ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
آجر نمای مناسب مناطق سرد و گرم

آجرنمای مناسب مناطق سرد و گرم

تاریخ انتشار: 1397/08/19 07:07 | بازدید: 914

چه آجری مناسب چه اقلیمی؟

چندین سال است که آجرنسوز نما در میان طراحان و مهندسین ایران و کشور های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا در چند دهه اخیر آجرنسوز در بین دیگر مصالح ساختمانی بسیار محبوب گشته است و در انواع نماهای داخلی و خارجی استفاده میشود اما برای معماران این سوال پیش می آید که آیا این آجرها را در اقلیم های مختلف آب و هوایی میتوان استفاده کرد یا خیر؟

برای جواب دادن به این سوال ابتدا اقلیم های مختلف را به همراه همدیگر مورد بررسی قرار میدهیم:

 

آب و هوای سرد

در این اقلیم که شهرهای تبریز، سنندج، ارومیه، همدان  و رشته کوه های غربی جزء آن هستند زمستان های بسیار سرد و خشک و بدون آفتاب با میزان بارش باران و برف بسیار طولانی و سخت به طوری که چندین ماه سال زمین از برف پوشیده شده است و همچنین در تابستان آفتاب بسیار داغ و بدون بارش را دارد. در فصل زمستان منبع حرارت داخل ساختمان است به همین دلیل از بین مصالح ساختمانی آجر های نسوز بهترین گزینه برای این مناطق هستند. در مناطق سرد، انتخاب آجرهایی با خواص عایق حرارتی مناسب بسیار حائز اهمیت است. آجرهای با ضخامت بالا و خواص عایق حرارتی قوی می‌توانند از افتراق گرمایی میان داخل و خارج ساختمان جلوگیری کنند و در افزایش کارایی انرژی و کاهش هزینه‌های گرمایشی کمک کنند. در مناطق سرد، آب منجمد و یخبندان معمولاً به مشکلاتی مانند شکستگی و خرده‌شدن آجرها منجر می‌شوند. بنابراین انتخاب آجرهایی با مقاومت مناسب در برابر این عوامل ضروری است. در مناطق سرد، انتخاب رنگهای تیره‌تر و طرح‌هایی که نور خورشید را بهتر جذب کنند می‌تواند به افزایش گرمای محیط کمک کند. از طرف دیگر، آجرهای با رنگ‌های زنده و روشن ممکن است گرما را جذب کرده و برای محیط داخلی داغ کننده باشند.

 

آب و هوای گرم


در مناطق گرم، آجرهایی با خواص عایق حرارتی و صوتی مناسب مورد توجه قرار می‌گیرند. این نوع آجرها می‌توانند از ورود گرما به داخل ساختمان جلوگیری کرده و از داخل خنک و مطبوع نگه دارند. در مناطق گرم، آفتاب و تابش مستقیم آن می‌تواند آجرها را باعث تغییر شکل و رنگ کند. بنابراین، آجرهایی با پوشش مقاوم در برابر تابش UV و نور مستقیم آفتاب انتخاب شود. در مناطق گرم، انتخاب آجرهای با رنگهای روشن و بازتابنده مناسب است. این نوع آجرها می‌توانند از جذب گرما و افزایش دمای محیط داخلی جلوگیری کنند.

 

آجر برای نمای ساختمان

 

آب و هوای مرطوب و معتدل

این اقلیم کلیه سواحل دریای خزر را دربرمیگیرد که دارای بارش زیاد باران و رطوبت هستند که باید در نظر داشت مصالحی ک معمولا در اینگونه مکانها استفاده میشود با ظرفیت حرارت حداقل هستند زیرا در این سواحل اختلاف دمای روز بسیار کم است برای همین ذخیره حرارت چنان استفاده مفیدی ندارد.علاوه بر این مصالح ساختمانی سنگین تاحدودی تهویه و جا به جایی هوا را کاهش میدهند. البته از دیر باز استفاده از آجر در این شهر ها رواج داشته است و با توجه به این که امروزه آجرهای نسوز و انواع رزین ها وجود دارد دیگر نگران شوره زدن آجر نیز در این شرایط های آب و هوایی خاص و ویژه نیستیم. شهرهایی مانند گرگان و بندر انزلی و رشت و ... جزء این اقلیم به حساب می آیند

 

آب و هوای مرطوب و گرم

این آب و هوا که سواحل جنوبی ایران را در برمیگیرد دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل است و همچنین در این سواحل رطوبت در تمامی فصول سال بسیار زیاد است و به همین است است که اختلاف دما بین روز و شب بسیار کم و ناچیز است در این مناطق باید مصالحی استفاده شود که درصد جذب آب کمتر و ظرفیت حرارتی کمتری داشته باشد و چون گرما وجود دارد نیازی به ذخیره آن برای روز یا شب وجود ندارد و آجرنسوز بهترین گزینه برای این مناطق است. شهرهای آبادان و اهواز و بندرعباس از جمله هایی هستند که در این منطقه آب و هوایی وجود دارند.

آجرهایی که برای نمای خارجی استفاده می‌شوند باید دارای مقاومت مناسب در برابر رطوبت باشند. آجرهای با پوشش‌های ضد آب و مقاوم در برابر نفوذ آب می‌توانند از آسیب‌های ناشی از رطوبت در مدت طولانی‌تری جلوگیری کنند . آجرهایی که برای نمای خارجی استفاده می‌شوند باید قابلیت تهویه مناسب را داشته باشند. این امر به جلوگیری از انباشت رطوبت در دیوارها و کاهش احتمال تشکیل کپک و پوسیدگی کمک می‌کند.
در مناطقی که با آب شور و رطوبت مرتفع مواجه هستند، آجرهایی با مقاومت در برابر شوری آب باید انتخاب شوند. این آجرها می‌توانند از تأثیرات ناشی از شوری آب در ساختمان جلوگیری کنند . آجرهایی که برای نمای خارجی استفاده می‌شوند باید دارای مقاومت مناسب در برابر حرارت و تابش نور آفتاب باشند. این ویژگی می‌تواند از تغییر شکل و رنگ آجرها در مواجهه با شرایط گرم و آفتابی جلوگیری کند.
در انتخاب آجرهای مناسب برای نمای خارجی، بهتر است از آجرهای با کیفیت و مطابق با استانداردهای ساخت استفاده شود تا از طول عمر و عملکرد بهینه آجرها اطمینان حاصل شود.
 

 

آجر نمای مناسب مناطق سرد و گرم

 

آب و هوای گرم و خشک

بیشتر مناطق مرکزی و شرقی ایران دارای این آب و هوا میباشند که مقابل تابش مستقیم و شدید نورخورشید قرار دارند و وزش بادهای بسیار گرم دارند. وجود نداشتن رطوبت و کمبود ابرها در آسمان این منطقه باعث می شود که اختلاف و تغییر دما در این منطقه بسیار زیاد باشد و باعث میشود که در تابستان آب و هوای بسیار گرم و خشک و در زمستان بسیار سرد و خشک داشته باشد به همین دلیل باید از آجری استفاده بشود که ظرفیت حرارتی بالایی دارند زیرا به دلیل اختلاف دمای بسیار زیاد شب و روز باید حرارت را داخل خود ذخیره نماید. این اقلیم به دو دسته بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم می شود که شهرهای مشهد و شیراز و اصفهان جزء نیمه بیابانی و زاهدان و یزد جزء مناطق بیابانی به شمار می آیند

 

جمع بندی:

 

بنابراین نتیجه می گیریم که باید آجر را متناسب با اقلیم انتخاب کنیم زیرا آجرنماها هم نسبت به گرما و سرما عایق هستند و هم نسبت به صدا و برای خانه هایی که در شهر های بزرگ صنعتی و یا خانه هایی در مرکز تجاری و شلوغ و پر سرصدا متناسب هستند. در کل آجر به دلیل ضدشوره بودن ، ضد ضربه بودن ، مقاومت در برابر آتش سوزی ، سبک بودن و قابل استفاده در ساختمان های مرتفع، مقاوم در برابر یخ زدگی، ضد اشعه خورشید امروز بسیار طرفدار دارد. در مناطق سرد، آجرهایی با خواص عایق حرارتی و مقاومت در برابر یخبندان انتخاب شود. در مناطق گرم، آجرهایی با خواص عایق حرارتی و صوتی مناسب و مقاومت در برابر تابش نور آفتاب انتخاب شود. در مناطق مرطوب، آجرهای با مقاومت در برابر رطوبت، شوری آب، و تهویه مناسب انتخاب شود. 

 

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت