ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید

اعتصاب سنگبری های اصفهان 1401

تاریخ انتشار: 1401/03/11 16:24 | بازدید: 2666

اعتصاب سراسری سنگبری های اصفهان

تعطیلی بیش از 2000 کارخانه سنگبری و بیکار شدن 300 هزار نفر

 

واحد های فعال معدنی و فرآوری سنگ کشور با توجه به وجود مشکلات فراوانی که دارند، باز هم موجبات اشتغال نزدیک به 300 هزار نفر از هموطنان را به طور مستقیم و غیر مستقیم فراهم آورده اند، به این تعداد شما اتباع افغانی که در این کارخانه جات مشغول به کار هستند را اضافه کنید. بیش از 4 سال است که تحریم های اقتصادی و پس از آن انتشار ویروس کرونا توان ادامه مسیر را از تولید کنندگان این عرصه بزرگ رُبوده است.

واحد های سنگبری کشور و استان اصفهان طی دلایلی تصمیم به اعتصاب برای فروش محصولات خود از تاریخ 28 خرداد ماه سال 1401 گرفته اند و ممکن است این اعتصاب ها تا 2 ماه به طول بیانجامد. در ذیل این دلایل را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

دلایل اعتصاب سنگبری ها

 در زیر در مورد تمامی موارد که باعث اعتراض سنگبری های کشور شده است می پردازیم:

 

  1. بالا رفتن دارایی و مالیت به غیر از ارزش افزوده

افزایش 55 و 64 درصدی مالیات بر درآمد، کالا و خدمات در سال 1401 جدا از ارزش افزوده یکی از دلایل این اعتصاب می باشد.

در سال های گذشته پیرو این افزایش ها و مطابق با نارضایتی اعضای این صنعت، نمایندگان کانون سنگ ایران با مراجعه و تشکیل جلسات متعدد با نمایندگان مجلس و سازمان امور مالیاتی کشور توافقاتی به عمل آمد که طی بخشنامه هایی تا سال 1400 در حال اجرا بوده است. از طرفی اعضای صنعت سنگ کشور با مشکلات فراوانی که داشتند، مالیات های خود را به موقع پرداخت نکرده و این امر به این افزایش های مالیاتی دامن زده است.

  1. بالا رفتن حقوق کارگران

هر ساله با توجه به تحریم های اقتصادی شاهد افزایش چند درصدی حقوق کارگران هستیم. این افزایش حقوق جهت بالا بردن قدرت خرید کارگران و همچنین ایجاد تورم کاذب برای خروج از رکود می باشد؛ اما افزایش 57 درصدی حقوق ها در سال جاری موجب گشته با تعدیل نیرو ها در کارخانه ها و شرکت های بسیاری در کشور رو به رو شویم. از طرفی این افزایش حقوق ناگهانی در زمینه تولید و فرآوری سنگ ساختمانی، عملا این صنعت را از لحاظ درآمد و توجیه اقتصادی دچار مشکل کرده است.

 

افزایش حقوق کارگران سنگبری

  1. مشکلات استخدام اتباع افغانی در سنگبری ها

بسیاری از کارفرمایان وجود نیروهای افغان را به نیرو های ایرانی ترجیح می دهند و این به خاطر سختی کار در فرآوری سنگ ها می باشد که کارگر ایرانی توان کار را نداشته و یا از انجام آن طفره می رود. کارخانه هایی که نیروهای افغان بدون مجوز را استخدام کنند جریمه می شوند. این جریمه شامل 10 برابر حداقل دستمزد روزانه یک کارگر می باشد. کارگران دارای مجوز نیز از این فرصت سو استفاده کرده و حقوق خود را دو برابر کرده اند.

 

حقوق کارگران افغانی در سنگبری ها

  1. افزایش 10 برابری قیمت گاز

تولید سنگ ملزم به استفاده از نیروهایی از جمله آب، برق و گاز می باشد. علاوه بر کمبود آب در کشور با افزایش چند درصدی نرخ گاز و برق مواجه شدیم.

افزایش نرخ گاز در این صنعت، مشکلات بسیاری را برای تولید کنندگان این عرصه به وجود آورده است. در جلسات متعدد تشکیل شده در هفته های گذشته گفته شده محصولات خود را با چه درصد سود به فروش برسانیم که این افزایش نرخ گاز جبران شود؟ از طرفی این بازار بسیار گسترده تر از آن است که بتوان قیمت های مشخص شده و یکسان صنفی را برای آن در نظر گرفت. در صورت بی توجهی مسئولان به افزایش 7 تا 10 برابری گاز در صنعت سنگ موجب تعطیلی کارخانه ها و در نتیجه شاهد بیکاری نیرو های این کارخانه ها می شویم.

 

  1. افزایش 5 برابر قیمت برق

تولید کنندگان سنگ در کشور برای تکمیل فرآیند تولید خود اقدام به استفاده از ماشین آلات به روز و جدید ترین تکنولوژی ها نمودند که این افزایش 5 برابری برق آن ها را از ادامه مسیر باز می دارد. تمامی بخش های تولید و فرآوری سنگ ساختمان با مصرف برق همراه می باشد و این اعمال چند برابری نرخ بهای این انرژی می تواند قیمت های تولیدی کارخانه را تا چندین برابر افزایش داده، در صورتی که بازار این صنعت پتانسیل این حجم از تورم ناگهانی را نخواهد داشت.

 

       6. کمبود آب

یکی دیگر از دلایل کمبود آب و خشک سالی است. صنعت سنگ برای تولید به آب فراوانی نیاز دارد که مسئولین هیچ توجهی به آن نکرده و با خشک شدن چاه های زیر زمینی سنگبری ها، چاه های بیرونی را بر روی این صنعت بسته اند.

مشکلات در فرآوری سنگ های ساختمانی

       7. بالا رفتن حقوق دولتی معادن

هر ساله حقوق دولتی در معادن سنگ کشور افزایش یافته و همین امر باعث تورم و بالا رفتن قیمت سنگ خام شده و تامین سنگ را برای سنگبری ها را سخت تر می کند. با بالا رفتن حقوق دولتی و افزایش مالیات بر سنگ قیمت سنگ و حتی کرایه حمل آن نیز افزایش می یابد.

 

پایان اعتصاب سنگبری های اصفهان

 

علاوه بر افزایش های بی رویه که در مطلب فوق برخی از آن ها را ارائه دادیم، می توان به افزایش قیمت تولید کوپ ( سنگ خام معادن )، افزایش نرخ بیمه، افزایش کرایه حمل و نقل به عنوان دلیل افزایش قیمت تمام شده سنگ فرآوری شده نیز اشاره کرد.

بیشتر شدن روز به روز این فشار ها و افزایش چند درصدی موارد موثر در این صنعت باعث شده است صنعتگران اقدام به تعطیلی واحد های خود کنند.

تجربه هایی از قبل ثابت کرده است که این اعتصابات ممکن است تا دوماه و حتی بیشتر هم طول بکشد. سنگبری های استان اصفهان در بیانیه ای اعلام کرده اند که تولید و بارگیری هر گونه سنگ ساختمانی از تاریخ 28 خرداد ماه روز شنبه ممنوع بوده و امیدوار هستیم که این اعتصاب در استان اصفهان که قطب صنعت سنگ ایران می باشد، بتواند مطالبات این صنف را به گوش مسئولان مرتبط انتقال دهد.

قیمت به روز سنگ نما

قیمت سنگ نما

 نامه ی نماینده سنگبری های اصفهان به رئیس کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی:

نامه سنگبری های اصفهان به مجلس

نامه سنگبری های معترض به مجلس

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت