سازه های قدیم و جدید


ساختمانهای قدیمی و جدید

تاریخ انتشار: 1397/12/25 11:33 | بازدید: 178

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

ساختمان های قدیمی

 

ساختمان های قدیمی دارای دیوارهای قطور بودند که وزن ساختمان را به زمین انتقال می دادند. این دیوار ها اغلب از جنس سنگ یا خشت خام با رو کشی از گل یا گاه گل بودند . دیوار این ساختمان ها در برخی از مکان ها تا بیش از ۶۰ سانتی متر گزارش شده است. این گونه ساختمان ها اغلب فاقد اسکلت بوده اند ولی در مواردی بدنه با چوب های گردو یا بلوط مسلح شده و تیر سقف ها نیز از جنس چوب بوده اند. سقف این بنا ها از نوع شیروانی بوده است . در مواردی هم سقف ساختمان ها را با کاه گل اندود می کردند تا از نفوظ رطوبت جلوگیری کنند.

اغلب این بنا ها به خصوص عمارت های بزرگ مربوط به اشراف ،درای طاق های فوق العاده زیبا و منحصر به فرد هستند.این طاق ها با دهانه های عریض ،بدون هیچ اسکلت نگه دارنده یا امثال میلگرد و… بودند و فقط با مصالح مرسوم زمان خود مانند سنگ و سرامیک ،خشت و آجر و… ساخته شده اند. برخی از این عمارات ، با توجه به نوع مصالح و تکنولوزی مربوط به ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال پیش هنوز سالم و دست نخورده باقی مانده اند. این بدین معناست که توجه و دقت در نوع ساخت و انتخاب مصالح هر چند قدمی و فاقد اطمینان ، ممکن است بهتر از ساخت بی دقت و ذوق با مصالح جدید و مدرن امروزی باشد.

 

ساختمان های جدید 

 

ساختمان های جدید امروزی دارای سازه هایی محکم و منحصر به فرد هستند. ساختمان های امروزی دارای سازه های بتنی ،فلزی ،بنایی و…هستند که در برخی موارد مانند ( پروزه عظیم خلیج فارس در شمال غرب شیراز ) در نوع خود منحصر به فرد است. سازه های این مجتمع عظیم ،با قالب های رونده ،قالب گیری شده اند و تمام بتنی هستند . یا مانند ( برج تجارت جهانی ( I.T.C.T ) در غرب شیراز ) دارای سازه ی فلزی فوق پیشرفته از نوع ترکیبی با آلیاز فولاد مسلح است. سازه های ساختمان های امروزی ، محکم  و در برابر زلزله کاملا ایمن هستند. در واقع می توان گفت کاربرد فلز و بتن در سازه های امروزی باعث استحکام  و طول عمر ساختمان را افزایش داده اند.

دیوار ها در ساختمان های امروزی به دو دسته باربر و غیر باربر (پارتیشن) تقسیم می شوند. در اسکلت بنایی دیوار های باربر حد اکثر ۳۰تا۳۵ سانتی متر و دیوار های پارتیشن معمولا از ۱۰ تا ۱۵  سانتی متر ضخامت دارند . مصالحی که با آنها این دیوار ها را می سازند، در نوع معمول عبارت ان از : آجر، بلوک بتنی و… اما دیوار های پیش ساخته که در کارخانه ها تولید می شود یا ۳D  پانل ها که قابلیت بار گذاری تا ۳ طبقه را دارند ، نیز در حال گسترش است. ضخامت دیوار ها در اسکلت فلزی به دلیل اینکه ستون ها بار را تحمل می کنند ، بسیار کمتر است و از نوع آجر ماشینی یا آجر سفالی سبک استفاده می شود.

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات