سنگ گرانیت نطنز


سنگ گرانیت نطنز و مزایای آن

تاریخ انتشار: 1398/05/21 23:53 | بازدید: 152

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 سنگ گرانیت نطنز

 

سنگ گرانیت نطنز که بیشتر به دلیل زمینه سفیدی که دارد با نام گرانیت سفید نطنز شناخته می شود یکی از سنگ های گرانیت می باشد. سنگ های گرانیت در کل جزء سنگ های آذرین درونی هستند که از سرد شدن مواد مذاب تشکیل شده اند. این سنگ از دسته گرانیت های گل پنبه ای است و این به دلیل وجود دانه های سفید و خاکستری موجود در این سنگ است. البته برخی از معادن این سنگ به آن گرانیت دانه فلفلی نیز می گویند. معادن این سنگ در شهرستان نطنز واقع در استان اصفهان قرار گرفته است که در این منطقه چندین معدن از گرانیت سفید وجود دارد. از جمله معادن موجود از سنگ گرانیت نطنز می توان به معادن آقایان حبیب الهیان، محمدی، سعیدی، روح الهی، علیزاده و احرار اشاره نمود. این سنگ به صورت های کوپ خام و فراوری شده به کشورهای همسایه مانند عراق و ترکیه صادر می شود.

ویژگی های ظاهری گرانیت نطنز:

زمینه سنگ گرانیت نطنز سفید می باشد و دارای خال های مشکی به صورت نامنظم و با فاصله های مختلف در کنارهم است. رنگی این سنگ یکنواخت می باشد و بازی رنگی در سطح خود ندارد. سطح این سنگ بسیار صیقلی است و  دارای کیفیت بسیار بالا و ظاهری زیبا می باشد.

 

مزایای سنگ گرانیت نطنز

 

 • تراکم بالا:

یکی از ویژگی بارز این سنگ تراکم بسیار بالا در آن می باشد که موجب شده است تا مقاومت این سنگ در برابر ضربه و سایش بسیار افزایش یابد و به راحتی در مقابل ضربه صدمه نبیند.

 • ساب پذیری بالا:

از دیگر ویژگی های این سنگ که پیش تر به آن اشاره کردیم ساب پذیری بسیار بالا این سنگ می باشد. سنگ گرانیت نطنز را می توان تا درجه جلا و درخشندگی ساب داد و این سنگ می تواند نور خورشید را منعکس نماید.

 • عدم جذب آب:

سنگ گرانیت نطنز جذب آب پایینی دارد و به همین دلیل در طولانی مدت بر اثر جذب آب شکسته و متلاشی نمی شود.

 • دوام و استحکام بالا:

یکی دیگر از ویژگی های سنگ گرانیت نطنز که البته شامل بیشتر انواع گرانیت ها می شود دوا و مقاومت بسیار بالا آن می باشد. مقاومت این سنگ در برابر عوامل محیطی و شیمیایی بسیار زیاد است وعلاوه بر این در مقابل فشار نیز مقاوم است.

 

معایب سنگ گرانیت نطنز

 

 • عدم وجود تخلخل:

یکی از معایب سنگ گرانیت نطنز عدم وجود تخلخل در سطح آن است که موجب شده است تا چسندگی آن به ملات سیمان بسیار پایین آید و سنگ به مرور زمان و در اثر سرد و گرم شدم از سیمان یا چسب جدا شده و سقوط کند. علاوه بر این سطح این سنگ بسیار صیقلی و صاف می باشد که موجب نچسبیدن آن به ملات می شود.

 • وزن بالا:

یکی دیگر از معایب سنگ گرانیت نطنز وزن بالای آن می باشد. تراکم زیاد در سنگ گرانیت موجب افزایش وزن ان شده است و به همین دلیل حمل و نقل آن به سختی انجام می شود و نیازمند نیرو و هزینه بالایی است . همچنین وزن زیاد موجب می شود تا نصب ان به سختی انجام پذیرد و انرژی زیادی از استاد کار بگیرد.

 • آهن بالا:

از دیگر معایب سنگ گرانیت نطنز می توان به آهن بالا آن اشاره کرد. آهن بالا در این سنگ سبب می شود تا سنگ در معرض رطوبت بالا و طولانی مدت زرد شود و ظاهر خود را از دست دهد به همین دلیل استفاده از آن ها در مناطق بارانی و یخبندان در محیط خارجی ساختمان پیشنهاد نمی شود.

 

کاربرد سنگ گرانیت نطنز

 

 • نمای خارجی ساختمان:

از سنگ گرانیت نطنز می توان برای ساخت نمای ساختمان استفاده نمود. این سنگ مقاومت بالایی در برابر هوازدگی و عوامل محیطی دارد و مناسب برای نمای ساختمان است. البته همانطور که گفته شد چسبندگی این سنگ به ملات کم است و به همین دلیل باید از اسکوپ سنگ برای نصب آن استفاده نمود.

 • نمای داخلی ساختمان:

سنگ گرانیت نطنز قابل استفاده در دیوارهای داخلی و خارجی، دیوار های پارکینگ و دیواره های پله و پاگرد و همچنین ساخت پله و زیرپله می باشد .

 • کفپوش و سنگفرش:

یکی دیگر از کاربردهای سنگ گرانیت نطنز استفاده به عنوان کفپوش اتاق خواب، سالن های پذیرایی و سرویس های بهداشتی و حمام می باشد. علاوه بر این از این سنگ در سنگ فرش مکان های عمومی و پرتردد نیز می توان استفاده نمود.

 • تزئینات داخلی:

از این سنگ جهت ساخت تزینات داخلی مانند دیوار بین کابینت ، سنگ روشویی و سنگ

اپن می توان استفاده نمود.

انواع مختلف سنگ گرانیت نطنز در گروه کالاساخت در ابعاد سنگ پله، سنگ پلاک و سنگ فرش به فروش می رسد.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات