مقاومت رزین درمقابل اشعه خورشید


مقاومت رزین در مقابل اشعه خورشید

تاریخ انتشار: 1398/11/16 09:53 | بازدید: 119

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

مقاومت رزین درمقابل اشعه خورشید

 

مصالح ساختمانی بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز موجود می باشد که از انواع آن ها می توان در ساخت بخش های مختلف ساختمان استفاده نمود. فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان از جمله قسمت هایی است  که می توان در ساخت آن از انواع مصالح همچون سنگ ساختمانی ، آجر، چوب و ... استفاده نمود. طراحی این قسمت ها از ساختمان دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. قسمت های بیرونی و نمای خارجی ساختمان از جمله بخش هایی هستند که همواره در معرض عوامل تخریب کننده و تاثیر گذار قرار می گیرند. یکی از این عوامل که کالاساخت در این مطلب سعی در بررسی آن دارد اشعه خورشید یا اشعه uv  می باشد. اشعه uv در واقع اشعه فرا بنفشی است که درگستره امواج الکترو مغناطیسی با طول موجی در محدوده ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر که کوتاه‌تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس می باشد، قرار دارد. این اشعه در نور خورشید وجود دارد. حال تصور کنید که ساختمانی که قرار است ساخته شود در اقلیم آب و هوایی گرم و خشک با تابش مستقیم آفتاب و همواره در معرض نور خورشید قرار گیرد. 

قرار گیری نمای خارجی در معرض نور همیشگی خورشید سبب می شود تا رنگ مصالح تغییر کرده و به سمت تیرگی برود. این تغییر رنگ ممکن است نقطه به نقطه صورت بگیر و در واقع قسمتی از ساختمان تغییر رنگ یا فته و قسمتی دیگر ثابت بماند. با تصور این اتفاق متوجه می شود که ممکن است نمای ساختمان بسیار نازیبا و نامناسب گردد. علاوه بر این اشعه خورشید سبب خشک شدن گل موجود در سنگ ها و آجر ها و همچنین آب موجود در ملات می شود و پس از مدتی ممکن است این مصالح خود را از ملات ول کنند.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق در مصالح ساختمانی استفاده از رزین بهترین گزینه می باشد. رزین در واقع یک ماده پوششی است که به صورت لایه ای محافظ بر روی انواع مصالح ساختمانی به خصوص سنگ و آجر کشیده می شود. این محصول یک ترکیب آلی طبیعی یا مصنوعی می باشد که از یک مایع غیر کریستالی و چسبناک تشکیل شده است. در حقیقت رزینی که در صنایع ساختمانی استفاده می شود رزین مصنوعی می باشد چرا که رزین های طبیعی به طور معمول قابل اشتعال هستند و دارای رنگ های زرد تا قهوه ای شفاف می باشد، اما رزین های مصنوعی بسیار در مقابل آتش و نور خورشید مقاوم هستند و کاملا بی رنگ می باشند به طوری که مانند یک لایه شفاف بر روی مصالح ساختمانی کشیده می شوند و آن ها را دچار تغییر رنگ نمی سازند.

رزین های مصنوعی از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده اند و انواع مختلفی دارند. ترکیبات رزین هایی که در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند به طوری فراوری شده اند که آن ها را در مقابل عوامل بسیار زیادی مقاوم ساخته اند. یکی از عوامل بسیار مهمی که رزین ها در برابر آن مقاومت بسیار زیادی دارند و سبب می شوند تا بتوان از بسیاری از مصالح در فضای بیرونی و نمای خارجی استفاده نمود، مقاومت بالا به اشعه خورشید می باشد. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم اشعه خورشید یکی از عوامل تخریب کننده مصالح ساختمانی مخصوصا سنگ و اجر می باشد. سنگ های بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی وجود دارد که بسیار مناسب برای نمای بیرونی هستند ولی به دلیل وجود اشعه خورشید طول عمر آن ها بسیار کم می باشد و پس از گذشت چند سال باید ان ها را تعویض نمود. رزین مایعی محافظتی است که همانند اثری که ضد افتاب بر روی پوست ما دارد عمل می کند و متریال های ساختمانی را ضد اشعه خورشید می گرداند. این محصول از تبخیر شدن آب موجود در سنگ ها و آجر ها جلوگیری می نماید و کمک می کند تا این مصالح پس از گذشت سالیان سال دچار تغییر رنگ نشوند.

پس از اتمام دیوار بنایی می توان از این ماده استفاده نمود و باید به این نکته دقت نمود که دیوار کاملا تمیز و عاری از هرگونه کثیفی و آلودگی باشد. توجه داشته باشد که یک لایه از این محصول مقاومت کمی در برابر اشعه خورشید دارد و بهتر است از چند لایه آن استفاده نمود تا طی سالیان دراز مقاومت ان همچنان حفظ شود و دچار تغییر نگردد. استفاده از چند لایه به این صورت است که ابتدا لایه اول را بر روی تمام سطح کار کشیده و صبر می کنید تا کاملا خشک شود، پس از خشک شده لایه دوم را کشیده سپس به همین منوال هر چند لایه که در نظر دارد را اجرا نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات