کاربرد رزین


کار برد های رزین در ساختمان

تاریخ انتشار: 1398/10/14 16:42 | بازدید: 108

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

کاربرد های رزین

 

رزین یک مایع شفاف و بدون رنگ می باشد که به عنوان یک ماده مکمل برای انواع مصالح ساختمانی شناخته می شود. این محصول مانند یک لایه محافظتی بر روی متریال های مختلف کشیده می شود و علاوه بر افزایش مقاومت و کیفیت آن ها سبب براقیت و شفافیتشان نیز می گردد. رزین ها محصولاتی هستند که بسیار چسبناک می باشند و در برابر هوای آزاد خشک می شوند. این مایع در آب حل نمی شود و حلال در الکل می باشد. رزین در واقع ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی می باشد که در گذشته از شیره درختان به دست می آمد و دارای رنگی زرد یا قهوه ای بود. امروزه از طریق ترکیب کردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه و با تغییر ساختار مواد این ماده به صورت مایع ای چسبناک و بدون رنگ که مانند آینه کاملا شفاف می باشد تولید می شود. این محصول قابلیت چسبندگی به انواع متریال ها به جز فلز و پلاستیک را دارد و به عنوان پوششی بر روی آن ها می باشد. کاربرد رزین در صنعت ساختمان سازی به تعریف از کالاساخت بیشتر در موارد زیر می باشد:

 

  • سنگ های ساختمانی:

 

یکی از کاربرد های اصلی رزین، استفاده از آن ها به عنوان پوششی بر روی سنگ های ساختمانی می باشد. یکی از مشکلاتی که در برخی از سنگ های ساختمانی سبب کاهش طول عمر آن ها و محدود شدنشان می شود، وجود خلل و فرج و در نتیجه جذب آب بالا می باشد. جذب آب بالا در سنگ های ساختمانی سبب می شود تا نتوان از آن ها در فضای بیرونی ساختمان استفاده نمود و این به این دلیل است که سنگ های متخلخل در هنگام بارندگی و رطوبت دائمی آب را در داخل منافذ خود جذب می کنند و در فصل سرما این آب در بین بافت سنگ یخ زده و سبب خرد شدن آن ها می گردد. کاربرد رزین در سنگ های ساختمانی پر کردن این خلل و فرج و افزایش مقاومت ان ها در برابر جذب آب و در پی آن افزایش طول عمر آن ها می باشد. رزین علاوه بر ایجاد فوایدی که به آن اشاره نمودیم سبب براقیت و درخشندگی سنگ نیز می گردد، همچنین موج ها و نقش های روی آن را به خوبی نمایان می کند. بیشترین کاربرد رزین ایجاد پوشش بر روی سنگ های تراورتن و آنتیک می باشد.

 

  • آجرنما:

 

یکی دیگر از کاربردهای مهم رزین ایجاد پوشش بر روی آجرنما می باشد. از این ماده پس از تمام شدن بنا و نصب آجر استفاده می شود، به طوری که ابتدا نمای آجر را کامل کرده، پس از ان آجر نما را به خوبی شست و شو داده و سطح آن را از کثیفی و آلودگی پاک می کنند، در مرحله بعد یک روز به آن زمان می دهند تا خشک شود و در آخر لایه ای از رزین بر روی ان می مالند. رزینی که بر روی آجر نما یا هر متریال دیگر قرار می گیرد نیازمند زمان برای خشک شدن می باشد و بهتر است چند لایه از آن بر روی اجرنما کشیده شود تا عمر آن بیشتر شود. استفاده از رزین در آجرنما سبب براقیت و شفافیت در سطح آن می شود و کمک می کند تا اجر نما رنگ و ظاهر خود را تا سالیان سال حفظ نماید. علاوه بر این ها رزین، آجر نما را از یک عامل تخریب کننده معمول یعنی شوره و سفیدک که از رسوب نمک های محلول در آب سر چشمه می گیرد، مصون می دارد.

 

  • چوب:

 

از دیگر کاربرد های رزین ایجاد لایه ای محافظتی بر روی انواع چوب می باشد. همانطور که می دانید چوب نیز یکی از متریال های موجود در صنعت ساخت و ساز می باشد و می توان از آن برای مصارف مختلف همچون ساخت پله، کفپوش، دیوار و ... استفاده نمود. اما باید بدانید که سطح برخی از چوب ها ممکن است در اثر رطوبت دائمی بر آمده شود و یا به دلیل کثیفی و لکه دچار تغییر رنگ و پوسته پوسته شدن گردد. برای جلوگیری از اثر آلودگی و رطوبت بر روی چوب ها از رزین می توان استفاده نمود. رزین مانند لایه ای ما بین لکه، آلودگی، رطوبت و سطح روی چوب عمل کرده و آن را از اثر این عوامل حفظ نماید. رزین در چوب نیز مانند سنگ و آجر عمل کرده و سبب براقیت جلا در سطح آن می شود. چوب همواره به دلیل برخورد آب و جذب آن ممکن است در معرض کپک و پوسیدگی قرار گیرد و پس از گذشت سالیان دچار تخریب شود. رزین با کمک به چوب و افزایش مقاومت آن در برابر جذب آب از بروز این مشکلات در آن جلوگیری می کند و تا سالیان سال ان را در سازه حفظ می نماید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات