کاربرد سنگ مرمریت


کاربرد سنگ های مرمریت

تاریخ انتشار: 1398/11/21 09:13 | بازدید: 107

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

کاربرد سنگ مرمریت

 

یکی از سنگ های ساختمانی موجود در بازار مصالح ساختمانی ایران که از تنوع بالایی برخوردار می باشد، سنگ مرمریت است. این سنگ از جمله سنگ های قدیمی است که در بناهای رم و یونان می توان نمونه های بسیار زیادی از آن را مشاهده نمود. سنگ مرمریت از جمله سنگ های دگرگون شده است که از تبلور دوباره سنگ آهک تشکیل شده است و در گذر زمان تحت فشار و حرارت بالا قرار گرفته است و بر پایه کربنات کلسیم و تشکیل شده از کلسیت، دولومیت و کریستال های دیگر می باشد. این سنگ از رنگ های بسیار زیبایی تشکیل شده است و در سطح آن موج هایی با طرح های مختلف و رنگ های متفاوت از رنگ زمینه قابل مشاهده می باشد. سنگ مرمریت در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت در درجات مختلفی مانند سوپر، ممتاز، درجه یک و دو عرضه میشود. درجات بالا این سنگ از رگه های کمتری برخوردار هستند و رنگی یکدست و زیبا دارند. سنگ مرمریت دارای سورت ها و انواع بسیار متنوعی می باشد که نمونه هایی از آن به شرح زیر می باشد:

 • سنگ مرمریت اداوی
 • سنگ مرمریت دهبید
 • سنگ مرمریت هرسین
 • سنگ مرمریت آباده
 • سنگ مرمریت جوشقان
 • سنگ مرمریت لاشتر
 • سنگ مرمریت خوی
 • سنگ مرمریت کاشمر

هریک از انواع سنگ های مرمریت بر حسب کم و زیاد بودن اهک و تراکم در بافتشان کاربرد متفاوتی دارند اما در کل بسیاری از آن ها در بسیار از قسمت های ساختمان کاربرد دارند که برخی از آنها به شرح زیر می باشند:

 

 • نمای بیرونی:

برخی از سنگ های مرمریت به دلیل ماهیت آهکی که دارند از جذب آب بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل نمی توان از ان ها در نمای خارجی استفاده نمود، اما برخی از آن ها از آهک کم تری در بافت خود برخوردار هستند و به همین دلیل می توان از آن ها در این قسمت از ساختمان استفاده نمود. البته باید به این نکته اشاره نمود که از این سنگ نمی توان در نمای مرتفع و بلند استفاده نمود و به دلیل چسبندگی پایینی که به ملات دارد باید تنها از آن در پایین نما و به عنوان حاشیه برای آن استفاده نمود. شما می توانید نمونه ای از این سنگ را در نمای مسجد شیخ لطف الله واقع در استان اصفهان مشاهده نمایید.

 

 • نمای داخلی :

سنگ مرمریت را می توان به عنوان یکی از بهترین سنگ ها در نمای داخلی نام برد. از این سنگ می توان در پوشش دیواراتاق خواب، سالن های پذیرایی، پارکینگ، واحد های تجاری، اداری و مسکونی استفاده نمود. از این سنگ همچنین می توانید به عنوان قرنیز دیوار و حاشیه دور اسانسور ها نیز استفاده نمایید. برخی از سورت های گران قیمت و مرغوب این سنگ توانایی عبور نور از داخل خود را دارند و می توان از آن برای ساخت تابلو های سنگی بسیار زیبا استفاده نمود.

 

 • پلکان:

از دیگر کاربرد های سنگ مرمریت می توان به ساخت پلکان و پاگرد نیز اشاره نمود. پلکان از جمله قسمت هایی از ساختمان است که همواره در معرض رفت و آمد بسیار زیاد قرار دارد و همواره خطر برخورد اشیا با سطح ان وجود دارد و به همین دلایل است که نیازمند سنگی می باشد که دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و ساییدگی باشد و به راحتی با ضربه خش بر ندارد. برخی از سورت های سنگ مرمریت از تراکم بالایی در بافت خود برخوردار هستند و به همین دلیل است که مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار دارند. از این نمونه سنگ های مرمریت می توان در ساخت پلکان استفاده نمود و با بهره گیری از آن یک راه پله بسیار زیبا و منحصر به فرد در ساختمان ایجاد نمود. البته بهتر است از این سنگ در پلکان های موجود در بیرون از ساختمان استفاده ننمایید.

 

 • کفپوش :

یکی دیگر از کاربرد های بسیار رایج این سنگ استفاده از آن در ساخت کفپوش واحد های مسکونی، لابی هتل ها و پاساژها، سالن رستوران ها و ... می باشد. برخی از انواع سنگ های مرمریت مانند مرمریت هرسین و مرمریت دهبید دارای زمینه روشن و سفیدی می باشند که سبب می شود تا زیبایی محیط بسیار افزایش یابد و شکوه بسیار زیادی به فضا بخشیده شود. علاوه بر این این نمونه از سنگ های مرمریت سطحی صاف و بسیار صیقلی دارند که می توانند نور را بازتاب نمایند. این بازتاب نور در سنگ های مرمریت سبب می شود تا نور فضایی که در کف آن استفاده شدند افزایش یابد و در نتیجه محیط را بزرگ تر جلوه می دهد.

 

شما همراهان عزیز می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با گروه مشاورین کالاساخت به رایگان تماس حاصل نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات