روش نصب ، نوع ملات ، کاشی کف و بدنه


روش نصب ، نوع ملات ، کاشی کف و بدنه

تاریخ انتشار: 1398/06/15 12:35 | بازدید: 229

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

روش نصب ، نوع ملات ، کاشی کف و بدنه 

 

برای نصب کاشی بدنه و کف مواردی هست که حتما باید رعایت شود . اول مقدار سیمان و آب که  به  چه میزان  با هم مخلوط شوند . به طور معمول نسبت ماسه و سیمان 4 به 1 است که راحتر باید عنوان کرد که 4 فرقون ماسه + 1 فرقون سیمان ( این ترکیب )

دومین موردی که باید رعایت شود اینست که : ملات زیر کاشی کف و یا بدنه نباید شل باشد و آن هم به این دلیل موقع نصب کاشی کف و بدنه ضرباتی که با پتک پلاستیکی می زنند باعث شده  از اطراف بلند شده و جا گرفتن کاشی کف و بدنه بسختی انجام گیرد .    

ماسه نباید شسته باشد چون حالت چسبندگی خودش را از دست می دهد ، بخاطر همین باید پرسیمان باشد که بهتر است همان نسبت 4 به 1 رعایت شود .  

نحوه ی تراز کردن کاشی کف باید به شکلی باشد که ابدا از کنج شروع شده و بوسیله شلنگ تراز هر چهار طرف علامت گذاری کرده و شروع به نصب می کنند . در برخی موارد نیز معماران و استادان بنا از وسیله ای به نام شاقول استفاده می کنند . بخاطر همین قبل از نصب کاشی حتما از تراز بودن و به اصطلاح خودشان شاقول بودن بدنه اطمینان حاصل می کنند ، و نیز زوایا و قائم بود حتی گوشه ها را نیز در نظر می گیرند . اگر بعد از تراز بندی مشکلی را در زیر سازی و سطح کار متوجه بشوند باید قبل نصب زیرسازی اصلاح شود . از نظر معماران نباید پوششی بغیر از گچ یا خاک ، کاهگل و یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته و دیگر اینکه در ملات مصرفی بندکشی آجرهای دیوار ، ملاتی غیر از ماسه و سیمان باشد بهتر است لااقل 24 ساعت قبل از کاشیکاری سح دیوار با ملات ماسه و سیمان به نسبت 6 و 1 و یا 10 و 1 پلاستر زد (که در اصطلاح خودشان گلنم می کنند) .

موردی دیگر که هنگام نصب کاشی تشت یا ظرفی از آب می گذارند(کاشی زنجاب شود) اما این مدت این  کار نباید  زمان طولانی انجام گیرد . بند کشی هم از نظر نصابان قوانین خودش را دارد ، بطوریکه عرض بند در کاشیکاری مکانهایی مثل استخر و حوضچه ها باید 2 تا 3 میلیمتر باشد . ریختن  خرده آجر، گل رس و ... در پشت کاشی هم جایز نمی باشد .  

در مکانهایی مثل حمام و سویس بهداشتی ابتدا باید عایق کاری روی بدنه و کف انجام گیرد . آن هم بدلیل اینکه مکانی پر رطوبت و آبریزی زیادی دارد. و موردی که روی عایقکاری حتما توری سیمی انداخته که کامل به دیوار نصب شود . عایق پشت کاشی نباید چروک و ناهموار باشد . اگر از ملات سیمان سفید استفاده نشود بهتر است . بهترین نسبت برای مخلوط کردن سیمان سفید و کوارتز نسبت یک سیمان و شش پودر کوارتز می باشد .

 

نکته مهم

 

با توجه به تنوع آب و هوایی در کشور و اقلیمهای مختلف نوع ساختو ساز و نوع کاربری محصولات در مکانهاو شهرها با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد . اینکه در مناطق سردسیر و یا گرمسیر از چه نوع مصالحی (آجر – سنگ – کاشی و سرامیک ) استفاده کنیم و یا اینکه چگونگی نصوب و نوع ملاتی که استفاده می کنیم به چه نحوی هست جای بحث و بررسی بیشتر دارد .

 

کارشناسان و مهندسین معمار در گروه تخصصی کالا ساخت در این مقالات سعی بر آن دارند که گوشه ای از این نکات را برای کاربران و مهمان عزیزی که از سایت کالا ساخت بازدید می کنند در اختیار آنها بگذارد .

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ