برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
انواع لعاب کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1398/07/13 09:43 | بازدید: 275

کاشی و سرامیک

لعاب در کاشی و سرامیک

 

در تولید کاشی و سرامیک مراحلی وجود دارد که ، لعاب زنی یک از این موارد می باشد . ویژگی لعاب بستگی به تشکیل فازهای بلوری در هنگام تولید می باشد . در این مقاله بر آن شدیم که انواع لعاب را معرفی و توضیح مختصری برای شناخت آن بدهیم :

 

لعاب مات 

 

لعاب مات به عکس لعاب براق می باشد ، و اینکه وقتی به سطح سرامیکی که پوششی از لعاب مات دارد نگاه می کنیم ، انعکاس نور ندارد و نور را از خود عبور نمی دهد . در این نوع لعاب می توان با اضافه کردن مواد نامحلول مایع مانند ، ذرات تالک آلومین و بیسکوئیتهای خرد شده (بیسکوئیت به ورقه ی خام سرامیک و کاشی گفته می شود ) که در دمای پائین تری از دمای واقعی پخت بوجود می آید که در این صورت سطحی زبر و خشن را دارد . وقتی روی سطح لعاب مات دست کشیده می شود حس مات بودن و زبری را متوجه می شوید .

 

لعاب نیمه مات 

 

لعاب نیمه مات دارای سطحی صافتر و تخت تر از لعاب مات می باشد که یرتز هم کثیف شده و هم اینکه راحتر هم تمیز می شود . در ترکیب این لعاب ها اکسید روی و تیتانیوم وجود دارد .

در کل می توان اینگونه گفت که علت مات شدن این لعابها تشکیل بلورها تیتانات روی و سیلیکات روی می باشد .

 

لعاب براق 

 

این نوع لعاب از براقیت خاصی برخوردار است به نوعی که سطحی صاف و صیقلی ، به شکلی که عکس از انعکاس نور زیادی برخوردار است . عکس و تصویر در آن مشخص می باشد .   

 

لعاب کدر

 

این مدل لعاب شفاف بوده و انعکاس نور دارند اما نور را از خود عبور نمی دهند . در ساخت این نوع لعاب از اپاسی فایر استفاده شده که معروفترین  آنها اکسید زیرکنیم  می باشد  که این ترکیبات در فاز شیشه ای حل نمی شود .

 

لعاب درشت بلور یا ماکروکریستال

 

ابعاد این بلورها درشت و بزرگ بوده و با چشم غیر مسلح می توان دید . که ترکیبات این لعاب ها سیلیکات و تیتانات روی ، کلسیم ، منیزیم و سیلیکات منگنز می باشد .

 

 لعاب دلربا  


اسم این لعاب از کوارتز دلربا گرفته شده که دارای بلور میکا و هماتیت به عنوان ناخالصی است که باعث انعکاس شعاعهای نور و تلالو خاص می باشد . لعاب شفاف و براق که دارای بلورهای پهن و پولکی مانند بوده و به طور معمول در استفاده از آن مقدار زیادی اکسید آهن وجود دارد . لعاب دلربا دارای اکسید سرب می باشد . کیفیت این لعاب به مقدار اکسید آهن بستگی دارد .

 

لعاب رنگین کمانی

 

این نوع لعاب حاوی اکسید های رنگی نبوده و دارای رنگ سفید یا شیری متامیل به آبی می باشد . سطح رنگین کمانی که دارد ، را می توان به منظره ایی که در اثر وجود لایه ایی نفت روی سطح آب تشبیه کرد . رنگ، رنگین کمانی که سفید یا متمایل به آبی هست در این نوع لعاب پراکندگی شعاع نور را توسط بلور بسیار ریز می باشد که دارای ابعاد کلوئیدی می باشد . این بلور می تواند از ترکیبات پنتا اکسید فسفر – اکسید آهن دو ظرفیتی – تیتان سیلیس و بورات کلسیم می باشد .

 

لعاب پوست ماری

 

لعاب پوست ماری در اثر کشش سطحی زیادی ایجاد می شود که مقدار این کشش سطحی لعاب کاملا وابسته به ترکیب لعاب کاملا بستگی دارد . با افزودن مقداری اکسید می توان لعبا پوست ماری را ایجاد کرد . افزاییش مقداری اکسید کلسیم و منیزیم در لعبا بیشترین تاثیر را در لعاب پوست ماری دارد . کائولین زیاد و ترکیب آن با دیگر خاکهای پلاستیکی و همچنین استفاده از مواد آلی مانند صمغ عربی و غیره در لعاب ، لعاب ماری ایجاد می شود .  

 

کاشی و سرامیک بیشترین کاربرد را در ساخت و ساز دارد . این دو محصول در طرح، ابعاد، و نوع لعاب از تنوع زیادی برخوردار هستند . در استان یزد بیش از 400 کارخانه وجود دارد . گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت سعی بر این داشته که به تمامی کارخانجات تولید این دو محصول دسترسی داشته و پکیجی را آماده و به معرض فروش بگذارد .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت