برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
هنر کاشیکاری در معماری سنتی اسلامی

هنر کاشیکاری

تاریخ انتشار: 1397/04/27 06:37 | بازدید: 555

هنر کاشیکاری در معماری سنتی اسلامی

هنر کاشیکاری

هـــنر کاشیکاری سنتی ار آرایه های ارزشمند وابسته به هنر معماری سنتی است .  در سرزمین ما ذوق ، سلیقه و هنرمندی کاشی گری کشورمان به درجه ایی از رشد در حد بالا رسیده است که چشم بیننـــــــده را به خود خیره کرده است . آن دسته از افراد هنرمند که با معماری سنتی و اسلامی ایران شناخت دارند  در این مورد طرح و نقوش - رنگ - لعاب و پخت به طور کلی از اصول و قواعـــــــد کاشیکاری سنتی آگاهی لازم را دارند . در تزئین معماری سرزمین ایران صنعت کاشیکاری و کاشی سازی که بیش از همه ایده از بناهای مذهبی گرفته شده است ، همانند هنر سفالگیری دارای ویژگی خاصی است . هـــــــنر و صنعت کاشیکاری نتیجه مهارت و سلیقه ی کاشی ساز می‌باشد . طرحهـــــــــای ساده و هندسی ، خطوط منحنی ، نیم دایره و خطوط  موازی که همدیگر را در زوایای مختلف قطع می‌کنند . نقشهای متنوع هندســــــی ، گــــــل وبرگ ، گیاه و حیوانات که با الهام گرفتن از طبیعت شکل گرفته است ،خلق شده اند .  

کاشیکاری مسجد شیخ لطف الله دراصفهان با آن همه عظمت در هنر معماری سنتی از درون و روح لطیف هنرمند کاشیکـــــــار که چنین اثری را خلق کرده است . هنـــر کاشیکاری معرق را به نوعی مــــــی‌توان گفت ترکیبی از خصایص تجریدی و انفرادی اشیاء و رنگـــــــهاست که چشم هر بیننده را به تحسین وا می دارد . 

بناهای زیادی بغیر از مسجد شیخ لطف ا.. و میدان امام هستند زبانزد هنر دوستان و معماران سنتی هستند . هنر دیگر که بسایر چشم نواز است طراحی روی ستون های معبدالعبید در نهروان که از باقیمانده‌ی آن بر می‌گیرد به نیمه ی دوم هزاره ی دوم هجری قمری . این نقوش اولین هنر نقوش سنتی در است . 

بسیاری از نقوش هندســـــــی سنتی در هنر اسلامـــــــی بر مبنای تکرار و ابداع یک طرح خلق شده اند . که معمولا این نقوش در داخل یک دایره و یا ششضلعی محدود شده اند . 

نقوش سنتــــــی آن هم در کاشیکاری برای هر بیننده حامل  پیامـــــــی که در عمق طــــــرح نهفته است . الفبای هنر سنتی چنین است که لایه پس از لایه نماد و رمزو راز . در هنر کاشیکاری نیز این مورد قابل درک است .       

هــــنر کـــاشیــــکاری 

در معماری سنتی ، اسلامی 

هنــــر کاشیکاری از هنرهای دستی و قدیمی ایران است . این هنر روی کاشی های فیروزه ایی که همانند آن را در اصفهان میدان امام مشاهده می‌کنید . کتیبه ها و مناره های دوران سلجوقی نیز با این کاشی ها کار شده اند .   

در قرن هشتم هجری دورانی است که این هنر زیبا برای تزئین بناها کاربرد زیادی پیدا کرده است ، و تا اواخر قرن دوازدهم ادامه داشت . 

هـنــــر کاشیکاری اسلامی یا همان کاشی هفت رنگ مــــــی‌شناسند که رنگهای بکار رفته به مرور زمان تغییر رنگ نخواهـــــــد کرد و ماندگاری آنها همچنان ماندگار است که نمونه آن را می‌توان میدان امام اصفهان را عنوان کرد .   

 

تهیه در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت


 

 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت