سنگ تراورتن چیست


سنگ تراورتن و فواید آن

تاریخ انتشار: 1398/03/27 20:01 | بازدید: 177

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سنگ تراورتن چیست؟ فواید این سنگ ها ؟

 

تراورتن چیست؟

 

سنگ تراورتن یکی از انواع سنگ ساختمانی است که از محبوبیت بسیار زیادی در کشور ایران برخوردار است . در واقع کشور ایران یکی از بزرگ ترین دارندگان سنگ تراورتن در جهان می باشد و اولین کشور دنیا از لحاظ تنوع رنگی در این نوع سنگ ها است و این به خاطر  معادن بسیار زیادی از این نوع سنگ در ایران موجود می باشد.

 از جمله معروف ترین این معادن می توان به معادن سنگ محلات، معادن سنگ کاشان، معادن سنگ تکاب، معادن سنگ زنجان، و معادن سنگ آذر شهر اشاره کرد.

  این سنگ ها به دو شکل اسلب و تایل در ایران در انواع کیفیت ها تولید میشوند.

teraverten 

مواد تشکیل دهنده سنگ تراورتن

 سنگ تراورتن از دسته سنگ های آهکی و رسوبی می باشد و ساخته شده از کربنات کلسیم میباشد که از به جا ماندن رسوبات در ته دریا ها، چشمه های آب گرم و غارهای آهکی تشکیل شده است و درصد بالایی از ترکیبات کلسیم، استالاکتیت  و استاگمتیت را دارا است.

 تراورتن  يك سنگ سخت و نيمه بلورى است و ظاهر آن  متخلخل است و دارای خلل و فرج بسیاری بر روی سطح خود می باشد که علت ایجاد این خلل تجمع آب  بر روی آن در طول زمان می باشد. در بیشتر موارد این حفره ها در طول پروسه تولید در کارخانه پر می شود. از دیگر ویژگی های ظاهری این محصول می توان به تنوع رنگ آن اشاره نمود که ممکن است  از یک رنگ تا رها رنگ در یک نوع سنگ به صورت طبیعی وجود داشته باشد.

 

تنوع رنگ در سنگ های تراورتن

 از سنگ سفید بسیار یک دست گرفته تا سنگ های کرم رو به شکلاتی تا مشکی یک دست بازی رنگ هایی است که در سنگ های تراورتن میتوان یافت کرد. در تراورتن ها شاهد اینکه سنگ با چند رنگ نیز در هم تشکیل شده باشد نیز بسیار موجود است.

 

 

رنگ های اصلی تراورتن ها شامل رنگ ها اصلی زیر می باشد :

 • سفید
 • کرم
 • شکلاتی
 • قرمز
 • لیمویی

 

فراوری سنگ های تراورتن

سنگ های تراورتن در انواع مختلف تولید میشوند و هیچ گونه محدودیتی در نوع تولید آن نیست. این سنگ های تراورتن در نوع :

 • سنگ تراورت اسلب
 • سنگ تراورتن تایل
 • سنگ تراورتن تیشه ای
 • سنگ تراورتن آنتیک

در استفاده از سنگ تراورتن محدودیتی تعریف نشده است و از آن می توان هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی استفاده نمود.

 

فواید سنگ تراورتن:

 

سنگ تراورتن از فواید بسیار زیادی برخوردار است که این فواید موجب محبوبیت هرچه بیشتر این سنگ  شده است.

یکی از ویژگی های بارز سنگ تراورتن که استفاده از ان را در نمای ساختمان بسیار رونق بخشیده است مقاومت بسیار بالای این سنگ در برابر عوامل فرسایش زا مانند گرما و سرما، باران، یخبندان، آتش، اشعه uv خورشید، رطوبت و در شهرهای پر جمعیت مانند تهران و اصفهان مقاومت در برابر آلودگی و باران های اسیدی می باشد.

teravertine1001

 

نمای پشت سنگ تراورتن

 

همچنین این سنگ به دلیل خلل و فرجی که در خود دارد ملات را به خوبی در بافت خود جذب می کند و به خوبی به نما می چسبد و می توان از آن بدون نگرانی از افتادنش تا سالیان سال در نمای ساختمان های مرتفع نیز استفاده نمود. اگرچه سنگ تراورتن به سختی گرانیت یا مرمریت نیست، با این حال بی نهایت با دوام است . سنگ تراورتن دارای تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ می باشد و جلوه بسیار زیادی به نمای ساختمان می بخشد و برای افرادی که به دنبال طراحی نمای زیبا و با شکوه می باشند بسیار مناسب است و بافت لوکس تراورتن، نمایی دیدنی به همراه می آورد.

این سنگ همچنین دچار رنگ رفتگی و ساییدگی نمی شود و عایق حرارتی و صوتی از دیگر فواید این سنگ است که حفره های داخل سنگ این خاصیت را ایجاد نموده اند و برای محیط هایی که در معرض سرو صدای بسیار زیاد هستند بسیار مناسب است.

از دیگر فواید سنگ تراورتن می توان به حمل و نقل آسان، سرعت نصب آن بر روی ساختمان، هم ساب پذیری بالا و مرقون به صرفه بودن بیشتر رنگ های آن اشاره نمود. تراورتن ها ظاهر طبیعی و ملایمی دارند که در صورت استفاده از آن در فضای های داخلی آرامش بسیاری به افراد ساکن در ساختمان می دهد. سنگ تراورتن طول عمر بسیار بالایی دارد، زیرا بسیار مقاوم است.

البته باید این نکته مهم را یاد آور شد که سنگ های تراورتن تنها سنگ هایی هستند که مورد تایید نظام مهندسی هستند و در ارتفاع میتوان از آن استفاده کرد.

 

سنگ تراورتن 

 

موارد استفاده از سنگ تراورتن:

 

سنگ های تراورتن در هیچ جای ساختمانی منعی برای استفاده ندارند و مناسب برای تمامی بخش های داخلی و بیرونی ساختمان هستند. این سنگ ها بیشتر در موادر زیر مورد استفاده قرار می گیرند که در زیر به ترتیب اولویت لیست میکنیم:

 • نمای بیرونی ساختمان

سنگ های تراورتن بیشتر در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. و خیلی از نماهای ساختمان در مناطق مختلفی از کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

 • نمای داخلی

این سنگ ها در نمای داخلی مانند سالن پذیرایی و اتاق های خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 • در پوش 

سنگ تراورتن به خاطر اینکه به خوبی سیمان را به خود جذب میکند برای درپوش ساختمان بسیار مناسب است. این سنگ به عنوان در پوش دیوار و حتی استخر ها نیز به کار میرود.

 • کف ساختمان

سنگ تراورتن به خاطر تخلخل بالا مقاومت نسبتا کمی در مقابل ضربه و فشار دارد. اگر برای کف ساختمان انتخاب شود باید به خوبی با سیمان زیر آن را پر کرد ولی زیاد پیشنهاد نمی کنیم.

 • راه پله

این سنگ ها به خاطر رنگ ها متخلف و زیبایی که دارند هر انسانی را برای اینکه در راه پله از آن استفاده کنیم ترغیب میکند ولی مقاومت کم آن و فشار و ضربه ای که به سنگ پله وارد می شود زیاد پیشنهاد نمیشود.

تهیه و تولید در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->