برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
شستشوی سطح کاشی و سرامیک

شستشوی سطح کاشی و سرامیک شده

تاریخ انتشار: 1398/07/13 19:53 | بازدید: 475

شستشوی سطح کاشی و سرامیک شده

 شستشوی سطح کاشی و سرامیک شده 

 

وقتی صحبت از ساخت و ساز می شود ، متریالهای مختلفی مورد استفاده  قرار می گیرند . از آنجائیکه معماران و دکوراتیو کاران به دنبال بهترین مصالح برای ارائه شیک ترین دکور ، برای جلب رضایت مشتری شده اند انتخاب محصولاتی چون کاشی سرامیک برای آنها در اولویت اول قرار دارد . به جرات می‌توان گفت که این دو محصول ساختمانی از بروزترین ، و جز متنوعترین مصالح ساختمانی بشمار می آیند . به این دلیل متنوع آنها را خطاب می‌کنیم چونکه در ابعاد و نوع طرح ، رنگ بندی ، لعاب هر روز در حال تغییر هستند . تولید کنندگان کاشی سرامیک با توجه به پیشرفت تکنولوژی سعی بر آن دارند که بهترین محصول را با کیفیتی عالی به بازار روز ارائه نمایند . دو محصول کاشی و سرامیک کاربردهای مختلفی در نمای داخلی و بیرونی دارند و در مکانهای مختلفی از جمله : سرویس بهداشتی (کف و بدنه) - آشپزخانه (کف و بدنه) – نمای بدنه بیرونی و داخلی حیاط (کف و بدنه) – راهرو و راه پله ها و ........

ابعاد و طرح انتخاب شده برای مکانهای ذکر شده متغیر و بسته به سلیقه‌ی خریدار و معمار دارد . کاشی سرامیک هرکدام جداگانه می‌توان برای کف و بدنه استفاده کرد، کاشی مناسب بدنه و نمای داخلی مثل سرویس بهداشتی است به این لحاظ که کاشی با توجه به نوع ساختار و لعاب ظریفی که دارد فقط برای بدنه کارایی دارد ، ولی در آن طرف سرامیک ، مناسب بدنه و دارای لعاب و طرح نقش متفاوت تری نسبت به کاشی دارد . البته نکته اینجاست که سرامیک را بسته به ابعاد تولید شده برای کف و بدنه انتخاب می کنند . هر متریال ساختمانی اصول و استراتژیک خاص خودش را برای نصب و حتی نگهداری و مراقبت بعد از نصب را دارد. اینکه چه عملکردهایی را باید قبل از نصب برای ماندگاری بیشتر محصول انجام دهیم ، و یا از چه شیوه ای برای شستـــشوی بعد از نصب و حتی چه مواد شوینده‌ایی بر روی آن اثر مثبت یا منفی دارد را بهتراست بدانیم . در ادامه‌ی این مقاله بر آن شدیم که نحوه‌ی شستن سطوحی که با کاشی وسرامیک پوشش داده شدند را آموزش داده و مورد بررسی قرار دهیم .

قبل از اینکه بدانیم چگونه سطوح را تمیز کنیم باید مواد شوینده‌ی مناسب این کار را بشناسیم و بعد به نحوه‌ی تمیز کردن آن پردازیم :

 

 • مواد شوینده‌ی مناسب برای سطوح کاشی و سرامیک

 

انتخاب نوع تمیزکننده یا همان مواد شوینده بسته به خواست و نگرش شما دارد . خانمهای خاندار در تمیزی و شستشو بسیار دقیق و حسا س هستند و نظافت خانه بخصوص سرویس بهداشتی و آشپزخانه در اولویت اول قرار دارد . البته این نکته را باید خانمها در نظر داشته باشند که هر ماده را استفاده نکنند و بدون نداشتن اطلاعات کافی از ترکیب دو ماده ی شوینده خودداری کنند . به عنوان مثال ترکیب سرکه + سفید کننده ماده ی سمی بوجود آورده و استشمام آن مسمومیت ایجاد شده و خطرناک می باشد . سطحی که کاشی و سرامیک در آن کار شده است در قسمت برجستگی لعاب و درزهای بندکشی به مرور زمان قارچ تولید شده و کپک می زند . که این دو مورد بیشتر سمت کاشی حمام و سرویس بهداشتی می رود . محصولات شوینده با برندهای خاص برای تمیزکردن سطوح کاشی و سرامیک معرفی می شوند ولی بهترین مواد شوینده آن است که دارای خواص ضد قارچ باشد و حتی از سرعت رشد کپک جلوگیری کند . حمام جایی است که دارای محیط گرم و پربخار است که بیشترین امکان رشد و تکثیر قارج را دارد . چون درز و جائیکه بندکشی شده تمیز کردن آن کمی مشکل می باشد به همین دلیل خانمها از محصولات سفید کننده‌ی مانند اکسیژن (سدیم پرکربنات) و سفید کننده ی کلر استفاده می کنند . این دو سفید کننده بخصوص برای مکانهایی که دوغاب سفید و خاکستری روشن دارند قطعا بسیار مناسب می باشند . در برخی موارد بهتر است از پاک کننده‌های طبیعی استفاده کنید چون دوغاب کاشی به این مواد طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین که خواص سفیدکننده گی خوب واکنش نشان می دهند .      

 • روش تمیز و نظافت کردن سرامیک

 

در ابتدای کار باید سرامیــک را جارو زده که این کار باعث ایجاد گـرد و غبار و سایر ریز آشغـال از روی کف سرامیک بردارید . سپس سرامیک را با دستمال و یا تی های پارچه ایی پاک کنید . که این کار باعث درخشندگی سرامیک شما می شود . و بعد از تی کشیدن با پارچه‌ایی خشک بلافاصله آن را خشک کنید که دوباره گرد و غبار روی آن نشیند . و باعث سرخوردگی و لغزندگی نشود . چون سطح سرامیک دارای لعابی براق است اگر آب روی آن ریخته باشد یا هر نوع مایعاتی دیگر باعث سرخوردگی می شود . آب بهترین شوینده و پاک کننده برای کاشی و سرامیک هایی است که می تواند لکه های زیادی را پاک کند. بعضی از لکه‌ها با استفاده آب و سرکه می توان برطرف کرد . اما لکه‌های سخت و لجوج را با آب به تنهایی نمی توان تمیز کرد و حتمن باید در کنار آب مواد شوینده نیز استفاده شود . البته برخی از کاشی و سرامیک ها متاسفانه لعاب مناسبی ندارند به همین دلیل قبل از استفاده از مواد شوینده باید آنها تست کرد و آن هم به این شکل که قسمتی از سرامیک را با مواد شوینده امتحان کرد اگر آسیبی به آن نرسید و تغییر رنگ نداد ، بقیه ی سطح آن را هم بشوئید . نکته هم اینجاست که از مواد تمیز کننده‌هایی که ساینده و یا حاوی مواد ریز مانند سیلیکات هستند را استفاده نکنید .

 

 • روش پاک کردن لکه های کهنه از روی سرامیک

 

در ادامه‌ی توضیحات بالا باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر لکه های قدیمی روی سطح سرامیک که از مقاومت بالایی باشد روش هایی برای پاک کردن آن است مثل سرکه سفید و یا سرکه های مخصوصی که برای شستشو مناسب می باشد را در مقدار مشخصی با آب گرم مخلوط کنید . اگر سرکه نداشته باشید می‌توانید بجای آن از الکل استفاده کنید . بعد از ریختن محلول شستشو روی سطح سرامیک به مدت پنج تا ده دقیقــــه فرصت داده که روی لکه بماند و بعد توسط پارچه یا قلمو و یا فرچه ایی نرم روی آن بکشید . در آخر کار با پارچه ایی خشک سطح کار را پاک کرد و برطرف شدن لکه را روی سطح سرامیک مشاهده می کنید . اگر با لکه مقاومت کرد در برابر شستــشو باز این کار را تکرار کنید، که به مرور کمرنگ یا برطرف شود .   

 

 • تمیز کردن فواصل بین کاشی و سرامیک (درز – بند )

 

سطحی که با کاشی سرامیک فرش شده بیشترین کثیفی و آسیبی که می بینند درز و خطوط  بندکشی آنها می باشد . برای تمیز کردن درزهای بین کاشی و سرامیک از بخارشور استفاده کنید که خود بخار اب شوینده ی پاک کننده ی قوی هست . البتـــه نکته اینجاست که در می‌توانید درز بین کاشی و سرامیک را با محلول جوش شیرین و آب ، سرکه تمیز کنید . ممکن است برخی از خانمها بخارشور در دسترسشون نباشه خاطرهمین بهترین کار اینست جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کرده و روی دوغ اب بریزید و بعد چند ساعت استراحت با فرچه و مسواک روی آن بکشید تا تمیز شود و لکه ها را از بین ببرد . درانتهای کار می‌توانید باقیمانده ی سطح را با اسفنجی پاک کنید تا سطح کار به آن تمیزی که انتظارش را دارید برسد .

 

 • نظافت کاشی کف و بدنه حمام و سرویس بهداشتی

 

حمام و سرویس بهداشتی مکانهایی هستند در خانه بیشترین رفت و آمد در آنجا انجام می شود و شاید به لحاظ بهداشت و نظافت باید در اولویت  قرار گیرد . خانم خاندار برای رعایت بهداشت هر یک از افراد خانه باید نسبت به شستشوی حمام و توالت دقت لازم را بکار برد . ضدعفونی کردن و یا حتی مرتب شستن روزانه و یا هفتگی با مواد شوینده و ضدعفونی صد در صد در بهداشت و سلامتی افراد خانه اهمیت لازم را داشته است . کاشی و سرامیک جز سمتی از حمام و توالت است که می‌تواند به مرور منبع میکروب و کثیفی باشد . سطح کاشی بدنه و کف به لحاظ نوع لعاب برجستگی‌هایی که در سطح آن وجود دارد ما بین تمام برجستگی‌ها کف صابون نفوذ کرده و بیشتر باعث سر خوردگی در سطح آن می شود و نیز کف صاون به مرور زمان در سطح و تمامی برجستگی و لعاب کاشی رسوب می‌کند . روشهایی مختلفی برای شستشو و تمیز کردن سطح آن داریم که یکی از آن موارد استفاده کردن از سرکه و جوش شیرین همراه با مقداری پودر لباسشوئی است . این سه ماده را با هم مخلوط کرده و روی سطح مورد نظر ریخته ، سپــــس با فرچه و اسکاچ روی سطح آن کشیده و تمامی جرم و رسوبات ناشی از کف صابون را از بین می برد . در برخی موارد واقعن جرم مقاومت کرده و یا اینکه از قبل بوده است بخاطر همین می‌توانید به موادی که گفته شد نصف استکان سفید کننده اضافه کرد . البته این نکته ی مهم را در نظر داشته باشید که موقع شستشو حتما تهویه هوا داشته و از هواکش استفاده کنید . چون بوی تند سفید کننده به ریه و شــش آسیب می رساند .

 

 • نظافت کاشی کف و بدنه آشپزخانه

 

 از دید خانم خاندار حساس ترین جای خانه آشپزخانه است . آشپزخانه به قول معروف حوزه ی استحفاظی خانمها بشمار می آید . بدلیل اینکه حرارت در آشپزخانه زیاد است و شاید در تمام ساعات روز اجاق گاز و یا دیگر وسایل ممکن است روشن باشد به همین دلیل لکه ی چربی ، و پاشیدن غذا حین پخت باعث شده روی سطح بدنه ی کاشی اثرلک آن بماند . شستشوی بدنه ی آشپزخانه و نظافت آن باید در اولویت اول یک خانم خاندار قرار گیرد . اکثر خانمها برای شستشو و تمیز کردن از ترفند و تکنیک خاص خودشان استفاده می کنند . بین روش و ترفندی که هر خانم خاندار دارد یک روش ما به شما معرفی می کنیم و آن اینست که : جوش شیرین + سرکه همراه با پارچه و یا اسکاچ --  برای اینکه بازده خوبی از شستن سطوح لکه دار در آشپزخانه داشته باشیم ابتدا سرکه را حرارت داده تا گرم شود و سپس جوش شیرین را به آن اضاف کنید بعد از اینکه سطح را با این مواد آغشته کردید مدت نیم ساعت تایم استراحت داده و سپس با اسکاچ زبر و پارچه ای که نرم باشد آن را پاک کرده تا اثر لک و چربی از بین برود . برخی از لک ها قدیمی شده اند و پاک کردن آن کمی مشکل می باشد .

انجام هرکاری و به نتیجه رسیدن آن مرحله به مرحله انجام می شود که شستشو نیز هم میتوان مرحله و طبقه بندی کرد :   

 

 • مراحل شستشوی کف و بدنه ای که با سرامیک و کاشی پوشش داده شده است .
 • قبل از اینکه شستشو و پاک کردن را شروع نمائیم توسط یک جارو دستی و یا تی نخی سطح کثیف را تمیز کرده آن هم با پارچه ایی خشک از هر گونه گرد وغبار از بین ببرید .
 • ماده ی تمیز کننده ای که مورد انتخاب شما هست را روی سطحی که دارای لکه هست بریزد و مطمئن شوید که تمام سطح را پوشیده است .
 • مدت زمان 30 دقیقه زمان باید بدهید که مواد شوینده روی سطح لکه دار بماند .
 • بعد از تایم 30 دقیقه به وسیله فرچه یا برس مویی سطح را تمیز کرده و این کار را در لکه هایی که مقومت نشان می دهند بیشتر تکرار کنید .
 • بعد از با دستمال سطح را پاک کرده و بعد از با آب شستشو دهید . 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت