برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
آجر نمای مناسب مناطق سرد و گرم

آجرنمای مناسب مناطق سرد و گرم

تاریخ انتشار: 1397/08/19 07:07 | بازدید: 746

چه آجری مناسب چه اقلیمی؟

 

چندین سال است که آجرنسوز نما در میان طراحان و مهندسین ایران و کشور های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و تقریبا در چند دهه اخیر آجرنسوز در بین دیگر مصالح ساختمانی بسیار محبوب گشته است و در انواع نماهای داخلی و خارجی استفاده میشود اما برای معماران این سوال پیش می آید که آیا این آجرها را در اقلیم های مختلف آب و هوایی میتوان استفاده کرد یا خیر؟

برای جواب دادن به این سوال ابتدا اقلیم های مختلف را به همراه همدیگر مورد بررسی قرار میدهیم:

 

آب و هوای سرد

دراین اقلیم که شهرهای تبریز و سنندج وارومیه و همدان  و رشته کوه های غربی جز آن هستند زمستان های بسیار سرد و خشک و بدون آفتاب با میزان بارش باران و برف بسیار طولانی و سخت به طوری که چندین ماه سال زمین از برف پوشیده شده است و همچنین در تابستان آفتاب بسیار داغ و بدون بارش را دارد. در فصل زمستان منبع حرارت داخل ساختمان است به همین دلیل از بین مصالح ساختمانی آجر های نسوز بهترین گزینه برای این مناطق هستند.

 

آب و هوای مرطوب و معتدل

این اقلیم کلیه سواحل دریای خزر را دربرمیگیرد که دارای بارش زیاد باران و رطوبت هستند که باید در نظر داشت مصالحی ک معمولا در اینگونه مکانها استفاده میشود با ظرفیت حرارت حداقل هستند زیرا در این سواحل اختلاف دمای روز بسیار کم است برای همین ذخیره حرارت چنان استفاده مفیدی ندارد.علاوه بر این مصالح ساختمانی سنگین تاحدودی تهویه و جا به جایی هوا را کاهش میدهند. البته از دیرباز استفاده از آجر در این شهر ها رواج داشته است و با توجه به این که امروزه آجرهای نسوز و انواع رزین ها وجود دارد دیگر نگران شوره زدن آجر نیز در این شرایط های آب و هوایی خاص و ویژه نیستیم. شهرهایی مانند گرگان و بندر انزلی و رشت و ... جز این اقلیم به حساب می آیند

 

آب و هوای مرطوب و گرم

این آب و هوا که سواحل جنوبی ایران را در برمیگیرد دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل است و همچنین در این سواحل رطوبت در تمامی فصول سال بسیار زیاد است و به همین است است که اختلاف دما بین روز و شب بسیار کم و ناچیز است در این مناطق باید مصالحی استفاده شود که درصد جذب آب کمتر و ظرفیت حرارتی کمتری داشته باشد و چون گرما وجود دارد نیازی به ذخیره آن برای روز یا شب وجود ندارد و آجرنسوز بهترین گزینه برای این مناطق است.شهرهای آبادان و اهواز و بندرعباس از جمله هایی هستند که در این منطقه آب و هوایی وجود دارند.

 

آب و هوای گرم و خشک

بیشتر مناطق مرکزی و شرقی ایران دارای این آب و هوا میباشند که مقابل تابش مستقیم و شدید نورخورشید قرار دارند و وزش بادهای بسیار گرم دارند. وجود نداشتن رطوبت و کمبود ابرها در آسمان این منطقه باعث میشود که اختلاف و تغییر دما در این منطقه بسیار زیاد باشد و باعث میشود که در تابستان آب و هوای بسیار گرم و خشک و در زمستان بسیار سرد و خشک داشته باشد به همین دلیل باید از آجری استفاده بشود که ظرفیت حرارتی بالایی دارند زیرا به دلیل اختلاف دمای بسیار زیاد شب و روز باید حرارت را داخل خود ذخیره نماید. این اقلیم به دو دسته بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم میشود که شهر های مشهد و شیراز و اصفهان جز نیمه بیابانی و زاهدان و یزد جز مناطق بیابانی به شمار می آیند

 

بنابراین نتیجه میگیریم که باید آجر را متناسب با اقلیم انتخاب کنیم زیرا آجرنماها هم نسبت به گرما و سرما عایق هستند و هم نسبت به صدا و برای خانه هایی که در شهر های بزرگ صنعتی و یا خانه هایی در مرکز تجاری و شلوغ و پرسرصدا متناسب هستند. در کل آجر به دلیل ضدشوره بودن ، ضد ضربه بودن ، مقاومت در برابر آتش سوزی ، سبک بودن و قابل استفاده در ساختمان های مرتفع ، مقاوم در برابر یخ زدگی ، ضد اشعه خورشید امروز بسیار طرفدار دارد .

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت