نمای رومی و تاریخچه آنتاریخ انتشار: 1398/09/20 10:38 | بازدید: 189

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

نمای رومی و تاریخچه آن

 

یکی از سبک های طراحی نمای خارجی ساختمان که در حال حاضر در کشور ایران به یکی از متداول ترین سبک های طراحی نما تبدیل شده است، نمای رومی می باشد. این سبک را می توانید در مناطق خاص تهران به خصوص مناطق یک، دو و سه آن به وفور مشاهده نمایید. نمای رومی را می توان از طرح های مختلفی مانند ستون ها و کله گاوی ها، پاستون، سر ستون ها، انواع کتیبه ها، هلال ها، قاب پنجره ها، گلویی ها و مجسمه های از پیش ساخته شده که دارد، تشخیص داد. بهترین نوع از سنگ های ساختمانی برای ساخت نمای رومی سنگ تراورتن می باشد که این به دلیل افزایش بهره برداری از سنگ تروارتن و کشف معادن متعدد از این سنگ می باشد، علاوه بر این مقاومت سنگ تراورتن بسیار بالا می باشد و دارای وزن سبکی است که بسیار مناسب برای تزئینات متعدد در این نوع نما است. تیم کالاساخت در این مطلب تصمیم دارد تا شما را با تاریخچه این نما درکشور یونان باستان و ایران آشنا سازد:

 

تاریخچه نمای رومی در یونان باستان:

نمای رومی در واقع یک سبک الهام گرفته شده از سبک معماری روم و یونان باستان می باشد. در حدود 1500 سال پیش از میلاد مسیح که اقوام ایتالیایی در شبه جزیره ایتالیا ساکن شدند ساختمان های اولیه بر اساس اصول و نظم خاصی بنا می شده اند. در ان زمان ساختمان ها با چهره ی آرمانی کشاورزان و سربازها تلفیق شده بودند و نظم و وظیفه شناسی ریشه در فرهنگ تاریخی یونان تاثیر بسیار زیادی بر نمای ساختمان های آن زمان گذاشت. با گذشت زمان و پس از جنگ جهانی دوم که نیاز به ساخت و ساز جزء نیاز های اصلی کشور به حساب می آمد و با وقوع انقلاب صنعتی و ورود آهن و شیشه، معماران جوان توانستند این سبک معماری که امروزه به معماری رومی شهرت پیدا کرده است را به یک معماری جهانی تبدیل کنند. سبک های زیادی از این سبک معماری الهام گرفتند که می توانیم به سبک نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ اشاره کنیم که منجر به بازسازی یونان قرن ۲۰ شد. منظور از سبک نئوکلاسیک این است که بر روی امکانات داخلی مدرن و امروزی پوسته ای کلاسیک کشیده شود.  دوریک ، یونیک و قرنتی از جمله شیوه های سبک کلاسیک بودند.

 

مشاوره واتس اپ

 

تاریخچه نمای رومی در ایران :

سبک نمای رومی در کشور ایران تنها از سبک معماری یونان باستان الهام نگرفته است بلکه بخش هایی از آن از سبک معماری ایران باستان نیز الهام گرفته است. در واقع این سبک معماری گستردگی جهانی دارد که ایران نیز شامل آن می باشد. نمونه ای از آثار باستانی که متناسب با فرهنگ ایرانیان ساخته شده است، تخت جمشید می باشد و می توان استفاده مکرر از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستونهای زیبای آن را در نمای رومی دلیل بر تناسب این سبک معماری با سبک معماری ایران باستان دانست. اما اگر بخواهیم در کل تاریخچه ای از ورود نمای بیرونی به کشور ایران و اهمیت آن برای ساختمان ها را بیان کنیم باید بگوییم که در دوره قاجار و با ورود اشراف زاده های ایرانی به اروپا، صنعت ساختمان سازی ایران تغییرات و تحولات بسیار زیادی بافت. در آن زمان خانه های ایرانی سبکی تو در تو با سقف های هشتی داشتند و نمای ان ها تزئینات بسیار بسیار کمی داشت، اما با تقلید از اروپاییان و سبک های ساختمان سازی آن ها، معماری کلاسیک ایرانی با معماری مدرن آن ها پیوند خورد و تغییر در نمای ساختمان بیش از همه چیز در ساختمان ها به چشم می خورد. در اواخر قرن 19 توجه به نمای داخلی بیش از توجه به نمای خارجی بود و به همین دلیل است که خانه های به جا مانده از دوره قاجار امروزه نمای درونی بسیار زیبایی دارند و نمای خارجییشان تزئین خاصی ندارد. اما پس از قرن 20 ام ناصر الدین شاه تصمیم گرفت تا از نماهای اروپایی برای نمای ساختمان های ایرانی الگو برداری کند و کم کم نمای خارجی نیز در بین ایرانیان اهمیت بالایی یافت. گره خوردن معماری قاجار با معماری اروپا، خلاقیت‌هایی را ایجاد کرد که به گشایش فضاها و سبکی متنوع‌تر در طراحی ایرانی منجر شد. پس از این الگو برداری ها نما خارجی به یکی از مهم ترین ارکان در ساختمان تبدیل شد  و فرهنگی را از غرب با نام نمای کلاسیک یا همان نمای رومی امروزی، وارد ساختمان‌سازی ما کرد. امروزه نمای رومی به یک نمای رایج در کشور ایران تبدیل شده است و به دلیل هزینه های بالایی که در ساخت این نوع نما می شود بیش تر در ساختمان های طبقه مرفه این نما به چشم می خورد.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات