معایب سنگ گرانیتتاریخ انتشار: 1398/09/05 09:08 | بازدید: 113

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

معایب سنگ گرانیت

 

سنگ گرانیت که سنبل سختی و مقاومت می باشد، از سرد شدن توده  های مواد مذاب در داخل پوسته زمین تشکیل می شود و یکی از نمونه سنگ های آذرین درونی است. این سنگ از کانی های کوارتز، فلدسپار، میکا و آمیبول تشکیل شده است و از استحکام بسیار زیادی بهره مند می باشد. این سنگ دارای تنوع بسیار زیادی در رنگ و طرح است که این تنوع به دلیل کانی های موجود در آن می باشد. سنگ گرانیت دارای بافتی با دانه های درشت و متوسط می باشد و از مقاومت بسیار بالایی در برابر جذب آب و ضربه برخوردار است.

سنگ گرانیت که با نام سنگ خارا نیز شناخته می شود یکی از سنگ های قدیمی در کشور ایران می باشد و می توان نمونه هایی از آن را در بسیاری از ساختمان های قدیمی مشاهده نمود. این سنگ دارای ویژگی های بسیار زیادی می باشد که در مقالات پیشین به بحث در مورد آن ها پرداختیم. در این مطلب اما تیم کالاساخت سعی در بررسی معایب این سنگ نموده است تا شما عزیزان را به طور کامل با سنگ گرانیت آشنا نموده و به اطلاعاتتان بیافزاید.  

 

از جمله معایب سنگ گرانیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. سختی بالا:

یکی از معایب سنگ گرانیت سختی بسیار بالای آن می باشد. درست است که این یک مزیت در سنگ گرانیت محسوب می شود اما از طرفی نیز به یک عیب در آن مبدل شده است. سختی زیاد و تراکم بالا در این سنگ سبب شده است تا برش آن دشوار گردد و نیاز به نیروی بسیار زیادی در برش این سنگ می باشد. در برش و صیقل دادن سنگ گرانیت نیاز به دیسک ها و ساب های ویژه می باشد و این خود بسیار هزینه بردار است.

  1. نصب دشوار و عدم چسبندگی:

از دیگر عیوب سنگ گرانیت نصب بسیار دشوار آن می باشد. تراکم بالا در سنگ گرانیت سبب شده است تا این سنگ از وزن بسیار بالایی نیز برخوردار باشد که همین وزن بالا موجب شده است تا جابه جایی این سنگ بسیار سخت شود و در پی آن نصبش نیز نیازمند نیروی بسیار زیادی باشد و بسیار دشوار گردد. علاوه بر این ها سنگ گرانیت هیچ گونه تخلخلی در بافت خود ندارد و به هیچ عنوان آب را در خود جذب نمی کند. این ویژگی سبب شده است تا این سنگ نتواند ملات را نیز به پشت خود جذب کند و در نتیجه به بنا نچسبد. به دلیل چسبندگی پایین این سنگ توصیه می شود تا از آن در نماهای مرتفع استفاده نشود و در صورت مصرف حتما در هنگام نصب آن از اسکوپ و رول پلاک استفاده شود.

  1. خاصیت رادیواکتیو:

در طی تحقیقاتی که بر روی سنگ گرانیت انجام گرفته است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این سنگ به دلیل داشتن اورانیوم، توریوم و پتاسیم در بافت خود دارای خاصیت رادیواکتیو می باشد و در محیط های دارای اشعه های گاما، ایکس و میدان های مغناطیسی و مواد شیمیایی قوی از خود امواج رادیواکتیو ساتع می کند. این امواج رادیواکتیو خود باعث بروز بیماری های سرطانی و آلودگی های خاص می گردد. به دلیل این خاصیت گروه کالاساخت به شما عزیزان توصیه می کند که از سنگ گرانیت در محیط های بسته و داخلی ساختمان ها و همچنین محیط آزمایشگاه ها و بیمارستان ها استفاده ننمایید و بهتر است از این سنگ در نمای خارجی ساختمان و سنگفرش محیط های پر رفت و آمد استفاده کنید. 

  1. لکه لکه شدن :

لکه لکه شدن سنگ گرانیت در محیط های مرطوب و پر باران و برف از دیگر معایب این سنگ می باشد. سنگ گرانیت در بافت خود دارای ترکیبات آهن می باشد و همین امر موجب شده است تا این سنگ در مقابل رطوبت دائمی و باران و برف فراوان دچار زنگ زدگی گردد و در زمینه آن لکه های زرد رنگ پدیدار شود. البته باید گفت که این لکه ها قابل شست و شو هستند اما اگر از این سنگ در محیط های بسیار مرطوب استفاده شود باید دائما ان را تمیز نمایید.

  1. قیمت بالا:

یکی دیگر از معایب سنگ گرانیت قیمت بالای آن به نسبت دیگر سنگ های ساختمانی می باشد. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم این سنگ بسیار سنگین و سخت می باشد و همین ویژگی ها سبب شده است تا استخراج آن نیز کار بسیار دشواری باشد. استخراج دشوار، برش سخت و وزن سنگین همگی سبب شده است تا فراوری و تولید سنگ گرانیت نیازمند نیروی بسیار زیادی باشد و این نیرونی اضافی خود سبب افزایش قیمت این سنگ گردیده است.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات