کاشیتاریخ انتشار: 1398/03/07 16:01 | بازدید: 268

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

کاشی

 

در تعریف کاشی باید این چنین گفته که کاشی به محصولاتی گفته می شود از جنس سفال در صنعت ساختمان سازی از جایگاه خاصی برخوردار است . هر محصول ساختمانی در کلام عامیانه به سنگ مصنوعی نیز شناخته می شود . بیشترین کاربرد را این محصول در قسمت نازک کاری دارد . کاربرد کاشی در دو قسمت از خانه، یکی کف و دیگری برای بدنه استفاده می شود .

در لغتنامه و معنای لغوی ، کاشی از کلمه ی کاشان گرفته شده است و دلیل آن هم اینست که شهر کاشان از اوایل دوران اسلامی مهد و مرکز سفالــــگری در ایران بوده است .

 مورخان این چنین در مورد تاریخچه ی کاشی می گویند که صنعت سفال گری در ایران حدود 10000سال قبل از میلاد بوده از ابتدا به صورت گل نپخته می باشد . از زیباترین و قدیمی ترین کاشی ها میتوان به کاشی فیروزه ایی اصفهان اشاره کرد . کتیبه ها و مناره ها در دوران سلجوقی با کاشی فیروزه ایی تزئین شده است . در مدت زمان کاشی به نقش گل و بوته به صورت کاشی هفت رنگ در مکانهایی مثل مساجد و سر در منازل کار می شد ، البته نکته اینست که هنرکندان کاشی کار اصفهانی با هنر و ذوق خود نقش کاشی را از گل و بوته  در اشکال هندسی به نقش و نگاری مانند پرندگان و حیوانات در معماری خود استفاده میکردند . معماری اسلامی نیز به نوعی میتوان گفت که از همان زمانها نشات گرفته است . این نوع کاشیهای سنتی زیبا و منحصر بفرد از قرن‌های گذشته تا به حال نه از زیبایی آن کاسته شده و حتی به ارزش آن نیز افزوده شده است . در ساخت رنگ این کاشی‌های قدیمی از سرب و قلع در ترکیب رنگ آنها استفاده می‌کنند که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند . در ادامه ی مطلب به چند نوع از کاشی کاری سنتی و زیبا که به همان هنر معماری اسلامی بر میگردد اشاره می کنیم :

 

 • کاشی کاری معرق

 

از جمله کاشی هایی هستند که به دلیل زیبایی خاصی و استحکام آنها از دیر زمان مزین بخش نماها و بناهای مذهبی بوده اند . و این استحکام کاشیها بعد از گذشت مدتها بر روی بناها ماندگاری زیادی دارند . معماران و هنرمندان کاشیکار در ابتدا کاشی ها را به قطعات کوچک و بزرگ برش داده و بعد طبق نقشه ایی از قبل آماده شده طبق طرح کنار هم می چینند و پس از این کار درز و منافذ را با دوغاب و گچ پر میکنند بعد از این مرحله وقتی کاشی ها سفت شدند روی نما چسبیده می شوند .    

 

 • کاشی کاری معلقی

 

کاشی های زیبایی هستند که از ترکیب آجر در کنار کاشی های رنگارنگ و با حرکاتی شطرنجی شکل می گیرند .

سبک و مدل این کاشی ها اینگونه است که وقتی در کنار هم قرار میگیرند میتوانند کلمه و عبارت زیبایی را خلق کنند .  

 

 • کاشی کاری هفت رنگ به نوع خود زیبایی خاصی را دارد بطوری که ابتدا روی خشت کاشی ، با ذغال طرح و نقش مورد نظر خود را کشیده و سپس با رنگ مخصوص ، روی لعاب رنگ آمیزی کرده و به کوره می برند .
 • کاشی کاری مقرنس در زیبا ساختن بناهای ایرانی بخوص مساجد و مفبره ها مورد استفاده قرار گرفته می شوند . مقرنس ها شباهت زیادی به لانه ی زنبور دارند که در گنبد ها استفاده می شوند .

 کاشی کاری مشبک کاربردی به عنوان پنجره در دیوار ها استفاده شده و نور لازم را می رساند . کاشی مشبک را معمولا برای تزئین محراب استفاده می کنند .

 

مزایای استفاده از کاشی در ساختمان :

 

انواع کاشی بدنه از نظر بهداشتی بهترین گزینه برای پوشش بدنه میتوان معرفی کرد ، که این محصول را به راحتی می توان  شست و شو داد . محصولات کاشی‌ بدنه دارای خواص مهمی می باشند که یکی از آن ، جذب آب پایین این محصول می‌باشد ، کاشی در مکان‌هایی که آب و رطوبت زیاد در آن وجود دارد مناسب هستند . کاشی بدنه جز دسته متریالهایی هستند که دارای مقاومت بالایی می‌باشند . محصولات کاشی در برابر سرما و گرما ، باد ، مواد شیمیایی ، نور آفتاب مقاومتی به نسبت بالایی دارند . برتری کاشی نسبت به دیگر محصولات ساختمانی بخاطر تنوع سایز و طرح و رنگ آنها می باشند . حسن استفاده از کاشی به دو دلیل بر میگردد :

 

اول اینکه : هنگام ساخت و ساز یک ساختمان ( سیمان و آجر) جز اون دسته محصولاتی هستندکه سازگاری زیادی در کنار کاشی و سرامیک دارند .

دوم اینکه : کاشی ها با توجه به نوع ساختاری که دارند سازگار با هر محیطی می باشد و در هر نوع آب و هوایی می توان استفاده کرد ، و اینکه به دلیل تنوع رنگ و طرح جوابگوی هر سلیقه ایی می باشد .

 

قسمت اصلی کاشی را دو ماده تشکیل می دهند که یکی از آنها قطعه ی سفالی ست که بیس اصلی و استخوان بندی کاشی را تشکیل می دهند .  لعاب و پوششی که در سطح کاشی است از تنوع رنگ و طرح زیادی برخوردار هستند . لعاب و پوشش در جنسهای مختلف مثل شیشه و اکسید فلز و مواد معدنی هستند . این مدل لعاب از مواد خشکی تشکیل شده است که پس از آسیاب کردن با آب مخلوط شده و بصورت خمیری رقیق در می آیند . با تمام شدن این مرحله در دمایی معین در کوره کاشی حرارت دیده که این حرارت باعث محکم شدن لعاب کاشی می شوند . رنگ زده شده روی لعاب کاشی ، بسته به مواد تشکیل دهنده ی آن دارد که با تغییر فرمول ، ساخت آن را می تواند لعابی با رنگ های جدید ساخت . برای اینکه با لعابـــهای مختلف کاشی آشنا شوید در ادامه مطلب همراه ما باشید :

 

لعاب کاشی

 

1- لعاب خام کاشی :

این مدل لعاب، لعابی ارزان است که فاقد مرحله‌ی حرارت دهی هستند ، یعنی لعاب آن به مرحله ی پخت نمی رسند .

2- لعاب نمکی :

به این شکل است که در دمای پخت حدود 1200 درجه سانتی گراد در کوزه‌های سنتی صورت گرفته و ماده‌ی نمکی مورد نظر از روزنه هایی وارد کوزه می شوند .

3- لعاب فریتی :

این مدل لعاب در دو نوع است که نوع اول : سرب دار بوده و در این نوع لعاب نقطه ی ذوب را پایین می آورد و حلال بودن رنگ را به نوعی بالا می‌برد . نوع دوم : بوردار است که بور یک عنصر قدرتمندی ست که نقش شیشه سازی را بر عهده دارد .

    مدل های مختلف لعاب بر اساس ویژگی‌های ظاهری :

- لعاب انگوب : پوشــشی ست ، برای متصل کردن بدنه و لعاب اصلی .

- لعاب معرق: در این مدل لعاب که دارای سختی کمتر ، نرمی و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و انحلال دارد .

- لعاب ما ت : مقاومت این نوع لعاب در برابرعوامل شیمیایی زیاد است .

- لعاب پرسلان : محکمترین نوع لعابی که در برابر ضربه و سایش مقاومت بالایی دارند لعاب پرسلان می باشند و به دلیل استحکام بالایی که دارد به لعاب سالورسالت معروف است .

- لعاب شفاف : از این لعاب نور به راحتی عبور می‌کند که بعد از این مرحله بدنه های سفید و بدون رنگ استفاده می‌شود زیرا کلیه عیوب بدنه روی سطح لعاب نمایان می‌شود .

مورد استفاده ی لعاب ، در کاشی های دو پخت ، کاشی های دیواری تک پخت ، کف تک پخت ، و کاشی پرسلان استفاده می شود.

مراحل تهیه‌ی کاشی به صورت زیر می باشد که در ابتدا مواد اولیه و لعاب را به بررسی قرار می دهیم :

 • مواد پلاستیکی : مواد کانی رسی یا رسها که از پر مصرف ترین و قدیمی ترین مواد اولیه تولید کاشی می باشند .
 • پر کننده ها : پر کننده ها موادی هستند با مقاومت شیمیایی بالا وغیر پلاستیک ، که به بدنه اضافه شده تا از تغییر شکل حین پخت جلوگیری نمایند . سیلیس و آلومینا از مهم ترین و رایج ترین پر کننده ها می باشند .
 • گداز آوارها : این نوع مواد به منظور کاهش نقطه ی ذوب بدنه یا لعاب مورد استفاده قرار می گیرند که در هنگام پخت بدنه، گداز آوارها ذوب شده وبه موقع سرد شدن فاز شیشه ای را در بدنه کاشی بوجود می آورند که این کار به سرامیک استحکام میدهد .

 

در مرحله اول تولید کاشی استفاده از سنگ شکن‌هایی است که مواد سفت و سخت را خرد میکند و بعد به قسمت آسیاب برده می شوند که در آنجا برای پودر کردن آنها از آسیاب‌های گلوله ای استفاده می کنند . این آسیاب ها حاوی گلوله هایی هستند که هنگام گردش در اثر برخورد با مواد اولیه آنها را تبدیل به پودر می کنند . تهیه ی پودر نیز به دو روش صورت می گیرد :

 • مرحله ی اول : پودر کردن به روش خشک: در این مرحله از کار ، مواد اولیه پس از خرد شدن به صورت خشک در آسیاب های گلوله ای آسیاب وبه صورت پودر در می‌آیند .
 • مرحله ی دوم : پودر کردن به صورت خشک : در این مرحله مواد اولیه به همراه مقدار آب معینی و مواد روان ساز به صورت دوغاب در می آورند که توسط خشک کن‌های پاششی به پودر تبدیل می شوند. در این مرحله ، به آسیاب گلوله ای از مواد روان ساز اضافه می‌کنند که این کار باعث می‌شود از لخته شدن و به هم چسبیدن دوغاب جلوگیری شود .

ساخت و تولید کاشی :

مرحله ی اول :

 تشکیل بدنه اصلی که نام آنرا بیسکوئیت گذاشته اند که مواد پودر را با کمک فشار پرس به بدنه‌ی کاشی تبدیل می‌شوند . اگر مقدار آب موجود در پودر بدنه بیشتر از 4 درصد باشد از پرس نیمه خشک استفاده می کنند ولی اگر مقدار آب موجود در پودر، کمتر از4 درصد باشد از پرس خشک استفاده می کنند .

       مرحله ی دوم :

اعمال انگوب و لعاب است که:

به جرات می توان گفت که : واحد لعاب سازی یکی از مهمترین قسمت های مهم کارخانه است . این قسمت دارای سیستم توزین ، آسیاب و مخازن ذخیره دوغاب می باشد. پس از آماده سازی دوغاب این مواد را روی سطح بیسکوییت زده می شود . اعمال لعاب روی کاشی بسته به نوع محصول متفاوت می باشد . از رایج ترین روش لعاب ، روش آبشاری ریزشی می باشد . برای داشتن کیفیت لعاب روی کاشی مقداری آب اسپری می کنند تا لایه های اتصال بهتری به هم داشته باشند . لعاب موجب افزایش زیبایی کاشی‌های سرامیکی و همچنین افزایش مقاومت ان در برابر مواد شیمیایی شده است. در مرحله ی چاپ روی کاشی با استفاده از دستگاههای چاپ طرح مورد نظر را بر روی کاشی اجرا می کنند ، که در این روش چاپ کاشی ها ی زیادی خرد می شوند بنابراین ضایعات در این روش زیاد است. ولی در روش چاپ دیجیتال ، چون به صورت غیر تماسی انجام می شود این مشکل وجود ندارد و می توان با این روش طرح های گوناگون و پیچیده را به وجود آورد .

مرحله ی سوم :

در مرحله ی سوم زدن لعاب روی کاشی را درون کوره قرار می‌دهند تا لعاب آن ذوب شده و به صورت شیشه دربیاید . زمان پخت 60 دقیقه است و حرارت مورد نیاز1100 تا 1200درجه سانتی گراد است .

 

درجه بندی کاشی

 

مرحله‌ی آخر نوبت به درجه بندی و دسته بندی کاشی رسیده است که هنگام تولید کاشی‌ بسته بندی را طبق کیفیت و عیب و نقص رتبه بندی و به اصطلاح درجه بندی می کنند . که در ادامه به توضیح در مورد آن می پردازیم :

 • کاشی درجه یک : هیچ گونه نقص در لعاب ، چهار چوب ، ابعاد نداشته باشد و کامل سالم باشد .
 • کاشی درجه دو : مدل کاشی که در لعاب آنها عیب وجود دارد . به این شکل که در برخی از قسمتها روی بدنه لعاب نخورده است .
 • کاشی درجه سه : به کاشی‌هایی گفته می شود که در سطح و روی لعابشان تعدادی خال با قطر یک خال به قطر حداکثر سه میلی متر باشد .
 • کاشی درجه چهار : این مدل کاشی ها دارای لب پریدگــــــی زیادی می باشند .

معمولا کاشی ( درجه یک و دو ) را صادر می کنند و اکثر محصولات درجه یک از کارخانه‌های معتبر فقط صادراتی می باشند     

 • کاشی ها از نظر ساختار انواع مختلفی دارند :

        1.کاشی پرسلانی : این کاشی از نظر ساختار دارای تراکم بسیار بالا ، مقاومت زیاد و استحکام قابل توجهی است ودلیل آن این است که این کاشی در دمای بسیار بالا پخته میشود .کاشی پرسلان میزان جذب رطوبت 5 درصد را داراست . برای اینکه بدانند یک کاشی پرسلان است ابتدا آن کاشی  حرارت دیده را وزن می کنند سپس آن را به مدت 5 ساعت در آب میجوشانند سپس به مدت 24 ساعت کاشی در آب میماند بعد از این دوباره آن را وزن میکنند اگر وزن کاشی کمتر از نیمی از یک درصد باشد وبیشترین جذب آب در سطح آن باشد آنگاه این کاشی پرسلان است . استفاده از این کاشی در بیرون ساختمان توصیه نمی شود . این کاشی در طرح ها ورنگ های زیبا و بی نظیری تولید میشود .

 1. کاشی بدنه سیمانی : روند تولید این کاشی به این صورت است که ماده سازنده آن را درون قالب میریزند و ان را حرارت داده یا به صورت طبیعی خشک می کنند . برای رنگ دهی این کاشی در مواد اولیه از رنگ استفاده میشود . پس از نصب این کاشی حتما درز گیری لازم است تا مانع از نفوذ آب ورطوبت شود .
 2. کاشی موزاییکی : این کاشی در دو نوع پرسلانی و سرامیکی تولید میشود این موزاییک ها در دو نمونه لعاب دار وبدون لعاب تولید میشوند .
 3. کاشی سنگ فرش : این کاشی در ظاهر شبیه آجراست ولی ضخامت آن کم تر از اجر است . از این کاشی در کف ساختمان ، پاسیوها و گاهی حمام استفاده می شود . این کاشی بعد از نصب به بند کشی ودرز گیری نیاز دارد .
 4. کاشی آجری : از این کاشی با چیدن خاص میتوان اشکال مختلفی را به وجود آورد ودر کاربردهای خاصی از آن استفاده نمود .

         6 . کاشی لعاب دار : به این کاشی بعد از پخت یک سطح شیشه ای اضافه میکنند تا براق تر شوند وتمیز کردن آن ساده تر شود این کاشی دارای رنگ وطرح های بسیار مختلفی است . از این کاشی برای دیوارهای حمام و دست شویی و آشپزخانه استفاده میکنند .

        7 . کاشی معدنی : این کاشی دارای لعاب نمی باشد . این کاشی نیز حتما بایستی درز گیری شود . از آن بیشتر در مراکز تجاری استفاده میشود زیرا هم از دوام خوبی برخوردار است وهم قیمت مناسب تری نسبت به بقیه کاشی ها دارد این کاشی دارای رنگ بندی قرمز و نارنجی بر پایه خاکی رنگ است .

        8 . کاشی مکزیکی : نام دیگر این کاشی سالتیو است این کاشی پخت نمی شود و به طور طبیعی و در معرض هوا خشک میشود این کاشی زیبایی خاصی دارد و در ساختمان به همراه درز گیری استفاده می شود .

 1. کاشی بدون لعاب : این کاشی همان کاشی معدنی است ولی با استحکام بیشتر نسبت به آن .

      10 . کاشی سرامیک : از این کاشی برای کف و دیوارها استفاده می کنند . این کاشی علاوه بر عمر بالایی که دارد از تنوع رنگ زیادی نیز برخوردار است برای همین از محبوبیت زیادی بر خوردار است . این کاشی بر حسب رنگ و ظاهر و محل مصرف تقسیم بندی می شود .

      - تقسیم بندی بر حسب ظاهر و رنگ : بدنه های سفید و بدنه های تیره .

      - تقسیم بندی بر حسب محل مصرف : کاشی دیوار و کاشی کف .

 

کاشی دیوار : از جمله مواردی که برای کاشی دیوار باید در نظر گرفت : کیفیت آن ، میزان ساییدگی کاشی ومیزان لیز بودن آن را باید در نظر گرفت در صورتی که میزان جذب آب بیش از 3 و نیم درصد باشد به هیچ عنوان ای کاشی استاندارد نیست وباعث یخ زدگی و کاهش طول عمر آن خواهد شد . کاشی دیوار را باید برحسب فضایی که میخواهیم در آن کاشی به کار ببریم انتخاب کنیم اگر فضای ما کوچکتر بود بهتر است از کاشی با ابعاد کوچکتر استفاده کنیم و اگر فضا بزرگتر از ابعاد بزرگ تر.

 

 کاشی دیوار در جاهای مختلف یک ساختمان به کار می رود از جمله :

کاشی دیوار مغازه

کاشی دیوار

کاشی دیوار حمام و دست شویی 

کاشی دیوار سه بعدی

کاشی دیوار سالن پذیرایی

کاشی دیوار راهرو

کاشی دیوار آشپزخانه

کاشی دیوار موزاییکی

 

البته کاشی که در محیط هایی مانند حمام و آشپزخانه به کار می روند باید مقدار جذب آب بسیار پایینی داشته باشند .

کاشی کف : استفاده از این کاشی در کف آشپزخانه ، سرویس بهداشتی استفاده میکنند . کاشی کف باید از اصحکاک زیادی داشته باشد تا از سرخوردگی جلوگیری کند . از نظر جذب آب نیز باید جذب پایینی داشته باشد .

 

کاشی

کاشی کدام شهر معروف است :

کاشی استان یزد این استان از دیرباز از پیشگامان تولید کاشی به شمار میرود کارخانه جات بسیاری در این شهر مشغول تولید انواع کاشی با طرح های زیبا و جدید هستند که کما بیش دستی در صادرات کاشی نیز دارند . در اینجا با چند کارخانه استان آشنا میشویم :

 

         1. کاشی ارچین میبد : این کارخانه کار خود را با تولید سالانه سه میلیون متر مربع کاشی شروع کرده و تا به امروز پیشرفت چشم گیری داشته است . این کارخانه در سال 80 تاسیس شده است و بیشترین تولید و فعالیت آن در تولید کاشی کف و کاشی دیجیتال است .

 1. کاشی کوثر ابر کوه : این شرکت از معتبرترین وسابقه دار ترین شرکت های تولید کاشی می باشد از تولیدات این شرکت کاشی دیوار وسرامیک کف است .
 2. کاشی شیر کوه یزد : این شرکت در سال 71 در زمینی به مساحت 67 هکتار تاسیس شده است همین پهناوری وسرمایه قوی باعث شده ای شرکت به غیر از رقابت با شرکت های داخل با برند های خارجی نیز وارد رقابت شده . این شرکت در سال 81 تولید 2 میلیون متر مربع کاشی گرانیتی و 3 میلیون کاشی لعاب دار داشته واین آمار هر ساله رو به افزایش است . و همین امر این شرکت را به عنوان بزرگ ترین شرکت تولید کاشی نموده است .

 

کاشی و سرامیک استان اصفهان 

اگر کسی فقط یک بار به این استان بیاید ساختمان ها و آثار تاریخی این شهر زیبا خود گواه این است که این استان از دیرباز مهد هنر وتولید کاشی های سنتی ومدرن بوده است . در اینجا یکی از برند های معتبر استان را معرفی میکنیم .

 

کاشی مرجان اصفهان

این شرکت از سال 71 تا کنون مشغول فعالیت بوده است تولیدات این شرکت دارای کیفیت بالا وتنوع بسیار زیادی است وهمین موضوع باعث شده کاشی مرجان امروزه یکی از برندهای قوی و قابل اطمینان باشد . محصولات این شرکت شامل موارد زیر است : کاشی های دارای جذب آب کمتر از 3 درصد ، کاشی لعاب دار معمولی ، کاشی پرسلان لعاب دار وبدون لعاب ، کاشی وسرامیک ضد اسید ، کاشی مخصوص نما و کاشی مخصوص پارکینگ می باشد .

 

 کاشی و سرامیک استان تبریز

این شرکت نیز از اعتبار زیادی در زمینه تولید کاشی برخوردار است . در سال 77 تاسیس شده است و تاکنون با استفاده از کادری مجرب و حرفه ای توانسته نامی ماندگار در زمینه تولید کاشی از خود به جا بگذارد .

 

 کاشی به دو روش بروی دیوار یا کف نصب میشود : 1. روش استفاده از سیمان کاری که روشی سنتی است .

 • روش استفاده از چسب : یکی از جدید ترین روش های نصب کاشی است که چند مورد از مزایای این روش را نام میبریم .
 • در این روش می‌توان دوباره کاشی را روی دیوار سیمانی با استفاده از چسب نصب کرد .
 • دیگر نیازی به تخریب و کنده کاری زیر کار نیست .
 • این روش سرعت بیشتری به کار می دهد .
 • کثیف کاری و ریخت و پاش ندارد .
 • دارای استحکام قابل ملاحظه ای است .
 • در برخی موارد مانند کاشی های ریز و سنگ آنتیک تنها راه نصب میباشد .

 • این کار هزینه ای کمتر نیز دارد پس به صرفه است .

         

روش کار با چسب به این صورت است که ابتدا زیر کار را آماده میکنیم ودر ادامه خمیر را با کمی آب آغشته می کنیم سپس با کاردک مخصوص به متراژ 1 متر مربع به دیوار می کشیم در ادامه کاشی را با کمی فشار نصب می کنیم و تراز می کنیم بعد از چند ساعت بند کشی می کنیم و در آخر بعد از 48 ساعت کار آماده است .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.

 

کاشی

 

  جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات