لعاب کاشی


انواع لعاب کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1397/06/31 13:43 | بازدید: 410

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

آشنایی با انواع لعاب کاشی و سرامیک

 

لعاب کاشی یک لایه شیشه مانند نازک متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسید سرب (PbO) است. این مواد آسیاب و سپس به حالت مایع درآورده می‌شوند. کاشی و سرامیک را در این مایع غوطه ور می کنند و پس از خشک شدن در کوره تا دمای معین حرارت می دهند. لعاب کاشی نه تنها سطح بدنه ی کار را ضخیم نمی کند بلکه این لعاب سطوح و هر گونه تخلخل موجود روی بدنه ی کاشی را می پوشاند و سبب افزایش دوام، قابل شستشو و غیر قابل نفوذ شدن کاشی به آب، مواد اسیدی و میکروارگانیسم ها می گردد. لعاب کاشی هم چنین امکانی فراهم می کند که به وسیله آن بتوان طرح های مختلفی روی کاشی چاپ کرد. برای این کار پس از لعاب دادن کاشی، روی آن مطالب مورد نظر را می‌نویسند یا اینکه طرح‌هایی را نقاشی می‌کنند و دوباره روی آن را لعاب داده، بار دیگر حرارت می‌دهند. در این صورت کاشی و سرامیک پرارزش‌تر و نوشته و طرح روی آن با دوامتر می‌شود.

 

انواع لعاب کاشی

نوع لعاب کاشی بسته به مواد تشکیل دهنده ی آن می تواند مات یا بلوری، شفاف یا کدر، زبر یا نرم و بالاخره رنگی یا ساده باشد. بنابراین لعاب این امکان را فراهم می کند با ترکیب مواد تشکیل دهنده ی لعاب به میزان های متفاوت کاشی در انواع متنوعی از طرح ها و رنگ ها تولید کرد.

برای تهیه ی لعاب های بی رنگ و شفاف از مخلوط کلسیم، سیلیس و خاک چینی سفید استفاده می شود و ا این نوع لعاب بیشتر برای پوشش بدنه ی کاشی های ظریف بکار می رود.

کاشی های لعابدار رنگی دارای رنگ فیروزه ای و آبی با بکار بردن اکسید مس  (Cu2O)در ترکیب لعاب تهیه می شوند. برای تهیه ی لعاب با رنگ سبز نیز از اکسید کروم  (Cr2O3)، لعاب با رنگ زرد از کرومات سرب و برای تهیه ی لعاب با رنگ ارغوانی از ارغوانی کاسیوس استفاده می‌شود.

لعاب های کدر که برای پوشش سطح کاشی های معمولی کاربرد دارند از مخلوط ترکیبات SnO2 , PbO , SiO2 , Pb3O4، نمک و کربنات سدیم تهیه می‌شوند.

کاشی های لعابدار هم چنین از لحاظ شفافیت به دو دسته ی براق و مات دسته بندی می شود. تفاوت لعاب براق و مات در میزان سر بودن آنهاست به طوری که میزان سر بودن لعاب براق بسیار بیشتر از لعاب مات می باشد. این ویژگی استفاده از کاشی های دارای لعاب براق را برای پوشش کف محدود می کند. از مزیت کاشی دارای لعاب براق می توان به درخشندگی بالای آنها اشاره کرد که استفاده از آن برای محیط های کوچک به دلیل روشن تر و بزرگتر نشان دادن محیط مناسب تر می سازد. قابلیت شستشوی آسان دیگر مزیت لعاب های براق است.

 

 

تهیه شده در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت1 نظر

نوید یخدان پناه | 1398/04/10 08:11

عالی با همین قدرط ادامه بدید

مدیر سایت | 1398/04/10 08:17

سلام
سپاس از شما دوست عزیز

جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->