برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ویژگی ظاهری کاشی ضد اسیدی

ویژگی ظاهری کاشی ضد اسید

تاریخ انتشار: 1398/01/19 20:04 | بازدید: 302

کاشی ضد اسید خواص فیزیکی و شیمیایی ، مکانیکی

ویژگی ظاهری کاشی ضد اسید

ویژگی کاشی ضد اسید

 

ویژگی کاشی های ضد اسید شامل شکل کاشی، اندازه ها و ضخامت بوده که محدودیتها و شرایط مربوط به هر یک از این ویژگیها در کاشی های ضد اسید به شرح زیر است : 

شکل کاشی ضد اسید 

 

کاشی های ضد اسید معمولا به شکل چهارگوش (مربع یا مستطیل) می باشند ولی محدودیت خاصی از این نظر وجود ندارد. فقط کاشی هایی که به شکل های دیگر می باشند باید کلیه ویژگیهای استاندارد کاشی های ضد اسید را داشته باشند. 
این استاندارد برای کلیه ی قطعات ضد اسید از جمله قطعات مخصوص لبه ها و کناره ها و همچنین قطعاتی با شکل های خاص که در مخازن بکار میروند از نظر شکل و اندازه محدودیت خاصی قائل نمی شود ولی از نظر اندازه ها و رواداری های مربوطه بایستی با توجه به اندازه های اسمی هر یک کد توسط سازنده تعیین می گردد و با توجه به اندازه ها و رواداریهای کاشی های هم اندازه شرایط ذکر شده در این استاندارد را دارا باشند. از نقطه نظر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی قطعات ضد اسید ی که به اشکال غیر از چهار گوش می باشند بایستی کلیه ویژگی های منظور شده در استاندارد کاشی های ضد اسید را دارا باشند.

 

اندازه ها در کاشی ضد اسید 

 

در کاشی ضد اسید از نظر این استاندارد محدودیت خاصی وجود ندارد 

ضخامت کاشی ضد اسید 

 

در کاشی های ضد اسید این استاندارد محدودیت خاصی برای میزان ضخامت تعیین نمی نماید ولی سازنده ی آن موظف است که در مورد هر یک از این کاشی های ضد اسیدی که تولید میکند ضخامت آنرا تعیین واعلام نماید. ضخامت کاشی ضد اسید شامل برجستگی های پشت آن می باشد. 

کاشی ضد اسید و ویژگی های فیزیکی و مکانیکی آن 

 

در کاشی ضد اسید این ویژگیها شامل جذب آب، مقاومت خمشی، سختی سطح، مقاومت در برابر سایش ،مقاومت در برابر شوکهای حرارتی و مقاومت در برابر یخ زدگی می باشند. 

کاشی ضد اسید و ویژگیهای شیمیایی آن 

 

کاشی ضد اسید درتماس با مواد شیمیایی اسیدی مقاوم هستند که مقاومت شیمیایی این نوع محصول در برابر مواد قلیایی الزامی نیست. 

 


بسته بندی و نشانه گذاری کاشی های ضد اسید (مشخصات


کاشی ضد اسید باید دارای بسته بندی مناسب بوده و روی بسته آن اطلاعات و مشخصات زیر ثبت گردد: 


- نام کاشی ضد اسید و علامت کارخانه سازنده 
- نشانه ((ک – ض)) 
- نام شرکت و کشور سازنده 
- اشاره به شماره استاندارد و ضد اسید بودن کاشی 
- کد محصول 
- اندازه ها و ضخامت کاشی های ضد اسید 
- اطلاعات دقیق تعداد و مساحت تقریبی کاشی های ضد اسید موجود در هر بسته باید به زبان فارسی (اگر درایران تولید می شود) نوشته شده و سازنده مجاز است علاوه بر آن اطلاعات را به یک زبان خارجی نیز روی بسته بندی ثبت نماید.

روش آزمون میزان مقاومت اسیدی کاشی ضد اسید 


وسایل لازم 


 خشک کن 
 ترازوی دقیق با دقت ۱۰۰ گرم 
 خردکن فکی 
 الک های 6300 میکرون (۶/۳۰ mm) و ۴۷۵۰ میکرون (۴/۷۵mm) 
 اجاق برقی 
 لرزاننده مکانیکی 
 دسیکاتور

 
مواد لازم 

 
 اسید سولفوریک ( ۷۸% ۶۰ B,SPgr =1.706وزنی) 


تهیه آزمونه 

 
کاشی ضد اسید مورد آزمون بایستی توسط خردکن فکی خرد گردند.دانه بندی مواد خرد شده باید به نحوی باشد که شامل مواد باقیمانده روی الک 6300 میکرون (درشت ترین دانه ها) و عبور کرده ازالک ۴۷۵۰ میکرون (کوچکترین دانه ها ) گردد. 
پس از تهیه حدود ۱۰۰۰ گرم نمونه با دانه بندی مشابه شرایط بالا لازم است نمونه به کمک الکهای لرزان شماره ۳ (۶۳۰۰ میکرون) و شماره ۴ ( ۴۷۵۰ میکرون) به مدت۱۵دقیقه الک گردد. سپس مواد باقیمانده روی الک شماره ۴ (که از الک شماره ۳ عبور کرده) کاملا مخلوط شده و ۲ نمونه 50گرمی از این مواد مخلوط شده مذکور برداشته شود. این نمونه ها باید به مدت نیم ساعت داخل خشک کن و در دمای 120 درجه سلسیوس خشک شود. 


روش کار 


هر یک از نمونه های 50گرمی بادقت 0/01گرم وزن شده و بهمراه 250 میلی لیتر اسید سولفوریک داخل بشر ریخته شود. آنگاه محتویات بشر بمدت 48 ساعت روی اجاق برقی قرار گرفته تا به آرامی عمل جوشش صورت گیرد. سپس محتویات بشر خنک شده و از صافی عبور داده شود. 
آنگاه ۲۵۰میلی لیتر آب به محتویات بشر اضافه شود و پس از اینکه بمدت 10دقیقه جوشانده شد از همان صافی قبلی عبور داده شود. این عمل شستشو 2 مرتبه تکرار گردد و در مرحله بعد کلیه محتویات بشر از داخل صافی عبور داده شود صافی به همراه محتویات آن داخل یک خشک کن در درجه حرارت 120C خشک شده و سپس در دسیکاتور قرار گرفته تا خنک گردد. مواد بجا مانده در صافی به کمک برس بطور کامل تخلیه گردیده و با دقت 0/01 گرم وزن شود. 


درصد کاهش وزن از فرمول زیر بدست می آید : 

L=(M1 – M2 /M1)*100 
درصد کاهش وزن = L 
وزن اولیه بر حسب گرم = M1 
وزن ثانویه بر حسب گرم = M2 

و در پایان کاشی ضد اسیدی از نظر خوردگی مورد تایید است که حداکثر کاهش وزن مجازآن ۱٫۵ درصد می باشد .

 

تهیه و تنظیم در گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت