روش های اسکوپ کردن


روش های اسکوپ کردن

تاریخ انتشار: 1397/08/23 12:34 | بازدید: 1381

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

روش های اسکوپ کردن

اگر به یاد داشته باشید در مقالات قبلی در مورد اسکوپ توضیحات کاملی داده شد و دانستیم که اسکوپ شامل مجموعه عملیاتی است برای جلوگیری سقوط سنگ صورت می گیرد و باعث اتصال بهتر سنگ به ملات و بدنه پشت آن می شود.

در این مقاله روش های متفاوتی که برای اسکوپ کردن استفاده می شود را معرفی و بررسی می کنیم تا با روند این کار بهتر آشنا شوید.

 

سیم مفتول

هدف ازاسکوپ سنگ نما دراین حالت ایمن کردن سنگ با قلاب کردن آن توسط سیم به داخل ملات است. که به این صورت است که دو سرسنگ پلاک را شیارایجاد می‌کنند ومفتول آهنی به قطر ۲ میلیمتر را ازاین شیارها عبورداده و گره می‌زنند . بدین ترتیب سیم به ملات پشت سنگ گیر کرده و سنگ را نگه می‌دارد. این روش با توجه به راحتی برش ، بیشتر برای اسکوپ سنگ نمای تراورتن بکارمی‌رود .

 

 لقمه گذاری

این روش که بسیار آسان و کم هزینه است، در موارد نادری استفاده می شود. در این روش با چسباندن چند تکه سنگ به پشت سنگ پلاک ( به وسیله چسب سنگ) گیرداری بین سنگ پلاک و دوغاب به خوبی انجام می گردد.

تکه سنگ ها می توانند در ابعاد 4 سانتی متر و با ضخامتی به اندازه خود سنگ پلاک باشند. ولی باید دقت داشت که ضخامت تکه سنگ ها نباید مانع شاقولی یا تراز کردن سنگ پلاک گردد.

 

 اسکوپ دو پایه 

این اسکوپ‌ها که دو بالچه دارند از جنس استیل هستند و توسط چسب به پشت سنگ می چسبند.

باید توجه کرد که نحوه ی قرار گیری اسکوپ دو پایه به گونه ای باشد که بالچه ها به صورت عمودی قرار بگیرند و مانع نفوظ  دوغاب به بخش های پایینی نشوند.

 

 اسکوپ سه پایه

مانند اسکوپ دو پایه است با این تفاوت که یک لبه سومی نیز دارد که این لبه‌ی سوم در شایر ایجاد شده در سنگ قرار می گیرد. ابتدای کشی ار در سنگ ایجاد کرده و داخل شیار را چسب زده و لبه سوم این اسکوپ را درون شیارقرارمی‌دهند تا خشک شود.

 

 اسکوپ پروانه ایی

در این روش ابتدا شیاری با زاویه‌ی ۴۵ درجه در سنگ ایجاد می‌کنند و سپس اسکوپ پروانه‌ای را درون شیار جای می‌دهند و سپس سنگ را نصب می کنند.

نفوذ دوغاب به اطراف اسکوپ پروانه‌ای باعث گیرش سنگ می‌شود.

 

     Z اسکوپ

این قطعه به صورت حرفZ  انگلیسی است. برای استفاده از این قطعه ابتدا شیاری در سنگ ایجاد کرده و این قطعه را درون شیارقرارمی‌دهند وسنگ را نصب می‌کنند.

 

پیچ و رول پلاک 

​اگر چنانچه سنگ را اسکوپ نکرده و نصب کرده باشند، می‌توان توسط پیچ و رول پلاک سنگها را اسکوپ کرده و مانع از سقوط آنها بشوید.

 

 

 1 نظر

ابراهیم بیرمی | 1399/02/07 13:35

با سلام برای سنگ به ابعاد ۴۰ × ۱۲۰ ایا باید اسکوپهای پروانه ای با سیم به هم وصل شوند یا خیر

مدیر سایت | 1399/06/12 08:46

سلام
وقت بخیر
اسکوپ های پروانه ای به صورت برشی در سنگ قرار میگیرند. یعنی برشی به صورت افقی روی سنگ زده میشود و اسکوپ روی آن قرار می گیرد.
روش دیگر به صورت چسبی به سنگ میچسبد.

جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات