برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
چک لیست انتخاب سنگ ساختمانی

چک لیست انتخاب سنگ های ساختمانی

تاریخ انتشار: 1398/06/05 11:20 | بازدید: 364

چک لیست انتخاب سنگ ساختمانی...

چک لیست انتخاب سنگ های ساختمانی

 

در این مقاله کالاساخت تصمیم دارد تا به توضیح درباره چک لیست انتخاب سنگ های ساختمانی بپردازید. در ابتدا این سوال پیش می آید که چک لیست چیست و هدف از انجام آن چه می باشد؟ در جواب به این سوال باید گفت که چک لیست فهرستی از سوال ها، نکات و فعالیت هایی است که یک فعالیت را به کارهایی خُردتر و کوچک‌تر تقسیم می‌کند و هدف از تنظیم آن مطمئن شدن از عدم فراموشی جزئیات و انجام هریک از آن ها به شکل استاندارد و با ترتیب درست و منطقی می باشد. هر چک لیست می تواند کاربرد های متنوعی داسته باشد که در اینجا ما به چک لیست سنگ های ساختمانی پرداخته ایم. در زیر به برخی از سوالاتی که در چک لیست سنگ ساختمانی قرار می گیرد می پدازیم :

 

 1. انواع سنگ های ساختمانی چیست؟

سنگ های ساختمانی از اهمیت بسیار زیادی در بین دست اندر کاران صنعت ساختمان سازی برخوردار هستند و انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها ویژگی های مختلفی را دارا می باشند و در طرح ، رنگ و جنس متفاوت هستند. از انواع سنگ های ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یکی از معروف ترین سنگ های ساختمانی در کشور ایران سنگ تراورتن می باشد. این سنگ از ته نشین شدن رسوبات در ته چشمه های آب گرم و غارهای آهکی تشکیل شده است و دارای تخلخل بسیار زیادی در سطح خود می باشد. از ویژگی بارز این سنگ مقاومت آن در برابر عوامل جوی و تنوع رنگ و طرح بالای آن می باشد.از انواع رنگ های سنگ تراورتن می توان به  رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید اشاره نمود که هر یک از آن ها می توانند به صورت تصادفی رگه دار و یا بدون رگه باشند.

این سنگ در بین سنگ های ساختمانی به نماد سختی و مقاومت شهرت دارد. سنگ گرانیت از دسته سنگ های آذرین می باشد و از سرد شدن مواد مذاب بر روی سطح زمین تشکیل شده است. سختی بالا و جذب آب پایین از ویژگی های این سنگ می باشد. سنگ گرانیت معمولا به رنگ های سفید، خاکستری، سبز، مشکی و قرمز یافت می شود.

 • سنگ مرمر:

سنگ مرمر از دسته سنگ های آهکی دگرگون می باشد و عنصر اصلی تشکیل دهنده آن ها کلسیت می باشد. از ویژگی بارز این سنگ طول عمر بالا و زیبایی منحصر به فرد می باشد. این سنگ به رنگ های سبز، سفید، مشکی، خاکستری، عسلی، صورتی، قرمز، قهوه ای و زرد در طبیعت یافت می شود.

سنگ مرمریت مانند سنگ تراورتن از دسته سنگ های آهکی و رسوبی می باشد. این سنگ هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد و از دارای مقاومت در برابر فرسایش و فشار می باشد . این سنگ به رنگ های سفید، صورتی، خاکستری و کرم می باشد.

 

 1. کاربرد سنگ های ساختمانی در کدام قسمت از ساختمان می باشد؟

هر یک از سنگ های ساختمانی براساس ویژگی هایی که دارند کاربردهای متفاوتی دارند. از سنگ های ساختمانی می توان در نماکاری ساختمان، پوشش دیوارهای داخلی، کف ساختمان و پلکان، پوشش پشت بام و دکوراتیو کردن ساختمان استفاده نمود.

 1. ویژگی های یک سنگ خوب چیست؟

انتخاب سنگ مناسب و مرغوب یکی از گزینه هایی است که نیازمند دقت و توجه است. دست اندرکاران و پیمانکاران صنعت سنگ به این نکته واقف هستند که اگر در انتخاب سنگ دقت کافی را به خرج ندهند ممکن است در آینده برای آن ها ایجاد مشکل کند. یک سنگ مرغوب باید بدون ترک،  شيار، رگه، خلل و فرج باشد و هنگام برخورد جسم فلزی به سطح آن صدای شیشه بدهد.

 1. به چه متراژی از سنگ نیاز داریم؟

محاسبه متراژ مورد نیاز برای هر قسمت اهمیت ویژه ای دارد زیرا کم و یا زیاد آمدن سنگ های ساختمانی ممکن است در دسر ساز شود. در این قسمت استاد معمار و یا حتی خودمان می توانیم طول و عرض قسمتی که می خواهیم سنگ کار کنیم را اندازه گیری کرده و بر اساس آن سنگ مورد نیاز را تهیه می کنیم . ما در کالاساخت می توانیم متراژ های مورد نیاز برای ساخت پله را برای شما رایگان محاسبه کنیم.

 1. در چه اقلیمی قصد استفاده از سنگ را داریم؟

یکی از نکات حائز اهمیت در انتخاب سنگ این است که در چه اقلیم آب و هوایی قصد استفاده از سنگ را داریم . سنگ هایی که تخلخل بالایی دارند و یا آب را به میزان بسیار زیاد جذب می کنند برای اقلیم سرد و مرطوب یا سر و یخبندان مناسب نمی باشند و یا سنگ هایی که در برابر حرارت و اشعه خورشید مقاومت کمی دارند برای اقلیم آب و هوایی گرم و خشک قابل استفاده نمی باشند.

 1. از کجا می توانیم سنگ ساختمانی را تهیه کنیم؟

شهرک های صنعتی بسیار زیادی در جای جای کشور ایران موجود می باشند که می توان با مراجعه به آن ها از معادن و کارخانه جات سنگ و یا سنگ فروشی ها و انبارداری ها انواع سنگ های ساختمانی را خریداری کنیم. استان اصفهان یکی از استان های ایران می باشد که به قطب صنعت سنگ معروف است و شهرک های صنعتی بسیار زیادی را در خود جای داده است. شرکت کالاساخت در شهرک صنعتی نجف آباد استان اصفهان واقع شده است.

 1. پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت سنگ ساختمانی چیست؟

هر یک از سنگ های ساختمانی دارای قیمت های متفاوتی هستند که می تواند بسته به پارامترهای زیر باشد:

 • کیفیت و آنالیز سنگ
 • درجه کیفی سنگ
 • رنگ و طرح آن
 • میزان تخلخل سنگ
 • قطر و ابعاد سنگ
 • نوع فراوری سنگ

بر اساس هر یک از این پارامتر ها و اینکه چه کارخانه و یا سنگبری سنگ را تولید کرده است قیمت آن تعیین می گردد.

 1. آیا توان خرید سنگ ساختمانی را داریم؟

یکی از نکات مهم و حیاتی در انجام یک پروژه ساختمانی  در ابتدا توجه به بودجه و میزان هزینه های تقریبی می باشد. ما باید بر اساس پارامتر های گفته شده در بالا و قیمت تقریبی هر یک از انواع سنگ ها هزینه های موجود در پروژه ساختمانی مد نظر خود را محاسبه کنیم.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت