سنگ مرمر


سنگ مرمر

تاریخ انتشار: 1397/06/30 13:01 | بازدید: 591

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

سنگ مرمر

ریشه ی کلمه ی مرمر از واژه ی یونانی marmoros گرفته شده و به معنای درخشان است. سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی متراکم با زیبایی خاص است که زیبایی آن نه تنها به رنگ و طرح چشم نواز آن مربوط می‌شود بلکه به دلیل شفافیت بسیار بالای آن و قدرت عبور نور از این سنگ زیبایی آن صدچندان می‌شود. سنگ مرمر مانند سنگ تراورتن به دلیل عملکرد چشمه های آبگرم به وجود می‌آید. در فرایند چشمه‌های آب گرم اگر کاهش  دمای آب کند باشد آراگونیت بوجود می‌آید و اگر افت دما به تندی صورت گیرد تراورتن تشکیل می‌شود. در ایران به سنگ حاصل از آراگونیت مرمر می‌گویند. نام تجاری سنگ مرمر "انیکس" است و به رنگ‌های سبز, لیمویی، زرد کهربایی، سفید شیری، عسلی تیره و قهوه ای دیده می‌شود.

سنگ مرمر جز سنگ‌های نرم‌ محسوب می‌شود و به صورت سیم برش از معدن استخراج می‌شود. پس از برش، سنگ مرمر را با دستگاه ‏های مخصوص صیقل می دهند  تا سطحی صاف و یک‌دست پیدا کند. پس از صیقل دادن، سنگ مرمر آماده استفاده است.

سنگ مرمر سنگ محکم و یک‌دستی می‌باشد. از این سنگ بیشتر برای وسایل و ظروف سنگی استفاده می‌شود ولی در متراژ پایین در ساختمان سازی برای کف فرش سالن، قرنیز و به صورت اسلب برای دیوار نیز کاربرد دارد. سنگ مرمر نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد چون کدر شده و شفافیت و رنگ خود را از دست می‌دهد.

معادن سنگ مرمر:

بهترین معدن های سنگ مرمر در ایتالیا و ایران قرار دارد و معادن این سنگ در ایران از نظر تنوع در دنیا بی نظیر است. از معادن معروف سنگ مرمر در ایران می‌توان به مرمر صورتی نقده، مرمر سبزشاهین دژ، مرمر سبزآب باریک آذرشهر، مرمر سبزعباس آبادجلفا، مرمرسبزتوران پشت یزد، مرمرسبز بورق یزد، مرمرجوشقان اصفهان، مرمر خلج خراسان، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمراسفند کرمان، مرمرتنگویه (تلنگویه)سیرجان، مرمر ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس اشاره کرد.

. بیشتر معادن انیکس در ایران در آذربایجان غربی، استان خراسان، اصفهان و محلات یافت می شود.

در شهرستان بجنورد که در مرکز خراسان شمالی واقع شده است می‌توان اونیکس پرتقالی را یافت. در این استان معادن معروفی از سنگ مرمر وجود دارد. در آذربایجان غربی انواع سبز و سفید، در محلات انوع سبز و قهوه ای و در معادن استان اصفهان نیز تنوع رنگی بالاتری از این سنگ می توان یافت.

رنگهای سبز و سفید از جمله رنگ های بسیار معروفی از انیکس هستند که بیشتر شرکت های چینی به این دو رنگ علاقه خاصی دارند  و بازار پررونقی برای این سنگ فراهم کرده‌اند. رنگ پرتغالی انیکس مخصوص صادرات به کشورهای اروپایی است که در این کشورها علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد. اونیکس به واسطه‌ی شفاف بودن خود از نظر ساختاری تفاوت های زیادی با انواع مرمریت دارد. از اونیکس اکثرا در انواع طراحی های داخلی استفاده می‌شود.

 

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت:

سنگ مرمر از انواع سنگ‌های دگرگونی شده است که از تبلور مجدد سنگ های آهکی به وجود می‌آید و به صورت بلورهای شفاف می باشد در حالیکه سنگ مرمریت سنگی آهکی رسوبی است که کاملا مات بوده و نور را از خود عبور نمی دهد و ساختاری کاملا متراکم دارد و در مقایسه با سنگ مرمر دارای سختی بالاتری بوده و در برابر هوازدگی مقاوم است به همین دلیل بر خلاف سنگ مرمر، سنگ مرمریت را می توان در فضای باز نیز به کار برد.

خصوصیات سنگ مرمر:

  • سنگ مرمر در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم است و در شرایط متغییر آب و هوایی و تغییرات ناگهانی دما آسیب نمی‌بیند.
  • در برابر بارندگی مقاوم است.
  • این سنگ قابلیت صیقل پذیری بالایی دارد و می‌توان آن را جلا داد.
  • سنگ مرمر سطحی درخشان و براق دارد. دلیل این درخشندگی عبور نور از سنگ و انعکاس آن توسط لایه‌های زیرین سنگ می‌باشد. در واقع نوعی انعکاس داخلی در سنگ مرمر رخ می‌دهد.
  • سنگ مرمر حرارت را جذب نمی‌کند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است به همین علت اکثر اوقات به عنوان کف پوش سالن از آن استفاده می‌شود تا فضا خنک باشد.
  • سنگ مرمر گرد و غبار را در خود نگه نمی‌دارد به همین علت یاعث آلرژی و حساسیت نمی‌شود.
  • نگهداری و تمیز کردن سنگ مرمر به راحتی انجام می‌گیرد و با یک دستمال مرطوب می‌توان آن را تمیز کرد.

معایب سنگ مرمر:

  • سنگ مرمر جز سنگ های متخلخل و نرم است و به راحتی در برابر مواد اسیدی و مواد شوینده واکنش نشان می‌دهد و دچار خوردگی می‌شود.
  • سنگ مرمر در برابر خراش و ساییدگی مقاومت بالایی از خود نشان نمی‌دهد
  • این سنگ جز سنگ‌های لوکس و گران قیمت است به همین علت به ندرت در ساختمان سازی در متراژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد سنگ مرمر در ساختمان:

در ایران و کشورهای اروپایی از سنگ مرمر بیشتر برای مجسمه سازی استفاده می شود. بیشتر کشورهای آسیایی از اونیکس در ساختن ظروف مختلف و وسایل داخل خانه استفاده می‌کنند. به همین علت هرقدر این سنگ از تنوع رنگ بالایی‌تری برخوردار باشد به همان میزان کاربرد آن نیز افزایش پیدا می کند.

تزئین فضای داخلی خانه با سنگ اونیکس و نوردهی آن با انواع لامپ‌های LED و به کاربردن اسلب سنگ مرمر در قسمتی از دیوارها و حتی استفاده از آن برای سطح میز و کابینت‌ها امروزه در دنیا از جذاب ترین متدهای طراحی دکوراسیون داخلی است که حال و هوای خاصی را به داخل خانه و یا رستورانهای شیک می بخشد.

به دلیل تنوع رنگی بسیار بالای اونیکس از آن برای تراشیدن مجسمه و اشیا دیگر بسیار استفاده می‌کنند و می توان از این وسایل در طراحی انواع دکوراسیون داخل و خارج خانه و فضای سبز بهره برد.

بسیاری از سنگ های ساختمانی اونیکس که از معادن ایران استخراج می‌شوند از تنوع رنگی بالاتری برخوردار هستند. رنگ های قهوه ای، نارنجی، لیمویی، قرمز، سفید از جمله طیف رنگی اونیکس ایرانی هستند.جستجو در مطالب وبلاگ