برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
سوالات در مورد پله

سوال متداول سوالات در مورد پله

تاریخ انتشار: 1397/05/07 14:17 | بازدید: 1795

سوالاتی در مورد محاسبه و اندازه گیری سنگ برای راه پله را در این مطلب بیان میکنیم

پلکان از جمله بخش های پرکاربرد در انواع ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و ... محسوب می­شود که پیاده سازی و اجرای آن به سبب رفت و آمد بالا و نقشی که در اتصال دو سطح غیر هم ارتفاع با یکدیگر دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش تر در سایت کالاساخت مقالات متعددی در رابطه با انواع پلکان، مصالح مورد استفاده در ساخت آن ها و بسیاری موارد دیگر به طور کامل پرداخته ایم که شما می­توانید با مراجعه به آن ها اطلاعات جامع و کاملی را دریافت نمایید. در این مطلب اما قصد نموده ایم تا برای افرادی که وقت و حوصله کافی در مطالعه کامل مقالات را ندارند، سوالات متداولی که در رابطه با پلکان ممکن است برایشان مطرح شود را بیان نموده و به طور خلاصه هر یک از آن ها را بررسی نماییم. متداول ترین سوالات در مورد پلکان شامل موارد زیر می­ شود :

  • مصالح مورد استفاده در اجرای پلکان کدام است ؟
  • چرا سنگ پله ؟
  • انواع سنگ های مناسب برای پله های ساختمانی کدام سنگ ها می­باشند؟
  • چگونگی محاسبه ی متراژ پله و پیشانی پله و پاگرد ؟
  • نرده های سنگی و انواع آن ؟
  • هند ریل چیست و چگونگی محاسبه ی متراژ آن؟
  • انواع ابزار و برش ها برای پله؟

برای دریافت پاسخ هریک از این سوالات، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

مصالح مورد استفاده در اجرای پلکان کدام است ؟

سنگ ساختمانی، چوب، پلکسی، فلز و ... از جمله رایج ترین مصالح در پیاده سازی پلکان می­باشند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و بر همین اساس از کاربری خاصی در بخش های مختلف ساختمان برخوردار هستند. در میان انواع این مصالح، سنگ های ساختمانی بیشترین کاربری را برای ساخت پلکان در کشور ایران دارا می­باشند.

 

چرا سنگ پله ؟

 

از سوالات دیگری که ممکن است ذهن شما همراهان عزیز را درگیر کند، این بوده که چرا در میان مصالح مختلف پلکان، سنگ ساختمانی طرفداران بیشتری را دارا می­باشد. در واقع سنگ ها به دلیل مقاومت و دوام بالایی که دارا هستند از گذشته های بسیار دور در اجرای بخش های مختلف ساختمان مورد بهر گیری قرار می­گرفته اند و امروز نیز با تنوع بالایی که از آن ها موجود می­باشد، اکثر سلایق، علاقه مند به استفاده از این مصالح در پروژه ساختمانی خود هستند. برخی از سنگ های ساختمانی در پلکان و در برابر رفت و آمد بالایی که بر روی آن ها صورت می­گیرد، مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می­د­هند و تا سالیان سال بدون تغییر باقی می­مانند.

 

انواع سنگ های مناسب برای پله های ساختمانی کدام سنگ ها می­باشد؟

 

بهترین سنگ ها در پیاده سازی پلکان، سنگ های مرمریت و گرانیت می­باشند. این دو سنگ از مقاومت کافی در برابر فشار و ضربه برخوردار بوده و تنوع رنگی آن ها بسیار بی نظیر است. در این بین سنگ های گرانیت به سبب دوام و استحکام بسیار بالا، قابل استفاده در پلکان داخلی و خارجی ساختمان و در مکان های عمومی و پر رفت و آمد می­باشند و سنگ های مرمریت بیشتر برای اجرای پیکان در فضای داخلی ساختمان مورد بهره گیری قرار می­گیرند. سنگ های مرمریت جوشقان، صلصالی، پرطاووسی یزد و لاشتر از جمله رایج ترین مرمریت ها در ساخت پلکان میباشند. در مناطق پر باران بهتراست به دلیل لغزنده بودن پلکان، برای امنیت بیشتر و لیز نخوردن از سنگ تیشه ای لاشتر استفاده کرد.

در فضای داخلی ساختمان همچنین میتوان از سنگ های مرمر استفاده کرد که به دلیل زیبایی و قابلیت انتقال نور در اجرا پیشانی پله یا زیر پله مناسب می­باشند. انواع مرمر ها را میتوان با انواع سنگ های پله ترکیب کرد و به هارمونی زیبایی دست یافت و با استفاده از نور پردازی مناسب به طرح مورد نظر رسید. گاهی پاگرد پله را ممتایز اما در ترکیب رنگ و پایه پله استفاده می‌کنند به طوری که پاگرد متفاوت باشد و به عنوان عنصری برای جلب توجه مد نظر قرار داده شود. قطر و ضخامت تمامی سنگ های پله را 3 سانتی متری در نظر می‌گیرند که از مقاومت بالایی برخوردار باشد. به دلیل رفت و آمد زیاد و احتمال برخورد وسایل با پله ضخامت سنگ پله را بیشتر از سنگ های پلاک در نظر می‌گیرند.

 

چگونگی محاسبه ی متراژ پله و پیشانی پله و پاگرد ؟

 

یکی از متداول ترین سوالات مربوط به محاسبه متراژ مورد نیاز برای پله در ساختمان است. پله های استاندارد ابعاد 1 متر و 1.05 و 1.10 و 1.15 دارا می­باشند. اما پله های تجاری متفاوت بوده و از یک متر و سی سانتی متر به بالا هستند چرا که این نوع پلکان به عنوان پله های اظطراری مورد بهره گیری قرار می­گیرند و هر طبقه ی که اضافه می­شود ده سانت به عرض پله نیز اضافه می­گردد. 17 سانت و سه سانت ضخامت خوده سنگ پله است که 20 سانت استاندارد معماری را میتوان برای پیشانی پله پیاده ساخت. عرض پله ضرب در طول پله ضرب در تعداد پله می­شود، متراژ سنگ مورد نیاز برای ساخت پله و عرض ضرب در طول پله ضرب در طول پیشانی (به طور مثال پیشانی 20 سانتی متر استاندارد معماری) متراژ مورد نیاز برای پیشانی پله یا زیر پله می­شود.متراژ پاگرد هم به متراژ پله و پیشانی پله اضافه می­گردد و در نهایت مقدار سنگ مورد نیاز بدست می­آید.

 

سوال متداول سوالان در مورد پله

نرده های سنگی و انواع آن

 

نرده های سنگی و ستون های سنگی که برای تکیه گاه در پله به کار می‌رود را می‌توان یکی از عناصر زیبا سازی پله معرفی کرد. سایز بندی و ارتفاع این نرده ها از30سانتی متر تا 50، 60،70 و 80 سانتی متر نیز هست. این نرده ها  دارای انواع مختلف از جمله گرد و مربع در طرح ها و رنگ های متنوع می­باشند. به نسبت سنگ انتخابی برای کار در راه پله می‌توان از انواع آن استفاده کرد و گاها از خوده سنگ پله سفارش نرده پله نیز داده می‌شود. در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت شما می­توانید در انواع سنگ تراورتن، چینی، لایم استون و ... سفارش نرده در ابعاد مختلف را بدهید.

 

هند ریل چیست و چگونگی محاسبه ی آن؟

هند ریل یا دستگیره های کار شده روی ستون ها و نرده را نیز می‌توان یکی دیگر از عناصر زیبا سازی پله معرفی کرد. به طول پله در کار متراژ هند ریل می­گویند. از هندریل های متفاوتی بسته به سبک مورد نظر در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی استفاده می­شود. هند ریل ها را می‌توان جنس اصلی پله یا سنگی در رنگ پس زمینه پله و یا حتی از سنگ هایی با رنگ متفاوت و ضد سنگ اصلی انتخاب کرد.همه ی این موارد بسته به سلیقه و سبک مورد نظر شما دارد.

 

انواع ابزار و برش ها برای پله به چه صورت است؟

 

برای برش سنگ راه پله اگر به صورت استاندارد نباشد (به طور مثال یک متر و بیست سانت یکی از ابعادی هست که به طور معمول استفاده میکنند اما استاندارد نیست.) هزینه ی اضافه ای مد نظر می­گیرند. سنگ پله را می‌توان به هر ابعادی برش زد اما هزینه هر بار برش متفاوت است و محاسبه می­شود. به این صورت که سنگ هر تعداد برش برای ابعاد مورد نیاز شما بخورد هزینه ی ان جدا محاسبه می­گردد. برای بحث ابزار و کار روی پله که از انواع تمام گرد / نیم گرد/ و به صورت ساده تشکیل می­گردد، نیز می­توانید بسته به نظر خود و هزینه ای که توان پرداخت آن را دارید، سفارش پله تمام گرد یا نیم گرد یا ساده را بدهید. هزینه پله تمام گرد از نیم گرد بیشتر است و پله ساده که به صورت مستطیل بوده، هزینه ای ندارد.

شما می‌توانید با تماس با کارشناسان ما از مشاوره ی رایگان برخوردار شوید و محصول و متر برآورد سفارش مد نظر خود را به آنها بسپارید .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت