سبک رستیکتاریخ انتشار: 1398/06/30 09:16 | بازدید: 1035

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 سبک رستیک در معماری داخلی 

 

در دنیای امروز که آن را می توان دنیای رنگ و طرح دانست زیبایی هایی انکار ناپذیر به طبیعت ما اضافه شده است  باز هم می توان به این نکته اشاره نمود که زیبایی طبیعت هنوز جزئی از زیبایی هایی خاطره انگیز جهان محسوب می شود که آرامشی وصف نشدنی به انسان می دهد. از دیر باز تا تا به امروزخانه مکان سکون و آرامش به حساب می آمده است که برای بالا بردن سطح این آرامش معماران در سبک هایی مانند سبک روستیک به طبیعت گرایی و استفاده از المان های طبیعتی استفاده می کردند.

از جنبه ای دیگر شاید این سوال برای شما ایجاد شود که در اصل تعابیرو متد ها و روش های سبک مدرن ، کلاسیک، ایرانی ، مراکشی و ... چیست؟ در این متن بر آن شدیم تا به بررسی و تحیلی سبک رستیک بپردازیم  که در اصل سبک رستیک چیست؟ تاریخچه این سبک به چه زمانی بر می گردد؟ اصول اصلی در طراحی این سبک چه اصولی هستند؟

در ابتدا بهتر است معنی لفظی و محتوایی رستیک را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم و پس از آن به سراغ پاسخ به سوالات فوق و تحلیل آن در حیطه ی دکوراسیون بپردازیم .

در علم واژه شناسی رستیک به معنای روستا می باشد و به عبارتی میتوان آن را سبک روستایی نیز برگردان کرد. اما در تعریف تخصصی آن در اصطلاحات معماری می توان آن را به دو گونه تعبیر نمود

 تعریف اول: روستیک، یک سبک سنگ تراشی در دوران معماری رنسانس  بوده است که عمدتاً در همین دوره مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

تعریف دوم : یکی از سبک های معماری غیر رسمی است که  در ایالات متحده و کانادا مورد استقبال  بوده و تغییرات گسترده‌ای در زمینه معماری به خود دیده است.

در متن زیر مورد بحث ما سبک روستایی و همان رستیک فعلی است که در متن زیر بر آن شدیم که مصالح و المان های این سبک را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مصالح خام و طبیعی


از جمله مهم‌ترین نشانه های معماری رستیک ، استفاده نمودن از مواد و مصالح  کاملا طبیعی و به عبارتی مواد خام دراین سبک از معماری است. هرچند که مصالح  و مواد مورد استفاده در دکوراسیون و فضای شما ساده‌تر و در عین حال طبیعی‌تر به نظر بیاید، ایجاد و حفظ سبک روستایی امروزی در کل فضا، آسان‌تر جلوه خواهد نمود. به طورمثال استفاده از چوب ، قلوه سنگ، سنگ های برش نخورده کاشی و سرامیک و...

 

فرم‌های ارگانیک در معماری روستیک

 

در این سبک اصولا از فرم های نامتقارن و ناهماهنگ استفاده می شودو به عبارتی می توان گفت نمی توان از تولیدات ماشینی امروزه استفاده نمود چون این تولیدات عموما متقارن، متناسب وکاملا شبیه هم است.

 

مصالح قدیمی و در عین حال طبیعی

 

سبک این معماری علاقمندی خاصی به وسایل کهنه دارد به صورتی که زیبایی فضا ترکیب می شود از چوبهای لایه لایه شده و پوسیده و شیشه های نه چندان صاف و صیقلی و... این المان ها حالت سبک رستیک را بیشتر تداعی می کند.

بسیار ساده می توانید از وسایل قدیمی مانده در منزلتان در این سبک استفاده نمایید و زیبایی این فضا را بیشتر نمایید. نور پردازی های کم نور و قدیمی گونه، با رنگ های کرم ، به وجود آوردن این سبک کار بسیار آسانی است زیرا به راحتی می توانید بااندکی خلاقیت از وسایل کهنه خود استفاده نمایید.

 

کفپوش تخته چوب

 


به دلیل ظاهر ساده‌ی کفپوش های چوبی و طبیعی بودن این کفپوش ها جلوه ی این سبک ها بیشتر نمود این سبک را جلوه می بخشد، تخته چوب‌های پهن و کاملا طبیعی که دارای طیف رنگ های نه چندان یکسان بر روی زمین، یکی از ساده‌ترین المان‌های این سبک برای تزئین و دکوراسیون رستیک می باشد.

 

شومینه

 

یکی از اجرای جدایی ناپذیر از سبک رستیک شومینه هست همانند ماشینی که تایر یکی از الزامات دقیق آن است به طوری که سبک رستیک بدون شومینه بی معنا است . یک شومینه‌ی ساخته شده از مصالح سنگین طبیعی مثل سنگ، آجر و ... به همراه یک طاقچه، در یک خانه‌ی رستیک کاملا ایده آل است.

 

رنگ‌های گرم و خاکی

 
سبک رستیک همانطور که از نامش مشخص است به گونه‌ای طراحی می‌شود که به طبیعت نزدیک  باشد؛ بنابراین رنگ‌هایی غالب در طبیعت بسیار مناسب این سبک معماری است. شما می‌توانید به

آُسانی از تنالیته‌های  رنگی  ازروشن تا تیره این سبز و قهوه ای و قرمز، فیروزه‌ای و ... استفاده نمایید.

 

امید است در این متن توانسته باشیم شما را با سبکی خاص ازسبک های معماری آشنا سازیم البته این نکته را خاطر نشان می کنیم که خلاقیت همیشه زیبایی و جذابیت بیشتری به همراه دارد به شرطی که موارد فنی در آن رعایت شود. پس بهتر است با اندکی چاشنی خلاقیت سبک جدید خود را ایجاد نمایید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با همکاران ما در بخش دکوراسیون داخلی ارتباط برقرار نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات