مشخصه های اصلی سنگ ساختمانی مناسب

مشخصه های اصلی سنگ ساختمانی مناسب

تاریخ انتشار: 1398/11/24 08:59 | بازدید: 192

یکی از سوالات بسیار معمول در زمینه ساختمان سازی ....

مشخصه های اصلی سنگ ساختمانی مناسب

مشخصه های اصلی سنگ ساختمانی مناسب

 

یکی از سوالات بسیار معمول در زمینه ساختمان سازی که ذهن بسیاری از افراد که دانش کافی در زمینه سنگ های ساختمانی ندارند را به خود درگیر می کند این است که یک سنگ خوب که سنگی است؟ و یا اینکه مشخصه های اصلی یک سنگ ساختمانی مناسب چیست؟ سنگ های ساختمانی تنوع بسیار زیادی دارند و این تنوع باعث سردرگمی افراد در انتخاب میان آن ها می شود. بسیاری از افراد بدون دانش قبلی به سراغ خرید سنگ می روند و بدون اطلاع از مشخصه های مناسب برای آن ها نسبت به خردشان اقدام می نمایند. این خرید بدون دانش می تواند سبب ایجاد خسارات مالی شود. تیم کالاساخت در ادامه مقاله به سوال این افراد پاسخ داده است و چند مشخصه اصلی از سنگ ساختمانی مناسب را برای ان ها ارائه داده است تا با مراجعه به آن قبل از اقدام به خرید اطلاعات بسیار زیادی کسب نمایند:

 

  1. بافت سنگ:

یکی از مشخصه های سنگ ساختمانی مناسب بافت سالم آن می باشد. در واقع یک سنگ ساختمانی مناسب باید بافتی سالم داشته باشد و دارای شیار، ترک و رگه های سست نباشد. شیار و ترک در سنگ های ساختمانی مقاومت آن ها را در حد بسیار زیادی پایین می برد و پس از مدتی سبب شکستگی آن ها می شود. علاوه بر این ها سنگی که خریداری می شود باید بدون پوسیدگی باشد، این پوسیدگی نیز سبب می شود تا پس از گذشت مدتی سطح سنگ دچار رنگ رفتگی و ساییدگی شود. حال اینکه برخی از افراد توانایی تشخیص رگه های سست و ترک را در سنگ های ساختمانی ندارند و با دیدن ظاهر آن گمان می برند که سنگی مرغوب و مناسب می باشد، درحالی که ممکن است بافت داخلی آن نامرغوب و نامناسب باشد. روشی که گروه کالاساخت در اختیار این افراد قرار داده است تا بتوانند با استفاده از آن به مرغوبیت سنگ مورد نظرشان پی ببرند این است که، به وسیله یک شی فلزی ضربه کوچکی به سنگ وارد نموده و اگر سنگ در اثر ضربه از خود صدای شیشه بدهد به این نتیجه برسند که سنگ انتخابی آن ها سنگی مرغوب می باشد.

 

  1. مقاومت مکانیکی:

یکی دیگر از مشخصه های اصلی در سنگ های ساختمانی مقاومت مکانیکی آن ها می باشد. مقاومت مکانیکی خود شامل مقاومت در برابر ساییدگی و خش و مقاومت در برابر ضربه و فشار می باشد. سنگ های مرغوب در صنعت ساخت و ساز سنگ هایی می باشند که در برابر ضربه و فشار مقاومت بسیار بالایی داشته باشند، مخصوصا سنگ هایی که در کف و در پلکان استفاده می شوند، چراکه این مکان ها در معرض رفت و آمد بسیار زیادی می باشند و همواره خطر برخورد اشیا به سطح آن ها بسیار زیاد می باشد. علاوه بر این ها مقاومت سنگ در برابر ساییدگی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در صورت مقاومت کم تغییرات بسیار محسوسی در سطح آن ها ظاهر می شود و یا ممکن است لبه های آن ها خرد گردد.

 

  1. جذب آب:

جذب آب پایین یکی دیگر از ویژگی های یک سنگ مرغوب می باشد. جذب آب بالا در سنگ های ساختمانی سبب بروز مشکلات بسیار زیادی همچون شوره و سفیدک، ایجاد ترک، جذب آلودگی و کثیفی و بروز زنگ زدگی در سنگ هایی که دارای ترکیبات اهن هستند می شود. سنگ هایی که در محیط های آبریز مانند دستشویی، حمام و آشپزخانه به کار می روند باید جذب آب پایین و در حد صفری داشته باشند چرا که همواره در برابر رطوبت و آب می باشند که می تواند در سطح آن ها ایجاد ترک و شکستگی کند. یکی دیگر از معایبی که جذب آب در سنگ ها سبب می شود این است که سطح آن ها را نسبت به جذب لکه نیز آسیب پذیر می گرداند و علاوه بر آن باعث می شود تا مواد شوینده نیز بر سطح آن ها تاثیر گذارد. انتخاب سنگی با جذب آب کم عاملی حیاتی برای کاهش خطر لکه دار شدن آن می باشد. سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می روند نیز همواره در برابر باران و برف قرار دارند که جذب آب در آن ها سبب خوردگی و متلاشی شدن می شود. البته با استفاده از رزین می توان این مشکل را در بسیاری از سنگ ها بر طرف نمود.

 

  1. استحکام :

از دیگر مشخصه های اصلی یک سنگ مناسب، استحکام بالای آن می باشد. سنگ های ساختمانی مرغوب استحکام بالایی در برابر عوامل جوی مختلف همچون سرما، گرما، یخبندان، اشعه خورشید، تغییرات دما، باران های اسیدی و ... دارند. این دوام و مقاومت سنگ ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار نمی گیرد و می تواند برای آن ها ایجاد مشکل نماید. سنگ هایی که در فضای بیرونی ساختمان قرار دارند بیش از دیگر سنگ ها نیازمند به این استحکام می باشند. توجه به آب و هوای منطقه ای که قرار است پروژه در ان اجرا شود نیز از جمله عواملی است که بسیار در امر ساخت و ساز مهم می باشد. با توجه به آب و هوای منطقه سنگ مرغوب در آن شرایط را باید انتخاب نمود و به استحکام آن در آن منطقه باید توجه نمود.

 

  1. کانی های مضر:

کانی های مضر یکی دیگر از مشخصه هایی است که باید در هنگام خرید سنگ به آن دقت نمود. برخی از سنگ های ساختمانی دارای کانی های مضری همچون سولفورهای آهن و میکا در مقادیر زیاد هستند که این کانی ها در سنگ ها سبب بروز مشکلات بسیاری از قبیل تغییر رنگ و لکه دار شدن می شود. کانی های ناپایدار در سنگ ها به راحتی به کانی های دیگر تبدیل می شوند و همین سبب تغییر رنگ سنگ ها می گردد، همچنین برخی از کانی ها در مجاورت با رطوبت اکسید می شوند و به هیدروکسید تبدیل می شوند که نتیجه آن بروز لکه های زرد و قرمز رنگ در آن ها می گردد. بنابراین توجه نمایید که سنگ مورد استفاده شما در چه فضایی کاربرد دارد و در چه منطقه ای می توان از آن استفاده نمود. اینگونه سنگ ها با کانی های ناپایدار مناسب برای محیط های مرطوب و پر باران نمی باشند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت