرف می باشد و تنها باید با استفاده از یک قلمو و یا پیستولت فشار کم آن را بر روی سطح سنگ مورد نظر اعمال نمود. این ماده در اثر تماس با هوا تبخیر می شود و این به دلیل حلال های فراری است که در ساختار آن موجود می باشد، بنابراین کالاساخت به شما پیشنهاد می دهد که در طولانی مدت درب آن را باز نگذارید. بیشترین کاربرد این محصول در بین سنگ های ساختمانی، برای ضد آب کردن و براق کردن سنگ تراورتن و سنگ آنتیک می باشد.

میزان پوشش

از رزین سنگ هم در سطح سنگ های سابیده شده و هم در سطح سنگ های سابیده نشده و آنتیک می توان استفاده نمود. این محصول در سطح سنگ های سابیده نشده با خلل و فرج نفوذ می کند و به همین دلیل است که به میزان بیشتری از آن برای اینگونه سنگ ها نیاز است.

هر 1 لیتر رزین سنگ 5 متر مربع از سنگ های سابیده نشده را پوشش می دهد و در سنگ های سابیده شده به دلیل سطح صیقلی که دارند و نفوذی در آن ها صورت نمی گیرد کم تر نیاز به این ماده می باشد. هر 1 لیتر از این ماده 7 متر مربع سنگ سابیده شده را پوشش می دهد.

کاربرد رزین سنگ

 • براق کننده و جلا دهنده سنگ
 • بالا برنده کیفیت سنگ
 • افزایش دهنده مقاومت و استحکام سنگ
 • نمایش موج ها و طرح های سنگ
 • نفوذ ناپذیر کردن سطح سنگ
 • ایجاد لایه محافظتی بر روی سنگ

ویژگی های رزین سنگ

هنگامی که یک سنگ ساختمانی به وسیله فناوری رزین فراوری می شود از ویژگی های بسیار زیادی همچون موارد زیر بهره مند می شود:

 • یکی از ویژگی هایی که رزین سنگ به سنگ می بخشد مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی می باشد.
 • سنگ رزین شده در طولانی مدت تغییر رنگ نمی دهد و سطح آن زرد نمی گردد.
 • قابلیت انعطاف سنگ های رزین شده بسیار بالا می رود و مقاومت آن ها در برابر ضربه و شکستگی افزایش می یابد.
 • یکی از ویژگی های اصلی که رزین به سنگ می بخشد و پیش تر به آن اشاره نمودیم مقاومت بالا در برابر جذب آب می باشد.
 • رزین ها از نفوظ خاک و چربی به سنگ جلوگیری می نمایند و سطح سنگ را از چرک و لک شدن مصون می دارد و ضد باکتری و ضد خزه می گرداند.

روش اجرا

 1. ابتدا سطح سنگی که می خواهید بر روی آن از رزین استفاده نمایید را شست و شو داده و تمام گرد و خاک و سیمان یا چسب بر جا مانده بر روی آن را پاک کنید و سپس صبر کنید تا کاملا خشک گردد. این کار به این دلیل انجام می شود تا رزین به طور کامل در بافت سنگ نفوذ نماید.
 2. پس از این مرحله رزین را از داخل قوطی فلزیش خارج نموده و آن را در داخل کاسه یا ظرفی فلزی بریزید. دقت نمایید که به هیچ وجه آن را در داخل ظرف پلاستکی نریزید چرا که رزین ظرف پلاستیکی را سوراخ می کند. برای جلوگیری از خشک شدن رزین پس از خارج شدن از ظرف آن را کم کم در ظرف ریخته و به یک باره آن را از ظرف خارج ننمایید.
 3. در مرحله بعدی رزین را به وسیله یک قلمو در اندازه متوسط و تا حد امکان تمیز و نو به آرامی بر روی سطح سنگ بمالید. معمولا هر لیتر رزین 5 متر مربع از یک سنگ را پوشش می دهد.
 4. مرحله سوم را طی چند مرحله انجام دهید. در مرحله اول سنگ تمام رزین را می خورد بنابراین پس از یک بار رزین زدن بگذارید تا سنگ خشک شود و در فواصل زمانی مختلف این کار را تکرار کنید تا حدی که سنگ به براقیت مورد نظر شما برسد.
 5. مقدار رزین باقی مانده را به دور از سرما و یخبندان یا گرما و تابش نور مستقیم طولانی مدت نگه دارید. بهترین دما برای نگهداری این محصول مثبت 10درجه تا مثبت 30 درجه سانتی گراد می باشد.

نکات ایمنی در استفاده از رزین

در هنگام استفاده از رزین سنگ باید به این نکته توجه نمایید که از برخورد این محصول با چشم ها و دهان خود جلوگیری نمایید و حتما از دستکش و ماسک های فیلتر دار استفاده نمایید. همچنین درب قوطی های رزین را پس از هر بار مصرف کاملا محکم ببندید و دور از دسترس اطفال قرار دهید.

نکته مهم:

در هنگام استفاده از این ماده حتما از دستکش استفاده نموده و از برخورد آن با چشم به شدت خودداری نمایید. در صورت برخورد چشم خود را به مدت دو دقیقه در آب باز و بسته نمایید.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع محصولات در وزن های مختلف اینجا کلیک کنید.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات