سنگ مرمریت هرسین


معرفی سنگ مرمریت هرسین

تاریخ انتشار: 1398/11/15 09:15 | بازدید: 792

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سنگ مرمریت هرسین

 

سنگ مرمریت هرسین نوعی سنگ آهک دگرگون شده تحت فشار و حرارت زیاد می­باشد که از دسته سنگ های مرمریت است. معدن این سنگ در شهرستان هرسین واقع در استان کرمانشاه قرار دارد و به همین دلیل با این عنوان شناخته می­شود. در واقع این سنگ یکی از بهترین سنگ های مرمریت بوده که در داخل کشور از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است و صادرات آن نیز به کشورهای دیگر صورت می­گیرد. سنگ مرمریت هرسین سابقه طولانی دارد و دارای چندین معدن روباز می­باشد که معدن سردار و معدن شهاب سنگ نمونه ای از آن هاست. در این بین سنگ معدن شهاب دارای زمینه کمی روشن تر از زمینه سنگ معدن سردار می­باشد.

به طور کلی سنگ مرمریت هرسین در دسته مرمریت های روشن قرار داشته که دارای زمینه کرم و خاکستری روشن بوده و در برخی از سورت های آن رگه های کریستالی با عنوان رگه های شاخه گوزنی نیز دیده می­شود. درجات ممتاز و بالا این سنگ دارای رنگ روشن تر و بدون رگه می­باشند.

 

مزایای سنگ مرمریت هرسین

 

علاوه بر زمینه روشن و زیبای سنگ مرمریت هرسین، می­توان از دیگر عوامل تاثیرگذار بر محبوبیت و کاربرد فراوان این سنگ را، وجود مزایای فراوان در آن دانست. برخی از مزایای این سنگ را در زیر برای شما ارائه نموده ایم :

  • مقاومت سایشی بالا :

یکی از مزایای سنگ مرمریت هرسین مقاومت سایشی بالای آن می­باشد. در واقع مقاومت سایشی بالا این سنگ به دلیل تراکم زیاد در بافت آن بوده که موجب شده است تا این سنگ در معرض ضربه شکسته نشود و در اثر فشار و همچنین رفت و آمد بالا بر رویش دچار رنگ رفتگی و خوردگی نگردد.

  • ساب و صیقل مناسب :

از دیگر مزایای این سنگ می­توان به صیقل پذیری بالای آن اشاره نمود. سنگ مرمریت هرسین به دلیل قابلیت ساب و صیقلی که دارد، از سطح دخشنده و زیبایی برخوردار بوده که مورد پسند بسیاری از افراد می­باشد. قابلیت ساب در این سنگ به قدر است که می­توان آن را تا درجه درخشندگی و جلا سایش داد. علاوه بر این ها بیشتر سورت های سنگ هرسین سادگی بسیار زیادی در طرح خود دارند که سبب زیبایی دو چندان آن ها شده است. در این بین درخشندگی این سنگ به همراه زمینه روشن آن موجب شده تا بتواند نور را از سطح خود انعکاس داده و در محیط هایی که فاقد نور کافی هستند، روشنایی فضا را افزایش دهد.

  • دوام و استحکام بالا :

استحکام و مقاومت بالا از دیگر مزایای سنگ مرمریت هرسین می­باشد. دوام این سنگ به گونه ای است که می­­توان از آن در پلکان و کف فرش مکان های پر رفت و آمد و عمومی بهره گیری نمود.

  • مقاوم در برابر جذب آب :

سنگ مرمریت هرسین یکی از معدود سنگ ساختمانی (مرمریت) است که در برابر جذب آب مقاوم می باشد و جذب آب و رطوبت ناچیزی دارد. جذب آب بسیار کم در این سنگ سبب افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی شده است.

 

معایب سنگ مرمریت هرسین

 

سنگ مرمریت هرسین همانند بسیاری از سنگ ها و مصالح ساختمانی، دارای معایبی نیز می­باشد که در ادامه مطلب به بررسی آن ها پرداخته ایم :

  • یکی از معایب سنگ مرمریت هرسین لکه پذیری بالای آن می­باشد. زمینه این سنگ روشن است و در صورتی که سطح آن رزین نخورده باشد لکه بر رویش باقی می­ماند و سبب نازیبا شدن سنگ می­گردد.
  • واکنش پذیری نسبت به مواد اسیدی و شیمیایی از دیگر معایب این سنگ می­باشد.
  • از دیگر معایب سنگ هرسین می­توان به عدم تولید انبوه برخی از سورت های آن اشاره نمود. این مورد در سنگ هرسین سبب می­شود تا نتوان از آن در پروژه های گسترده و انبوه استفاده کرد.

 

کاربرد سنگ مرمریت هرسین

 

از جمله کاربری های سنگ مرمریت هرسین شامل موارد زیر می­شود:

  • نمای داخلی:

یکی از کاربردهای سنگ مرمریت هرسین در نمای داخلی ساختمان می­باشد. این سنگ با ظاهر صیقلی و درخشانی که دارد، می­تواند در ساخت دیوار ساختمان های مجلل و همچنین در ساخت دیوار لابی هتل ها، پارکینگ، دیوار پله و دیوار های داخلی ساختمان به کار رود و استفاده از آن موجب افزایش نور محیط گردد. از این سنگ همچنین در ساخت تزینات داخلی ساختمان مانند ساخت حاشیه آسانسور، پنل های تزئینی و قرنیز دیوار نیز می­توان استفاده نمود.

  • پلکان:

از این سنگ همچنین به دلیل مقاومت سایشی و فشاری بالایی که دارد و پیش تر به آن اشاره کردیم، می­توان در ساخت پلکان و پاگرد بهره برد. پلکان به دلیل رفت و آمد بالایی که بر روی آن ها صورت می­گیرد، نیازمند سنگی با ویژگی های سنگ مرمریت هرسین هستند. از این سنگ می­توان در ساخت راه پله های ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و آموزشی استفاده نمود.البته باید ذکر کرد که اگر می­خواهید سطح آن همواره روشن و بدون لکه باشد، بهتر است از نوع فراوری شده آن توسط رزین نانو برای مکان های عمومی استفاده کنید.

  • سنگ فرش:

یکی دیگر از کاربرد های سنگ مرمریت هرسین استفاده از آن به عنوان سنگ فرش داخلی ساختمان می­باشد. از این سنگ با رنگ روشن و جلای زیبایی که دارد، می­توان در کف پوش هتل های لوکس، مراکز تجاری بزرگ، واحدهای مسکونی، اتاق خواب ها و پارکینگ ها استفاده نمود.

 

کلام پایانی

 

در آخر باید بگوییم سنگ مرمریت هرسین قابل فراوری در ابعاد مختلف سنگ اسلب، تایل، طولی، سنگ پله و سنگ فرشی بوده و سورت های متنوع از آن به کشورهایی همچون ایتالیا، ترکیه، چین و ... صادر می­گردد. شما همراهان عزیز نیز اگر علاقه مند به بهره گیری و خرید سنگ مرمریت هرسین می­باشید، می­توانید در سایت کالاساخت نمونه های مختلف از آن را مشاهده کنید و بر اساس بودجه خود تهیه نمایید. قیمت سنگ هرسین در کالاساخت بر حسب میزان ساب ، دقت برش و گونیا بودن و ضخامت سنگ محاسبه می­گردد.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->