رزین چوب


نکات مهم در رزین چوب

تاریخ انتشار: 1398/10/24 11:48 | بازدید: 137

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

رزین چوب

 

در یک تعریف کلی برای رزین باید گفت که رزین ماده ای شفاف است که از ترکیبات طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناک تهیه شده است. یکی از رایج ترین انواع رزین ها، رزین چوب یا همان رزین اپوکسی چوب می باشد. این نوع رزین امروزه در مصارف مختلفی استفاده می شود و نه تنها می توان از آن در صنایع پوششی بلکه در صنایع مختلف همچون هوافضا، عمران، صنایع اتومبیل و بسیاری دیگر مورد نیز می توان از آن بهره گرفت. رزین اپوکسی چوب مشابه با رزین اپوکسی معمولی می باشد با این تفاوت که کارایی اصلی آن را برای چوب تنظیم نموده اند و به صورتی آن را تهیه کرده اند که خصوصیات لازم برای کارایی با سطوح چوبی را داشته باشد. رزین اپوکسی یک ماده دو جزئی است که  که شامل پایۀ رزینی و هاردنر می‌باشد. رزین اپوکسی خود به تنهایی خشک نمی شود و برای خشک شدن نیاز به ترکیب با هاردنر دارد. این دو جزء بنابر نسبت مشخصی که بر اساس فرمولاسیون و کاربرد آن ها تعیین می گردد با یکدیگر مخلوط می شوند. ساخت میز و اجسام دکوراتیو با تلفیق رزین چوب اپوکسی و چوب یکی از کاربردی ترین فعالیت هایی است که به وسیله این ماده می توان انجام داد.

این ماده در دکوراسیون چوبی منازل نقش به سزایی دارد و زیبایی بسیار زیادی به آن می بخشد. علاوه بر زیبایی که رزین چوب به محصولات چوبی می بخشد مقاومت و براقیت آن ها را نیز افزایش می دهد و می توان از چوب های رزین شده در فضاهای مختلف استفاده نمود.

 

ویژگی هایی که باید یک رزین چوب داشته باشد:

 

 • یکی از ویژگی های اصلی که رزین های چوب باید داشته باشند بی رنگ بودن و شفاف بودن آن ها می باشد. رزین چوب به این دلیل باید بی رنگ باشد که بتواند رگه ها و رنگ اصلی چوب را به خوبی نمایان کند و در واقع پوششی رنگی بر روی چوب نباشد و ظاهر آن را تغییر ندهد.
 • از دیگر ویژگی های یک رزین چوب مناسب چسبندگی زیاد به سطح چوب می باشد. انواع رزین ها معمولا چسبندگی بالایی به انواع متریال ها دارند اما باید گفت که رزین اپوکسی به پلاستیک نمی چسبد.
 • مقاومت مکانیکی برای ساختن میزهای عریض از دیگر ویژگی های لازم برای رزین چوب می باشد.
 • یکی دیگر از ویژگی هایی که رزین چوب باید دارا باشد خروج آسان حباب از داخل ان می باشد.

 

حال به مزایایی که یک رزین چوب با کیفیت دارا می باشد می پردازیم:

 

 • یکی از مزایایی که رزین چوب دارا می باشد، مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسیدها و بازها است.
 • نارسانایی از دیگر مزایای رزین چوب با کیفیت است و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته می باشد.
 • یکی دیگر از مزایای رزین چوب مناسب چسبندگی بالا به چوب می باشد.
 • تحمل 5 تن فشار لاستیک در هر سانتی متر مربع از دیگر مزایای رزین چوب می باشد.
 • سهولت در تمیز کردن سطوح چوبی رزین شده از چربی و انواع آلودگی ها از دیگر مزایای یک رزین چوب با کیفیت است.
 • مزیت دیگر این ماده قابلیت ساب و جلادهی بالا می باشد.
 • علاوه بر همه این مزایا رزین چوب قابلیت ترکیب با پیگمنت های رنگی را دارد و می توان با استفاده از آن سطح بسیاری زیبایی از رنگ و چوب را ایجاد نمود.
 • از این ماده می توان به عنوان یک منبع درامد استفاده نمود و به وسیله ترکیب آن با ضایعات چوب و رنگ های مختلف علاوه بر ساخت میزهای رزینی انواع وسایل تزئینی دیگر همچون زیورآلات رزین و چوب، قاب های ترکیبی رزین و چوب، شلف های رزین و چوب و ... ایجاد نمود و با فروش آن درآکد مناسبی دریافت نمود.
 • کار با رزین چوب بسیار آسان می باشد و بدون نیاز به تخصص و فقط با یک سرچ ساده در گوگل می توان با نحوه کار با آن آشنا شده و وسایل چوب و رزینی مختلفی ایجاد نمود.

 

نکات مهم در استفاده از رزین چوب:

 

 1. بهتر است در هنگام استفاده از رزین چوب از دستکش یکبار مصرف و لباس کار مناسب استفاده نمایید . رزین ها چسبندگی بالایی به مواد مختلف دارند و هنگامی که بر روی لباستان ریخته شوند به راحتی پاک نمی شوند.
 2. از تماس رزین با چشم و دهان خود به شدت خودداری نمایید و در صورت برخورد با چشم هایتان آن ها را به مدت 2 دقیقه در آب باز و بسته نمایید. بهتر است هنگام کار با رزین چوب از عینک ایمنی استفاده نمایید.
 3. هر دو ماده رزین و هاردنر را به دور از دسترس اطفال قرار دهید. کار با این مواد برای زنان باردار توصیه نمی شود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات