نما رومی چیست؟


نما رومی چیست ؟

تاریخ انتشار: 1398/05/09 09:18 | بازدید: 285

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

نمای رومی چیست؟

امروزه نمای ساختمان از اهمیت ویژه ای در بین دست اندرکاران صنعت سنگ برخوردار است و همه افراد به دنبال ساخت نمای باشکوه و مجلل برای ساختمان آن های خود می باشند. نمای خارجی یک ساختمان را می توان با استفاده  از متریال های مختلف و سبک های متفاوت طراحی کرد. یکی از سبک های معروف که امروزه در بین ایرانیان توجه بسیار زیادی را  به خود جذب کرده است نمای رومی می باشد. نمای رومی که به نمای کلاسیک نیز شهرت دارد در واقع نمایی الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان می باشد. البته این موضوع هائز اهمیت است که در طراحی نمای رومی نه تنها از سبک معماری رومی بلکه از برخی سبک های معماری ایران باستان نیز استفاده می شود و به همین دلیل است که از محبوبیت بالا در بین ایرانیان برخوردار است.

در واقع نمای رومی دارای ویژگی های نام برده شده در زیر است و می تواند دارای یکی و یا ترکیبی از کل آن ها باشد :

 • اجرای قوس های گرد و عریض
 • اجرای ستونهای کوتاه تزئینی در کنار دیگر ستونها
 • اجرای ستون هایی به شکل دوریک، یونیک و قرنتی
 • استفاده از پاستون، انواع کتیبه، گلویی ها، هلال، قاب پنجره و….
 • برجها یا اشکال برجی برجسته.
 • اجرای سرستونها ی کله گاوی
 • عدم اجرا ستونهایی با مقطع زاویه دار
 • استفاده از ستونهای دایره شکل
 • استفاده از مجسمه‌های پیش ساخته

معایب نمای رومی:

 • هزینه بالا:

یکی از بارزترین معایب نمای رومی هزینه بالا آن می باشد. این نما با استفاده از سنگ نما رومی گران قیمت مانند تراورتن، گرانیت و مرمر اجرا می شود و این به دلیل نیاز این طرح به سنگ های با صلابت و سنگین است. علاوه بر این اجرای نمای رومی بسیار پیچیده است و در واقع وقت و انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. این نمای به دلیل هزینه هایی که دارد بیشتر در طبقه های مرفه جامعه مورد استفاده می باشد. البته باید به این نکته اشاره نمود که متاسفانه برخی از افراد به منظور پایین اوردن هزینه ها، حجم سازی کار که یکی از موارد پر اهمیت در ایجاد استحکام و زیبایی نما می باشد را به درستی انجام نمی دهند و استفاده از متریال های ضعیف و بدون محاسبه مهندسی خطرات مالی و جانی زیادی رامحتمل می شوند.

 • امکان سقوط :

در اجرای سبک نمای روسی از لایه های مختلف سنگ استفاده می شود و باید این لایه ها بر روی هم نصب شوند و این نوع چینش  امکان ریزش مصالح و قطعات سنگ بر روی سنگ‌ فرش‌ها و عابرین را فراهم می کند. البته با طراحی و دقت در نصب سنگ ها و استفاده از اسکوب برای سنگ های گرانیت و سنگ هایی که چسبندگی پایینی دارند می توان این خطر را بسیار کاهش داد.

برخی از نکات مهم در اجرا نمای رومی

 1. یکی از نکات مهمی که در طراحی نمای رومی باید در نظر داشت این است که استفاده از کپی نمای ساختمان های دیگر بسیار اشتباه است چراکه هر ساختمان طراحی منحصر به فرد خود را دارد و اندازه ستون ها و سرستون ها برحسب ارتفاع هر ساختمان متفاوت است و بر اساس اندازه ساختمان طراحی می گردد.
 2. از دیگر نکات مهم در اجرای نمای رومی این است که باید از اشکال و حجم های استاندارد و با کیفیت استفاده نمود. کلیه سرستونها، قوسها و دیگر برجستگی ها در اجرای نما باید تا حد امکان  به صورت یک پارچه و یا کم تکه باشند
 3. از دیگر نکاتی که کالاساخت نسبت به آن تاکید نموده است استفاده از سنگ های کرم و روشن است زیرا این سنگ ها طرح ها و نقش ها را به خوبی نمایش می دهند و البته استفاده از سنگ های سفید خالص و یا رنگی و رگه دار در این نما توصیه نمی شود.

دلایل رواج نمای رومی

 • یکی از دلایل رواج نمای رومی زیبایی و شکوه بسیار زیاد ان است که موجب شده است تا به ساختمان نمای ببخشد که توجه هر رهگذر و بیننده ای را به خود جلب کند. علاوه بر این نمای رومی احساس مرفه بودن به صاحبان آن می بخشد چرا که به دلیل هزینه های بسیار بالایی که نسبت به نماهای دیگر دارد قابل استفاده در پروژه های پرهزینه و لوکس می باشد و به همین دلیل بیش تر ساکنان مناطق بالا شهر و ثروتمند تهران به دنبال این نوع سبک از نما هستند.
 • از دیگر دلایل رواج این سبک از نما در دسترس بودن مصالح آن می باشد. سنگ تراورتن که یکی از رایج ترین سنگ ساختمان ها در ساخت نمای رومی می باشد در کشور ایران بسیار در دسترس می باشد و منابع بسیار زیاد و متعددی از آن امروزه به بهره برداری رسیده است.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->