سنگ لایم استون


انواع سنگ لایم استون

تاریخ انتشار: 1398/05/04 17:43 | بازدید: 317

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که از دسته سنگ های رسوبی می باشد. این سنگ تقریبا مشابه به سنگ تراورتن است با این تفاوت که از آهک بیشتری نسبت به تراورتن ها برخوردار است. این سنگ عمدتا از ماده معدنی کلسیت تشکیل شده است و نسبت به مرمریت ها و مرمر ها از وزن کم تری برخوردار است. اکثر رنگ های سنگ لایم استون در ایران روشن می باشد و تنها نوع سیلور بوژان آن رنگی تیره دارد. این سنگ عمدتا به رنگ های کرم و سفید موجود می باشد و در برخی از انواع آن لکه ها و خال های قهوه  ای رنگی قابل مشاهده است. از انواع سنگ لایم استون که در ایران موجود می باشد می توان به سنگ لایم استون مرودشت، سنگ لایم استون سمیرم، سنگ لایم استون بوژان، سنگ لایم استون کوه سفید قم، سنگ لایم استون مهاباد و سنگ لایم استون کرمانشاه اشاره نمود. در زیر به تعریف کوتاهی از هرکدام می پردازیم:

 • سنگ لایم استون مرودشت:

سنگ لایم استون مرودشت یکی از سفیدترین سنگ های لایم استون محسوب می شود که معدن
آن در شهر مرودشت واقع در استان فارس قرار گرفته است و به صورت سابیده ، چرمی و تیشه ای در قسمتهای داخلی ساختمان کاربرد دارد.

 • سنگ لایم استون سمیرم:

سنگ لایم استون سمیرم نیز مانند مرودشت دارای زمینه سفید و روشن می باشد و جزء سنگ های قدیمی ایران محسوب می شود که به دلیل تراکم بالایی که نسبت به دیگر سنگ های لایم استون دارد به نام مرمریت سمیرم نیز شناخته می شود.  معدن این سنگ در شهرستان سمیرم استان اصفهان واقع شده است جایگزین مناسبی برای سنگ های تراورتن روشن می باشد.

 • سنگ لایم استون بوژان :

یکی دیگر از انواع سنگ های لایم استون سنگ لایم استون بوژان می باشد که دارای زمینه کرم روشن می باشد و برخی از سورت های آن دارای رنگ تره تری هستند . معدن این سنگ در روستایی به نام بوژان واقع در شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

 • سنگ لایم استون کوه سفید قم :

معدن این سنگ همانطور که از نامش مشخص است در جاده کوه سفید استان قم واقع شده است. سنگ لایم استون کوه سفید قم دارای زمینه روشن مایل به سفیدی است که دانه های فسیلی در آن دیده می شود. این سنگ بصورت سابیده و چرمی تولید می گردد.

 • سنگ لایم استون مهاباد:

از دیگر سنگ های لایم استون، سنگ لایم استون مهاباد می باشد که معدن آن در شهرستان مهاباد واقع در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. این سنگ برعکس سنگ مرودشت و سنگ سمیرم دارای زمینه کرم رنگ می باشد.

 • سنگ لایم استون کرمانشاه :

این سنگ دارای زمینه کرم روشن مایل به سفید می باشد و معدن آن در شهرستان اسلام آباد واقع در استان کرمانشاه قرار گرفته است. سنگ لایم استون کرمانشاه بصورت سابیده و چرمی تولید می شود و از ویژگی بارز آن رنگ روشن و یکنواخت آن می باشد.

ویژگی های سنگ لایم استون

 • سنگ لایم استون به لحاظ زمین شناسی از سنگ های تراورتن و مرمریت جوان تر است و به اینکه در معرض فشار و دمای بالا قرار ‏نگرفته اند کاملا رسوبی می باشند.
 • این سنگ دارای جذب آب بالایی می باشد و مقاومت آن در برابر لکه پذیری و کثیفی کم می باشد، همچنین به دلیل جذب رطوبتی که دارد در برابر فرسایش نیز مقاومت کمتری دارد .
 • سنگ لایم استون بسیار خوش تراش می باشد و می توان به راحتی آن را به اشکال گوناگون در آورد.
 • یکی دیگر از ویژگی های خوب سنگ لایم استون قیمت مناسب آن می باشد که این ویژگی موجب می شود تا بتوان آن را با قیمت مناسب تری نسبت به دیگر سنگ های روشن و سفید رنگ خریداری نمود.
 • سنگ لایم استون قابلیت صیقل پذیری بسیار پایینی دارد و این به دلیل کانی های رسی موجود در آن است و سطح اکثر آن ها تیشه ای می باشد.

کاربرد سنگ لایم استون

بهترین مکان برای استفاده از سنگ لایم استون یا همان سنگ ترامیت دیواره های داخلی ساختمان ، دیوار کناره راه پله و دیوار پارکینگ ها می باشد. همانطور که گفته شد این سنگ ها به راحتی تراش می خورند و به همین دلیل می توان از آن استفاده های تزئینی مانند ساخت کاسه ظرف شویی،ستون ها، شمعدان و... کرد. از این سنگ ها به دلیل مقامت پایینی که در برابر جذب آب و فرسایش دارند نمیتوان در فضای بیرونی استفاده نمود اما این مشکل با استفاده از رزین نانو و پر کردن حفره های موجود در سنگ تاحدودی برطرف شده است و جذب آب آن به حد صفر رسیده است بنابراین میتوان از نمونه رزین خورده آن که در کالاساخت موجود است درساخت نما و مکان های آبریز استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات