سنگ های مرمریت


کار برد سنگ های مرمریتی

تاریخ انتشار: 1395/11/24 00:11 | بازدید: 1718

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سنگ های مرمریت

 

قدمت سنگ های مرمریت در کشور ایران به چند صد سال پیش باز می­گردد و یکی از انواع بناهای بسیار مشهوری که می­توان آثار این سنگ ها را در کف فرش و بخش های مختلف آن مشاهده نمود، میدان نقش جهان اصفهان می­باشد. با توجه به این موضوع می­توان دریافت که مرمریت ها از جمله سنگ های مقاوم و با دوامی هستند که از گذشته تا به امروز دارای طرفداران فراوانی می­باشند.

در حال حاضر یکی از گزینه هایی که بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز در پیاده سازی کف فرش و پلکان از آن بهره گیری می­کنند، سنگ های مرمریت می­باشند. در واقع این سنگ ها علاوه بر دوام و استحکام، ظاهر زیبا و جذابی نیز دارند و مورد پسند بسیاری از افراد قرار می­گیرند.

 

 جنس و بافت سنگ های مرمریت

 

سنگهای مرمریت از دسته سنگ های دگرگونی هستند که دارای جنسی از آهک و ماسه بوده و طی میلیون ها سال در اثر فشار و گرما متبلور گشته و تشکیل شده اند. این سنگ ها از تشکیل و به هم پیوستن دانه هایی به نام کوارتز بوجود آمده اند و می­توان آن ها را از لایه لایه تشکیل شدن به صورت رسوبی در نگاه اول تشخیص داد. اصلی ترین کانی تشکیل دهنده سنگ های مرمریت را می­توان کلسیت دانست که به مرور زمان بافت و ساختار آن متبلور شده و به یک کلسیت درشت تر و رگه دار تبدیل می­شود.

 

ویژگی های سنگ مرمریت

 

سنگ های مرمریت از جمله سنگ های ساختمانی هستند که به سبب تشکیل شدن در برابر حرارت و فشار بالا، از دوام و استحکام نسبتاً خوبی برخوردارند و می­توان اینگونه بیان نمود که مقاومت مرمریت ها بالاتر از سنگ های تراورتن و پایین تر از سنگ های گرانیت می­باشد. همچنین سنگ های مرمریت از تخلخل پایین تری به نسبت تراورتن ها برخوردار هستند و برخی از انواع آن ها دارای تراکم بالایی در بافت خود می­باشند.

از دیگر ویژگی های سنگ مرمریت می­توان به ساب پذیری بسیار خوب و بالای اکثر آن ها اشاره نمود. در واقع این سنگ ها یکی از نمونه های زیبا و جذاب در طراحی فضای داخلی ساختمان هستند و این موضوع به دلیل رنگ های جذاب و دلنشین به همراه جلای چشمگیر برخی از انواع آن هاست.

از معایب سنگ مرمریت می­توان به آسیب پذیری آن در برابر اسید ها اشاره نمود و همچنین این سنگ در مجاورت با تغییرات آب و هوایی دچار تغییر شکل می­شود. سنگ های مرمریت اما مقاومت بالایی در برابر خش و ضربه دارند و به همین دلیل در ساخت پلکان نیز بسیار مورد بهره گیری قرار می­گیرند.

 

کاربرد سنگ های مرمریت

 

سنگ های مرمریت بیشترین نوع کاربرد در صنعت ساختمان سازی را در بین سنگ ها دارا هستند. این سنگ ها در:

  • نمای بیرونی ساختمان
  • نمای داخلی ساختمان
  • کف فرش داخلی و بیرونی
  • راه پله
  • و به صورت آنتیک در تزئین فضای داخلی و خارجی ساختمان

مورد استفاده قرار می­گیرند و می­توان گفت که هیچ نوع جنس از سنگ ها این قابلیت را ندارند.

 

کاربرد سنگ مرمریت در نما

 

در این بین باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از سنگ مرمریت به عنوان سنگ نما، خصوصا برای نمای خارجی ساختمان، شرایط خاصی را طلب می­کند. در واقع این سنگ ها به سبب تخلخل بسیار کمی که دارند، از چسبندگی خوبی به ملات ساختمان برخوردار نمی­باشند و باید در ارتفاع بالاتر از یک متر اسکوپ شوند. همچنین به دلیل مقاومت پایینی که در برابر هوازدگی دارند و دچار تغییر شکل می­شوند، بهتر است از نمونه های تیشه ای و بادبر آن ها در فضای خارجی ساختمان بهره گیری نمود. در مقالات آینده سایت گروه کالاساخت، مقاله جامع و کاملی در رابطه با کاربرد سنگ مرمریت در نمای خارجی ساختمان برای شما همراهان عزیز ارائه می­دهیم.

 

فرآوری سنگ های مرمریت

 

مرمریت ها را در انواع مختلف :

  • سنگ مرمریت سابیده
  • سنگ مرمریت چرمی
  • سنگ مرمریت تیشه ای
  • سنگ مرمریت آنتیک
  • و سنگ مرمریت لاشه ای

فراوری و تولید می­کنند،که بیشتر در زمان های قدیم به صورت تیشه ای و در زمان حال به صورت ساب خورده مورد استفاده قرار می­گیرند. همچمنین از انواع سنگ مرمریت در ابعاد مختلف مانند اسلب، پلاک، سنگ کف فرش و سنگ پله بهره گیری می­شود.

 

جمع بندی

 

در اخر باید بگوییم، اگر به خرید سنگ مرمریت در طرح ها و رنگ های جذاب علاقه مند هستید، می­توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت، انواع مختلف از این سنگ ها را مشاهده نموده و نمونه مورد نظر خود را از داخل منزل با متراژ مورد نیاز به ما سفارش داده و درب خانه تحویل بگیرید. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ ها و داشتن انتخابی دقیق تر برای ساختمان خود با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما در این انتخاب مشاوره رایگان دهند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->