برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
انواع سنگ لایم استون

سنگ لایم استون چیست؟

تاریخ انتشار: 1398/05/04 17:43 | بازدید: 664

توضیحات بیشتر در مورد سنگ لایم استون

سنگ لایم استون یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که از دسته سنگ های رسوبی می باشد. این سنگ تقریبا مشابه به سنگ تراورتن است با این تفاوت که از آهک بیشتری نسبت به تراورتن ها برخوردار است. این سنگ عمدتا از ماده معدنی کلسیت تشکیل شده است و نسبت به مرمریت ها و مرمر ها از وزن کم تری برخوردار است. اکثر رنگ های سنگ لایم استون در ایران روشن می باشد و تنها نوع سیلور بوژان آن رنگی تیره دارد. این سنگ عمدتا به رنگ های کرم و سفید موجود می باشد و در برخی از انواع آن لکه ها و خال های قهوه  ای رنگی قابل مشاهده است. از انواع سنگ لایم استون که در ایران موجود می باشد می توان به سنگ لایم استون مرودشت، سنگ لایم استون سمیرم، سنگ لایم استون بوژان، سنگ لایم استون کوه سفید قم، سنگ لایم استون مهاباد و سنگ لایم استون کرمانشاه اشاره نمود. در زیر به تعریف کوتاهی از هرکدام می پردازیم:

 • سنگ لایم استون مرودشت:

سنگ لایم استون مرودشت یکی از سفیدترین سنگ های لایم استون محسوب می شود که معدن
آن در شهر مرودشت واقع در استان فارس قرار گرفته است و به صورت سابیده ، چرمی و تیشه ای در قسمتهای داخلی ساختمان کاربرد دارد.

 • سنگ لایم استون سمیرم:

سنگ لایم استون سمیرم نیز مانند مرودشت دارای زمینه سفید و روشن می باشد و جزء سنگ های قدیمی ایران محسوب می شود که به دلیل تراکم بالایی که نسبت به دیگر سنگ های لایم استون دارد به نام مرمریت سمیرم نیز شناخته می شود.  معدن این سنگ در شهرستان سمیرم استان اصفهان واقع شده است جایگزین مناسبی برای سنگ های تراورتن روشن می باشد.

 • سنگ لایم استون بوژان :

یکی دیگر از انواع سنگ های لایم استون سنگ لایم استون بوژان می باشد که دارای زمینه کرم روشن می باشد و برخی از سورت های آن دارای رنگ تره تری هستند . معدن این سنگ در روستایی به نام بوژان واقع در شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

 • سنگ لایم استون کوه سفید قم :

معدن این سنگ همانطور که از نامش مشخص است در جاده کوه سفید استان قم واقع شده است. سنگ لایم استون کوه سفید قم دارای زمینه روشن مایل به سفیدی است که دانه های فسیلی در آن دیده می شود. این سنگ بصورت سابیده و چرمی تولید می گردد.

 • سنگ لایم استون مهاباد:

از دیگر سنگ های لایم استون، سنگ لایم استون مهاباد می باشد که معدن آن در شهرستان مهاباد واقع در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. این سنگ برعکس سنگ مرودشت و سنگ سمیرم دارای زمینه کرم رنگ می باشد.

 • سنگ لایم استون کرمانشاه :

این سنگ دارای زمینه کرم روشن مایل به سفید می باشد و معدن آن در شهرستان اسلام آباد واقع در استان کرمانشاه قرار گرفته است. سنگ لایم استون کرمانشاه بصورت سابیده و چرمی تولید می شود و از ویژگی بارز آن رنگ روشن و یکنواخت آن می باشد.

 

ویژگی های سنگ لایم استون

 • سنگ لایم استون به لحاظ زمین شناسی از سنگ های تراورتن و مرمریت جوان تر است و به اینکه در معرض فشار و دمای بالا قرار ‏نگرفته اند کاملا رسوبی می باشند. این امر باعث شده است که تراکم پایین تری را نسبت به مرمریت ها و مرمر ها داشته باشند و به تبع آن از وزن پایین تری نیز برخوردار هستند. 
 • این سنگ دارای جذب آب بالایی می باشد و مقاومت آن در برابر لکه پذیری و کثیفی کم می باشد، همچنین به دلیل جذب رطوبتی که دارد در برابر فرسایش نیز مقاومت کمتری دارد. این موضوع را می توان به عنوان یک نکته ی منفی برای این جنس سنگ ها در نظر گرفت. به این صورت که در کالاساخت پیشنهاد می شود برای نماهای بیرونی ساختمان از لای استون ها و انواع ترامیت ها استفاده نشود و در صورت استفاده مشتری و مصرف کننده باید معایب این سنگ را نیز همچون مزایای زیادی که دارد به خوبی بداند و به آن ها واقف باشد. این جذب آب بالایی که آهک دارد خود به تنهایی عیب نیست اما به هنگامی که سنگ آهکی در نمای بیرونی ساختمان کار می شود، به مرور زمان گرد و غبار روی سطح آن را می گیرد. با اولین بارش، سطح سنگ شسته شده و جنس آن اجازه ی سُر خوردن آب های گل شده را نمی دهد و همان آب ها به خورد سنگ می روند. همین امر باعث می شود که سنگ های لایم استون در نماهای خارجی چند سال اول را زیبا به نظر برسند اما ما بقی عمر خود را روز به روز ضعیف تر و تیره تر سپری می کنند. البته این نکته را باید بیان کنیم که می توان از سنگ های لایم استون یو وی شده استفاده کرد و همچنین بعد از کار روی سطح آن ها رزین بزنیم. رزین ها می توانند جذب آب سنگ را به صفر برسانند و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.
 • سنگ لایم استون بسیار خوش تراش می باشد و می توان به راحتی آن را به اشکال گوناگون در آورد. بنابراین امروزه می توانیم انواع مختلفی از ابزار های رومی و نیمه رومی و همچنین انواع گوناگون و متنوعی از نرده ها و صراحی های جنس لایم استون ها را شاهد باشیم. این نرده و صراحی ها می توانند قیمت خیلی مناسب تری را نسبت به دیگر جنس های نرده داشته باشند در صورتی که از رنگ روشن تری هم برخوردار هستند. 
 • یکی دیگر از ویژگی های خوب سنگ لایم استون قیمت مناسب آن می باشد که این ویژگی موجب می شود تا بتوان آن را با قیمت مناسب تری نسبت به دیگر سنگ های روشن و سفید رنگ خریداری نمود. بنابراین امروزه می توانیم انواع مختلفی از ابزار های رومی و نیمه رومی و همچنین انواع گوناگون و متنوعی از نرده ها و صراحی های جنس لایم استون ها را شاهد باشیم. این نرده و صراحی ها می توانند قیمت خیلی مناسب تری را نسبت به دیگر جنس های نرده داشته باشند در صورتی که از رنگ روشن تری هم برخوردار هستند. 
 • سنگ لایم استون قابلیت صیقل پذیری بسیار پایینی دارد و این به دلیل کانی های رسی موجود در آن است و سطح اکثر آن ها تیشه ای می باشد.

 

کاربرد سنگ لایم استون

بهترین مکان برای استفاده از سنگ لایم استون یا همان سنگ ترامیت دیواره های داخلی ساختمان ، دیوار کناره راه پله و دیوار پارکینگ ها می باشد. همانطور که گفته شد این سنگ ها به راحتی تراش می خورند و به همین دلیل می توان از آن استفاده های تزئینی مانند ساخت کاسه ظرف شویی،ستون ها، شمعدان و... کرد. از این سنگ ها به دلیل مقامت پایینی که در برابر جذب آب و فرسایش دارند نمیتوان در فضای بیرونی استفاده نمود اما این مشکل با استفاده از رزین نانو و پر کردن حفره های موجود در سنگ تاحدودی برطرف شده است و جذب آب آن به حد صفر رسیده است بنابراین میتوان از نمونه رزین خورده آن که در کالاساخت موجود است درساخت نما و مکان های آبریز استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت