انواع لعاب کاشی و سرامیک

لعاب کاشی

تاریخ انتشار: 1397/06/31 13:43 | بازدید: 501

لعاب کاشی یک لایه شیشه مانند نازک متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسید سرب (PbO) است.

لعاب کاشی

آشنایی با انواع لعاب کاشی و سرامیکلعاب کاشی یک لایه شیشه مانند نازک متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسید سرب (PbO) است. این مواد آسیاب و سپس به حالت مایع درآورده می‌شوند. کاشی و سرامیک را در این مایع غوطه ور می کنند و پس از خشک شدن در کوره تا دمای معین حرارت می دهند. لعاب کاشی نه تنها سطح بدنه ی کار را ضخیم نمی کند بلکه این لعاب سطوح و هر گونه تخلخل موجود روی بدنه ی کاشی را می پوشاند و سبب افزایش دوام، قابل شستشو و غیر قابل نفوذ شدن کاشی به آب، مواد اسیدی و میکروارگانیسم ها می گردد. لعاب کاشی هم چنین امکانی فراهم می کند که به وسیله آن بتوان طرح های مختلفی روی کاشی چاپ کرد. برای این کار پس از لعاب دادن کاشی، روی آن مطالب مورد نظر را می‌نویسند یا اینکه طرح‌هایی را نقاشی می‌کنند و دوباره روی آن را لعاب داده، بار دیگر حرارت می‌دهند. در این صورت کاشی و سرامیک پرارزش‌تر و نوشته و طرح روی آن با دوامتر می‌شود.

 

انواع لعاب کاشی


نوع لعاب کاشی بسته به مواد تشکیل دهنده ی آن می تواند مات یا بلوری، شفاف یا کدر، زبر یا نرم و بالاخره رنگی یا ساده باشد. بنابراین لعاب این امکان را فراهم می کند با ترکیب مواد تشکیل دهنده ی لعاب به میزان های متفاوت کاشی در انواع متنوعی از طرح ها و رنگ ها تولید کرد.
برای تهیه ی لعاب های بی رنگ و شفاف از مخلوط کلسیم، سیلیس و خاک چینی سفید استفاده می شود و ا این نوع لعاب بیشتر برای پوشش بدنه ی کاشی های ظریف بکار می رود.
کاشی های لعابدار رنگی دارای رنگ فیروزه ای و آبی با بکار بردن اکسید مس (Cu2O)در ترکیب لعاب تهیه می شوند. برای تهیه ی لعاب با رنگ سبز نیز از اکسید کروم (Cr2O3)، لعاب با رنگ زرد از کرومات سرب و برای تهیه ی لعاب با رنگ ارغوانی از ارغوانی کاسیوس استفاده می‌شود.
لعاب های کدر که برای پوشش سطح کاشی های معمولی کاربرد دارند از مخلوط ترکیبات SnO2 , PbO , SiO2 , Pb3O4، نمک و کربنات سدیم تهیه می‌شوند.
کاشی های لعابدار هم چنین از لحاظ شفافیت به دو دسته ی براق و مات دسته بندی می شود. تفاوت لعاب براق و مات در میزان سر بودن آنهاست به طوری که میزان سر بودن لعاب براق بسیار بیشتر از لعاب مات می باشد. این ویژگی استفاده از کاشی های دارای لعاب براق را برای پوشش سرامیک کف محدود می کند. از مزیت کاشی دارای لعاب براق می توان به درخشندگی بالای آنها اشاره کرد که استفاده از آن برای محیط های کوچک به دلیل روشن تر و بزرگتر نشان دادن محیط مناسب تر می سازد. قابلیت شستشوی آسان دیگر مزیت لعاب های براق است.

همان گونه که در بالا به آن اشاره داشتیم مهم ترین دسته بندی لعاب سرامیک براق یا مات بودن لعاب می باشد. در این تعریف لعابی که سطح براق و درخشانی داشته باشد به عنوان لعاب براق شناخته می شود. لعاب براق معمولا سطح بسیار صیقلی داشته و تیم مشاوره کالاساخت استفاده و اجرای آن در فضای آشپزخانه را بسیار پیشنهاد می کنند. دلیل اصلی این پیشنهاد می تواند راحتی تمیز کاری و شست و شوی سرامیک و کاشی های لعاب براق باشد. از طرفی سرامیک های کفی که لعاب مات داشته باشند می توانند مزیت و معایب مخصوص به خود را به همراه داشته باشند. کاشی لعاب مات سطح کمی رو به زبر داشته و معمولا برای سالن های پذیرایی، اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی و حمام به عنوان سرامیک کف مورد استفاده قرار می گیرند. سطح نسبتا زبر آن ها از حرکت فرش روی سرامیک و همچنین لیز خوردن روی آن جلوگیری خواهد کردو از طرفی عیب کار سرامیک های لعاب مات را می توان شست و شوی نسبتا دشوار آن ها نسبت به سرامیک های ترانس یا براق دانست.

لعاب کاشی


این موضوع را اضافه نماییم که سرامیک های لعاب مات معمولا در زمینه های رنگی تیره عرضه خواهند شد که بتوان زبر بودن سرامیک یا کاشی را به رنگ آن مرتبط دانست. از همین جهت سرامیک های لعاب مات را می توان چرک تاب تلقی کرد. به این معنی که کثیفی سطح را کمتر نشان داده و این موضوع می تواند برای کاربری های خانگی و حتی تجاری خضوضا پاساژ ها و مغازه ها حائز اهمیت باشد.
موضوع دیگری که می توان در این بخش از وبلاگ به آن اشاره داشت سرامیک های بدنه طرح سنگ است که معمولا دارای لعاب براق خواهند بود. سرامیک های طرح سنگ باید همانند سنگ نما که با نام سنگ تراورتن آن ها را می شناسیم لعابی براق و منعکس کننده نور داشته باشند که شباهت و زیبایی خود را حفظ نمایند. از طرفی سرامیک های بدنه و نمایی که غیر از طرح سنگ هستند امروزه به صورت لعاب مات نیز تولید و عرضه می گردند که البته از طرفداران بسیاری در بین مصرف کنندگان و نما کاران عزیز برخور دار هستند.

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت