برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
چگونه شوره آجرنما را تمیز کنیم؟

چگونه شوره آجرنما را تمیز کنیم؟

تاریخ انتشار: 1402/06/11 18:38 | بازدید: 41

چگونه شوره آجرنما را تمیز کنیم؟

چگونه شوره آجرنما را پاک کنیم؟

 

شوره آجر نما یکی از بزرگترین دغدغه هاییست که می توانیم با آن مواجه شویم. این مشکل می تواند بسته به شرایط آب و هوایی، جنس آجرنما و همچنین ملات و متریال به کار گرفته شده ایجاد شود و در هر سری راه حل های متفاوتی را خواهد داشت. شوره اجرنما باید برطرف شود. شاید از برخی بگویند به دلیل مسائل مالی با این مشکل کنار آمده و ظاهر نه چندان زیبای آجر را تحمل میکنند اما موضوع اصلی این است که شوره ایجاد شده روی آجر به مرور زمان موجب خرده شدن لعاب اولیه اجر شده و به گذشت زمان آب پذیری سطح را بالا برده که در نهایت موجب ترک برداشتن و پوسته کردن آن خواهد شد. پس در قدم اول باید علت شوره اجر شناسایی شود. در وبلاگ های دیگر سایت مرجع کالاساخت به این موضوع پرداخته شده است و در اینجا اگر بخواهیم همان موارد را تکرار کنیم از بحث اصلی که برطرف کردن شوره است بازمیمانیم. پس به طور خلاصه می گوییم که در حالت کلی اجر زمانی شوره می زند که:


1- جنس اجر خوب نباشد
2- آبی که برای دیوار کشی و نماسازی استفاده کرده ایم دارای نمک فراوان و املاح زیاد بوده است
3- ملات سیمان استفاده شده مرغوب نبوده است

نکته ای که حائز اهمیت است اجر زمانی شوره می زند که کار تمام شده است. پس امکان برگشت بار وجود نداشته و باید کار تا پایان به اجرا در آید. حال باید به سراغ موارد برطرف کننده اجر برویم. اجری که سفیدک می زند یا شوره می بنند می تواند به یک اندازه خود را در نما نشان ندهد و اگر به نما نگاه کنیم شاید بیست تا سی درصد اجر ها را سفیدک زده ببینیم اما اگر تصمیم بر ضد اب کردن اجر یا استفاده از شوره بر داریم باید همه اجر ها را در نظر بگیریم. به بیان دیگر و به طور مثال اگر از متراژ 200 متر نمای ما تنها 100 متر آن شوره زده باشد، این اتفاق به این معناست که آن 100 متر هم زمینه شوره زدن را دارد و برای دوباره کاری نشدن باید همه سطح به یکباره شوره زدایی شده و سپس ضد اب شود. حال برمی گردیم به موضوع اولیه وبلاگ؛ راه های بزطرف کردن

 

چطوز شوره آجرنما را تمیز کنیم

 

شوره اجر چیست؟

 


1- ارزان ترین و راحت ترین روش ممکن، پاک کردن سطحی شوره ها و شستن اجر با آب است. در این روش از کارواش های خانگی و واتر جت ها برای برطرف کردن شوره استفاده می کنیم. آب ارزان قیمت است و شست و شوی با کارواش و فشار آب نیز بسیار ساده است. بنابراین بهترین و اولین راه برای از بین بردن سفیدک آجر می تواند این روش تلقی شود. البته این روش آسان و ارزان دو شرط دارد. اول این که علت شوره زدن آجر اب استفاده شده برای نماکاری نباشد. یعنی اگر ما در شهر یزد باشیم که آب شوری دارد و اجرمان شوره زده است مسلما یکی از اصلی ترین دلایل همان آب است. پس این راهکار نه تنها جواب گو نیست بلکه کار را خراب تر می کند و به محض خشک شدن سفیدک ها بیشتر می شوند. شرط دوم این است که ما میزان شوره و سفیدک را در نظر بگیریم. گاهی اوقات شوره اجر کم است و می دانیم که می شود با فشار آب آن را برطرف کرد اما در مواردی که شوره زیاد است و حتی به لایه های زیرین آجر هم خرد رفته است نمی توانیم با فشار آب کاری از پیش ببریم. بنابراین ارزان ترین و راحت ترین روش شوره زدایی که آب است باید اول امتحان شود و سپس آن را اجرا کنیم.


2- دومین روش رفع شوره اجر استفاده از مواد اسیدی و در اصطلاح علمی تر استفاده از کلینر ها و شوره زدا ها است. این روش نسبت به شست و شوی با آب گران تر است اما مسلما بهتر و ماندگار تر معرفی می شود. در استفاده از کلینر ها و شوره زدا ها نیز به دو نکته باید توجه داشته باشیم. اول این که اگر تصمیم بر خرید موارد اسیدی شوره بر داریم به فروشنده های معتبر و برند های مطمئن مراجعه کنیم. چرا که اگر شوره زدا یا کلینر آجر جنس خوب و مرغوبی نداشته باشد، لعاب و لایه رویی آجر را اذیت کرده و از بین می برد. این موضوع در ابتدا مشکلی ندارد اما به مرور زمان و با گذشت چند سال آجر ظاهر اولیه خود را از دست داده و جذب آب بیشتری را خواهد داشت. دوم این که به محض اجرای شوره زدا باید آجر را با فشار آب بشوریم. مایع شوره بر و محلول شوره بر دارای مقادیر متفاوت مواد اسیدی است که برای آجر مضر هستند. بنابراین باید پس از اجرای کلینر سطح آب اجر را با کارواش بشوییم. این روش نسبت به شستن با آب گران تر و پر دردسر تر است اما به مراتب بهتر و ماندگار تر می باشد. برای همین است که همواره پیشنهاد تیم مشاوره کالاساخت برای شوره زدایی، استفاده از کلینر های مخصوص خواهد بود.

 

چگونه شوره آجرنما را بشوریم


نکته و سوالی که اینجا پیش می آید این است که آبی که پس از کلینر روی اجر می زنیم باعث شوره مجدد نمی شود؟ جواب خیر است؛ در واقع شوره بر اجر نباید به هیچ عنوان روی اجر بماند. پس شستن اجر پس از شوره زدا واجب است. اما مسئله این است که شوره بر جوری عمل می کند که مقدار کمی از آن جذب لعاب و سطح آجر می شود، بنابراین اجازه شوره زدن مجدد تا مدت زمان محدودی را نمی دهد. در واقع این ویژگی باعث می شود که وقتی شوره بر را زدیم و آجر را شستیم، اجر مجدد شوره نزند. این ویژگی می تواند تا تقریبا چند روزی روی اجر دوام داشته باشد که فرصت خشک شدن را به اجر بدهیم. خشک شدن اجر، اجرای رزین آجر و نانو را راحت تر و بهتر می کند.
رسیدیم به مسئله رزین و نانو اجر؛ در کالاساخت چندین وبلاگ درباره رزین اجر و نانو اجر نوشته و گذاشته شده و می توانید با مراجعه به آن ها در مورد هر یک اطلاعات بیشتری کسب کنید. اما در اینجا می توانیم به طور مختصر آن ها را توضیح دهیم. گفتیم که شستن آجر با اب و شوره بر موقت بوده و امکان برگشت شوره ها وجود دارد. اگر اجر را تمیز کنیم ممکن است با اولین بارندگی مجدد شوره بزند، یا رطوبت بالای هوا در شهرهای شرجی بلافاصله موجب شوره زدن شود. بنابراین باید به فکر راه حل همیشگی و ماندگاری باشیم. رزین و نانو اجر نما پس از شست و شوی اجر به کار می روند و موجب می شوند که اجر ضد آب و در نهایت ضد شوره شود.

 

چگونه شوره آجرنما را تمیز کنیم

 

جمع بندی


بهترین روش رفع شوره آجر نما چیست؟


مسلما ارزان ترین راه حل استفاده از کارواش و فشار آب است اما با توجه به املاح زیاد موجود در آب این روش در کمتر مواردی جوابگوست. بنابراین بهترین، مطمئن ترین و ماندگار ترین روش رفع سفیدک اجر استفاده از کلینر و شوره بر آجر می باشد.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت