سنگ نما تراورتن


سنگ نمای تراورتن و ویژگی های آن

تاریخ انتشار: 1398/02/31 09:31 | بازدید: 287

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سنگ نما تراورتن

 

همه چیز درباره تراورتن در این مقاله برای علاقه مندان توضیح داده شده است و کالا ساخت سبد محصولی کاملی از این نمونه سنگ را در دسترس مصرف کننده قرار داده است تا بتوانید بسته به نیاز خود به آسان ترین روش سنگ اصفهان را از طریق تنها یک تلفن ساده سفارش دهید.

 

سنگ تراورتن چیست ؟

سنگ تراورتن از جمله سنگ های آهکی موجود در پوسته زمین است که در بعضی از نقاط دنیا یافت می شود. این نوع از سنگ از دسته سنگ های رسوبی است که در نزدیکی چشمه های آب گرم تشکیل شده است. هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود . سنگ تراورتن را ازجمله سنگ های تزئینی دسته بندی کرده اند که برای نمای ساختمان اکثرا استفاده می شود . تراورتن دارای بافتی متخلخل و رنگ‌های متنوع و نواری شکل است که تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب‌گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند.

 

ویژگی های سنگ تراورتن :

اکثر سنگ های تراورتن مقاومت فشاری بالایی را دارند و قادرند وزن زیادی را تحمل کنند . به علت تخلخل و پفکی بودن سنگ گاهی این مقاومت کاهش می یابد . اما سنگ تراورتن مقاومت سایشی پایینی دارد بنابراین راحت فرآوری می شود. برخلاف سنگ های گرانیتی که مقاومت سایشی بالایی دارند و فرآوری آنها مشکل تر از تمام سنگ ها می باشد. فرآوری و تولید تراورتن به راحتی صورت می پذیرد. تراورتن با توجه به اینکه توضیح داده شد دارای تخلخل است عایق صوتی و حرارتی مناسبی نیز هست و همینطور این حفره ها باعث افزایش مقاومت در برابر آتش سوزی نیز میشوند.

سنگ تراورتن جذب آب بالایی دارد به همین علت در زمان های گذشته علاقه ای به استفاده از این سنگ پر سوراخ نبود اما با پیشرفت تکنولوژی و علم موادی مانند رزین و اپوکسی باعث شد تا سوراخ های موجود در این سنگ گرفته شود و همینطور ضد آب شود و بتوان در تمام شرایط آب و هوایی استفاده کرد. پیشنهاد کالا ساخت به شما این است که سنگ تراورتن رزین شده در نما استفاده کنید و از سنگ تراورتن طبیعی و پر سوراخ به صورت بتونه کاری در نمای داخلی استفاده کنید که از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. در اکثر کشورهای اروپایی سنگ تراورتن را بدون رزین کاری به صورتی که سنگ از کوپ و سنگ مادر برش خورده است تنها با یک پیش ساب اولیه با استفاده از نحوه نصب نمای مکانیکی اجرا میکنند. و شاهد زیبایی خارق العاده ای خواهیم بود. اما در ایران به دلیل تنوع آب و هوایی از مرطوب و معتدل تا سرد و کوهستانی بهتر است از نمونه رزین شده سنگ که ساب الماسی نیز خورده است و از انعکاس زبیایی برخوردار است استفاده کنید. و خیالتان آسوده باشد که هیچ مشکلی برای این نوع سنگ رخ نخواهد داد.

تراورتن را میتوان در انواع طیف رنگی از قرمز و زرد گرفته تا سیلور و قهوه و کرم تا رنگ هایی مانند ریشه درخت یافت. در واقع ایران اولین کشور دنیا از لحاظ تنوع رنگی در سنگ تراورتن است. این سنگ را میتوان به دو صورت موج دار و بی موج برش داد و این به ترتیب و اصول قرار گرفتن رگه های کوپ سنگ بر روی دستگاه قله بر است که اولین اره ای است که سنگ مادر را برش میزند. در زیر تصویر قله بر برای درک بهتر شما قرار داده شده است.

 

 قله بر

 

مورد های مصرف سنگ نما تراورتن :

سنگ نما تراورتن را میتوان در اکثر مناطق ساختمان به جز کف کار کرد . در واقع اگر کف سازی محکمی نیز داشته باشید بازهم از سنگ تراورتن می توان استفاده کرد . اما اگر پیشنهاد کالا ساخت را بخواهید بهتر است از سنگ تراورتن در کف استفاده نکنید . دقیقا همین علت پر سوراخ بودن سنگ در نمای ساختمان به یک ویژگی عالی برای محکم تر چسبیدن و درگیر شدن ملات با سنگ و سطح نما است در کف باعث می شود تا مقاومت فشاری سنگ کاهش یابد اگر دنبال سنگ کف هستید بهتر از مرمریت ها و گرانیت ها استفاده کنید.

نما ی داخلی و خارجی در تمام شرایط آب و هوایی  ( با توجه به دلایلی که در بالا ذکر شد)

دیوار دستگاه پله و قرنیز های داخلی ساختمان  ( با توجه به تنوع رنگی زیاد تراورتن که برای انواع سبک آن را مناسب می سازد)

تراورتن را برای پله و دستگاه پله حتی با ضخامت 3 سانت نیز استفاده نکنید . ( بعد از مدتی به دلیل خلل و فرج سنگ قسمت بیرونی پله لب پر می شود و زیبایی کار شما را خواهد گرفت )

تراورتن را برای سقف استفاده نکنید. گاهی نیاز است که برخی از سقف ها با استفاده از سنگ ساخته شوند . گرچه این موارد اندک است . اما اگر از تراورتن در سایز های کوچیک و با استفاده از اسکوپ فراوان استفاده میکنید . میتوانید در سقف هم کار کنید در غیر این صورت از تراورتن در سقف استفاده نکنید.

از سنگ نما تراورتن در مجسمه سازی و آب نما های سنگی به وفور استفاده می شود. به دلیل اینکه تراورتن همانطور که ذکر شد مقاومت سایشی مناسبی دارد میتوان به راحتی از آن برای تزئینات سنگی استفاده کرد. می توانید سری به تزئینات سنگی موجود در کالا ساخت بزنید و انواع نرده با انواع برند تراورتن را ملاحظه کنید.

استفاده از تراورتن در سبک های مختلف معماری از جمله رومی و کلاسیک که طرفداران زیادی دارد . با توجه به ساب و برش پذیری سنگ تراورتن شما به راحتی میتوانید انواع سر ستون ها و قاب های متفاوتی را که مد نظر دارید از دل این سنگ با استفاده از دستگاه های سی ان سی و واتر جت به زیبایی هرچه تمام تر در بیاورید .

 ترکیب نرده

 

 

شهر های تولید کننده سنگ تراورتن :

سنگ اصفهان از معروف ترین سنگ ها در دنیای سنگ است. تجمع سنگبری ها و کارخانجات وابسته به صنعت سنگ در اصفهان باعث شده است تا قیمت سنگ اصفهان مناسب ترین قیمت در مقایسه با شهر های صنعتی دیگر باشد. روزانه بسیاری از ماشین های حمل سنگ خام را در جاده مشاهده میکنید که از شهرهای مختلفی سنگ خام را برای فرآوری به اصفهان حمل میکنند. وجود کارخانجات وابسته مورد نیاز سنگبران و سنگ تراشان باعث شده است تا رونق این صنعت در اصفهان بیش از پیش باشد. به طور مثال کارخانه ها تولیدی رزین مناسب برای فراوری سنگ اصفهان و کارخانجات قطعات مورد نیاز برای دستگاه ها و اره های مورد مصرف در سنگبری ها مانند قطعات ساب و تسمه و صفحه ها برش و غیره ...

تهران نیز یکی از شهرهای تولید کننده سنگ تراورتن است که با توجه به نیاز مشتری در ابعاد متفاوت تولید این سنگ را انجام می دهد.که تجمع سنگبری های تهران در دو منطقه شمس آباد و المپیک می باشد. شهر یزد نیز یکی از تولید کنندگان سنگ تراورتن است. همچنین شهرهای قم و ارومیه از پیشگامان تولید تراورتن در ایران هستند. اما این نکته که حتی سنگ هرسین که یکی از بهترین مرمریت ها است از استان کرمانشاه برای فرآوری و برش به اصفهان حمل می شود این نکته را نشان می دهد که 4000 هزار واحد فعال در شهرک های صنعتی استان اصفهان به نیاز تمام کشور پاسخ خواهد داد .

 

شما میتوانید با تماس با همکاران ما در کالا ساخت از مشاوره رایگان بهره مند گردید و به تمام مواردی را که در مورد انتخاب سنگ نیاز دارید دست پیدا کنید . تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.

 

 

 

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->