برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
سنگ در نمای رومی و کلاسیک

نمای رومی(کلاسیک)

تاریخ انتشار: 1397/06/28 13:16 | بازدید: 1208

در مورد نما های رومی بیشتر بدانید

نمای رومی یا نمای کلاسیک یکی از جدیدترین طراحی های چند سال اخیر برای نمای بیرونی ساختمان ها می باشد. به دلیل استفاده از مصالح زیبا، خاص و اجرای پیچیده آن ها در اینگونه نماها، ساختمان ها بسیار زیبا و منحصر به فرد ساخته می‌شوند. در اجرای این نماها از سنگ های طبیعی مثل مرمر، گرانیت و تراورتن و همچنین در برخی از موارد از سیمان سفید استفاده می شود. اگرچه در سایر نماهای ساختمانی نیز از این مصالح استفاده می‌شود ولی تفاوت عمده ی نمای رومی با سایر نماها در اجرای منحصر به فرد این مصالح و همچنین استفاده از سنگ های یکدست و روشن در تمامی این نما است و به ندرت در طراحی های رومی سنگ های رنگی مثل شکلاتی و لیمویی و یا ترکیب چند رنگ و یا حتی استفاده از آجر دیده می‌شود.

 

ویژگی نمای رومی:

 • قوس ها گرد و عریض هستند.
 • دیوارهای نما به صورت ستون های تزئینی عمل می­کنند.
 • به کارگیری ستونهای کوتاه تزئینی در کنار دیگر ستونها
 • استفاده کردن از ستونهای زاویه دار و استفاده از ستونهای دایره شکل
 • استفاده از سرستونها و کله گاوی ها.
 • استفاده از قوس های بزرگ که در آن نقشهای برجسته ظریف و ظریف کار شده
 • استفاده از انواع کتیبه ، گلویی ها ، هلال ، قاب پنجره و….

یکی از دلایل گسترش این سبک از نما در چندین سال گذشته بهره برداری و کشف معدن های متعدد سنگ تراورتن است چون یکی ازاصلی ترین سنگ های مورد استفاده در نمای رومی سنگ تراورتن است. تنوع در قیمت این نوع سنگ و بازه ی گسترده ی قیمت ها سبب شده ساختمان های سنگی که عمدتا بر اساس سبک های دوران باستان طراحی می­شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد از این طرح ها استفاده کنند. دلیل دیگر گسترش نمای رومی یا به عبارتی کلاسیک، مربوط به جزئیات این نوع نمای ساختمانی است که نسبت به معماری اسلامی و ایرانی پیچیدگی ها کمتری دارد و اجرای آن به نسبت راحت تر است. البته بروز نشدن معماری اسلامی مخصوصا در دو قرن اخیر که دیگر پاسخگویی سلیقه ی اکثر افراد جامعه نیست و مطابق پیشرفت های علم معماری پیشرفت نکرده است نیز، یکی دیگر از دلایل گسترش نماهای رومی و کلاسیک است.

نمای رومی به دلیل طراحی منحصر به فرد خود بر هر رهگذری تاثیرگذار است اما منتقدین استفاده از معماری ایرانی-اسلامی که متناسب با فرهنگ ایران است را بهتر از پیروی از سبک روم باستان می­دانند. اما در حقیقت سبک طراحی نمای رومی فقط منحصر به روم باستان نمی‌باشد بلکه بخش اعظمی از تاریخ معماری جهان از جمله ایران باستان را دربر می‌گیرد، مخصوصا که استفاده ی متعدد از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستون های باعظمت آن و الهام از این سازه ها در طراحی رومی زیبایی این سبک را دو چندان کرده است.

 

نکات مثبت نمای رومی

 

از جمله مزایایی که استفاده از نمای رومی به همراه دارد، شامل موارد زیر می­باشد :

 • این نوع نما دارای طرح های بسیار زیبا و چشمگیر بوده که جذابیت و گیرایی خاصی به سازه می­بخشد و سبب ایجاد حس مرفه بودن در ساکنین ساختمان می­گردد.
 • مصالحی که به منظور اجرای نمای رومی مورد بهره گیری قرار می­گیرند، در کشور ایران قابلیت دسترسی آسان داشته و می­توان در قیمت های متنوعی از آن ها استفاده نمود.
 • در نمای رومی به سبب استفاده از سنگ نما، شست و شو آسان تر می­باشد.
 • بهره گیری از سنگ نما همچنین موجب افزایش طول عمر این نما و مقاومت بالای آن در برابر عوامل جوی می­گردد.
 • در برخی موارد که از المان های از پیش ساخته در پیاده سازی نمای رومی استفاده می­شود، سرعت اجرای آن بالا می رود.
 • بهره گیری از نمای رومی در یک ساختمان، سبب برجسته تر شدن آن در یک منطقه میگردد.

در این بین باید بیان کنیم که یکی از معایب عمده نمای رومی که بسیاری از افراد را از اجرای آن باز می­دارد، هزینه های بسیار فراوان در پیاده سازی این نما می­باشد. با این حال برخی از افراد که با بودجه کم اصرار بر اجرای نمای رومی در ساختمان خود دارند، ممکن است اشتباهاتی را به منظور کاهش هزینه ها مرتکب شوند که در ادامه این مطلب از کالاساخت به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

 

اشتباهاتی که در کاهش هزینه نمای رومی انجام می گردد:

در اجرای طرح های رومی در نمای ساختمان باید با توجه به بودجه ی در نظر گرفته شده برای این کار جزئیات این سبک را اجرا و یا از آن صرف نظر کرد. اگر بودجه ی نمای ساختمان کمتر باشد باید از اجرای جزئیات آن چشم پوشی کرد. مورد قابل توجه در طراحی نمای رومی ، طراحی مخصوص و منحصر به فرد برای هر ساختمان است، زیرا اندازه ستونها و سرستونها باید متناسب با اندازه ساختمان طراحی گردد و در صورت کپی برداری از طرح ساختمان دیگر این تناسب از بین می­رود. دراجرای نمای رومی حجم سازی یکی از موارد پر اهمیت برای زیبایی و ایجاد استحکام کار می­باشد و باید توجه داشت برای کاهش هزینه ها نباید در این قسمت از مصالح نامرغوب و ضعیف مانند میلگرد و پروفیل های سبک و بدون محاسبات مهندسی استفاده کرد.

یکی دیگر از مواردی که سعی می­شود به وسیله ی آن هزینه اجرای نمای رومی کاهش یابد استفاده از اشکال و حجم های بی کیفیت است. کلیه ی جزئیات و برجستگی های طرح از جمله سرستون‏ها و قوس‌ها باید تا حد امکان به صورت یک تکه و یک‌دست و یا کم تکه باشند ولی متاسفانه بعضی مواقع این تکه ها از قطعات ریز و عمدتا ضایعاتی تامین می‌شوند که با چسب به یکدیگر متصل شده اند. هرچند که این امر باعث کاهش هزینه ها می‌شود ولی ضمن اینکه در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی به مرور زمان از یکدیگر جدا و متلاشی می­شوند، به علت دارا بودن سطح مقطع ملات خور کم و سنگینی وزن به مرور این تکه‌ها خرد شده و مشکلات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

البته می‌توان برای اجرای نمای رومی با هزینه ی کمتر از سیمان سفید هم استفاده کرد گرچه زیبایی و منحصر ب فردی نمای اجرا شده با سنگ را نخواهد داشت. نمای رومی سیمانی برای ساختمان های ویلایی نسبت به آپارتمان ها بسیار مناسب تر است.

 

انتخاب سنگ نما مناسب برای نمای رومی:

 

با توجه به اینکه بسیاری از افراد علاقه مند به استفاده از سنگ نما در اجرای نمای رومی خود میباشند، بهتر است برای داشتن انتخابی بهتر از میان انواع سنگ های ساختمانی موجود در کشور ایران، به دو مورد زیر توجه نمایند:

رنگ سنگ

بهترین سنگها از نظر رنگ در اجرای نماهای رومی رنگ‌های کرم و بژ می‌باشند البته در ایران رنگ سفید بسیار پرطرفدار است و این علاقه به خاطر وجود معادن متعدد تراورتن در ایران و استفاده ی زیاد از این سنگ در نماهای ساختمانی می‌باشد. معادن تراورتن در عباس آباد، آتشکوه، دره بخاری و حاجی آباد قرار دارند که همگی در محلات و نیمور واقع شده اند.

 

جزئیات طرح های رومی مثل طرح قاشقی، شیارها، ستون‌ها، گل ، کله قوچی و …. روی سنگ کاملا سفید کمتر دیده می‌شوند چون این نوع سنگ نور را بازتاب می‌کند و باعث می‌شود جزئیات به خوبی دیده نشوند.

سنگها در طبیعت دارای رگه ای از انواع ترکیبات فلزی، اکسیدهای روی و آهن و موج هایی از رنگ های مختلف هستند که در سطح سنگ سفید بسیار واضح و آشکار دیده می‌شوند. این نمایش رنگها به تنهای زیبا هستند ولی در نماهای کلاسیک وجود این موج ها و رگه‌ها باعث کم رنگ شدن ابزارها خواهند شد.

سنگهای بژ، کرم و نسکافه ای که به خوبی درجه بندی شده باشند کمک زیادی به نمایش بهتر طراحی، جزئیات و ابزارها خواهند کرد.

 

قیمت سنگ

 

سنگهای کرم و بژ که بعد از بارندگی شوره و سفیدک ایجاد نمی‌کنند به طور متوسط قیمت بالاتری نسبت به سایر سنگ‌ها دارند. این سنگ ها از ارتفاع مناسب و رنگ یک‌دست برخوردارند و از معادنی مثل دره بخاری، حاجی آباد(نه همه ی سینه کارها)، قسمتی از معدن آبگرم، تراورتن تکاب، تراورتن میاندوآب و همدان استخراج می‌شوند.

سنگ‌هایی با قیمتهای پایین تر هم در بازار موجود هستند ولی در این دسته از سنگ‌ها احتمال شوره و سفیدک زدن زیاد می‌باشد و یا از درجه بندی ضعیفی برخوردار هستند.

در آخر باید بگوییم که علاوه بر دو مورد بیان شده باید به مقاومت سنگ انتخابی و سازگاری آن با آب و هوای منطقه خود نیز توجه بسیار زیادی نمایید. شما همراهان عزیز می­توانید برای داشتن یک انتخاب مناسب و ماندگار برای هر سبک نمایی که در نظر دارید، با کارشناسان ما در کالاساخت تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان آن ها بهره مند شوید.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت