برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ارزان ترین سنگ های نما کدام هستند؟

ارزان ترین سنگ های نما کدام اند؟

تاریخ انتشار: 1401/06/12 09:37 | بازدید: 512

سنگ ارزان برای نما کدام هستند؟ ارزان ترین سنگ های نمای بازار کدام هستند؟

ارزان ترین سنگ های نما کدام اند؟

زمانی که صحبت از نمای ساختمان می شود این نکته که نمای سنگی در مقایسه با انواع دیگر همچون نمای آجر، سیمان و… برتری قابل توجهی دارد غیر قابل انکار است اما سازنده پروژه ساختمانی مورد نظر هزینه های بیشتری را نیز باید صرف آن کند. به طور کلی در ساخت پروژه های ساختمانی سنگ های ساختمانی سهم عمده ای از هزینه های ساخت را به خود اختصاص می دهند، بنابراین شناخت سنگ نما ارزان کمک قابل توجهی به سازندگان خواهد کرد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که استفاده از سنگ ارزان به معنی کیفیت پایین نیست بلکه راهی برای مدیریت هزینه ها با انتخاب مناسب ترین سنگ است. اغلب مشتریان به دنبال سنگ های ساختمانی هستند که بیشترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را دارند. سنگ های ساختمانی مختلف قیمت های متفاوتی داشته و عوامل مختلفی در تعیین قیمت این سنگ ها موثر است. در ادامه این مطلب قصد داریم ارزان ترین سنگ ساختمانی و عوامل موثر در تعیین قیمت آن ها را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

 

نکات مهم در خرید سنگ با قیمت پایین


سنگ های استفاده شده در نمای ساختمان در معرض نور خورشید و سرما قرار می گیرند پس باید علاوه بر قیمت سنگ نما مناسب آن به مقاومت آن نیز توجه ویژه ای داشت. همچنین سنگ نما در معرض شرایط آب و هوایی مختلف قرار می گیرد پس باید در برابر آن مقاوم باشد تا بتواند مدت ‌زمان زیادی دوام آورد و به زودی شکسته نشود و از بین نرود.
سنگ های ساختمانی از دل طبیعت بیرون آمده و تشکیل هر کدام از این سنگ های طبیعی سالیان زیادی به طول می انجامد. بازی رنگ و طرح دار بودن سنگ ها یک امر طبیعی در بین سنگ های طبیعی ساختمانی به شمار می آید درنتیجه باید پذیرفت که سنگ های طبیعی مانند سرامیک و یا پارکت نیستند که یک دست و یک رنگ باشند. پس اگر برای نمای ساختمان خود به دنبال خرید سنگ هستید و برای شما صاف و یکدست بودن سنگ از اهمیت زیادی برخوردار است باید بگوییم هرچه به سمت یک دست بودن سنگ برویم سنگ قیمت بالاتری نسبت به سایر دسته های موج دار و هاله دار خواهد داشت و باید از یکی از این دو معیار یعنی:


• یک دست بودن آن
• ارزان بودن
آن صرف نظر کرد.

نکته مهم بعدی که در مبحث خرید سنگ ارزان به ما کمک خواهد کرد دقت در میزان محاسبه سنگ موردنیاز ما برای نمای پروژه در حال ساخت می باشد. این امر سبب می گردد تا به میزانی که نمای پروژه ما به سنگ نیاز دارد سنگ تهیه شود و بیش از نیاز یا کمتر از آن سنگی برای پروژه خریداری نگردد که هزینه اضافه ای ایجاد کند.

 

نمای ساختمان

 


عوامل تاثیر گذار روی قیمت سنگ ها

 

عوامل موثر بر قیمت سنگ ساختمانی متنوع اند و هرکدام می توانند تأثیرگذاری خاص خود را بر قیمت داشته باشند. از این گونه عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:


میزان تخلخل


سنگ هایی که تخلخل زیاد و مقاومت کم دارند، ارزان تر هستند. تخلخل بالا سنگ ها را در برابر رطوبت آسیب پذیر کرده و طول عمر آن ها را کاهش می دهد.


نوع فراوری


فراوری ضعیف در سنگ هایی که با مواد مختلف چون رزین یا دستگاه های برش تولید می شوند، باعث می شود قیمت سنگ تا حد زیادی کاهش پیدا کند.


قطر و ابعاد سنگ


ابعاد و ضخامت سنگ در صورت کوچک بودن نیز باعث کاهش قیمت می شوند.


رنگ سنگ


در سنگ هایی که رگه های رنگی و بازی رنگ بیشتر باشد قیمت سنگ کمتر است؛ اگرچه کیفیت سنگ هم بالا باشد. سنگ هایی که رنگ تیره تر دارند، قیمت کمتری نسبت به سنگ های روشن تر دارند.


ساب پذیری


هر چقدر سنگ از ساب پذیری بالایی برخوردار باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.


• کیفیت و آنالیز سنگ


عامل کیفیت و آنالیز سنگ نیز می توانند جزء مهم ترین عامل های تأثیرگذار بر قیمت باشد. وقتی سنگ را برای فرآوری به کارخانه ها می برند پس از انجام عملیات فرآوری بر روی سنگ دسته و سورت های مختلفی از آن سنگ خام تولید می شوند. معمولاً دسته بندی سنگ ها در کارخانه ها با نام های:


• سوپر
• ممتاز
• درجه یک
• درجه دو
انجام می شود. مسلماً اگر به دنبال سنگ های ارزان قیمت هستید باید از درجه یک تا درجه دو سنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید تا برای شما قیمت به صرفه تری داشته باشد.

 

معرفی سنگ نماهای ارزان قیمت


تراورتن یکی از سنگ های پرطرفدار و شناخته شده است که از آن به عنوان سنگ نما و دیوار خارجی و داخلی ساختمان استفاده می گردد و همانطور که می دانید در ایران ، در اغلب موارد برای انتخاب سنگ نما به سراغ سنگ های تراورتن می روند. این سنگ ها به دلیل وجود حفره ها بسیاری که در بافت خود دارند، علاوه بر خاصیت عایق بودن سنگ در برابر صوت، سرما و گرما، چسبندگی بسیار زیادی با ملات داشته و وزن کمتری به ساختمان وارد می کنند .ایران کشوری غنی از انواع سنگ ها بالاخص تراورتن ها، آن هم با تنوع بسیار است از این رو نه تنها ضرورتی به وارد کردن سنگ نداریم، بلکه ظرفیت زیادی برای صادرات نیز داریم. بنابر این با قیمت سنگ تراورتن می توان هرنوع انتخابی برای نمای ساختمان را با قیمت بسیار مقرون به صرفه تهیه نمود. از جمله سنگ های تراورتن ارزان قیمت برای نما می توان به تراورتن رامشه، تراورتن طرق، تراورتن کرم کاشان، تراورتن تکاب و تراورتن یزد اشاره نمود که در ادامه به طور کامل تر با آنها آشنا می شویم.

 

سنگ تراورتن رامشه


تراورتن کرم رامشه ممتاز یکی از سنگ‌های تراورتن کرم می باشد که به دلیل رنگ و طرح زیبایی که دارد یکی از سنگ‌های پرکاربرد برای نما ساختمان هایی به سبک رومی و کلاسیک می باشد. سنگ رامشه در مقایسه با سایر تراورتن‌ها از تخلخل بیشتری برخوردار است و این امر موجب شده تا افراد بیشتری خواهان استفاده از آن در نمای ساختمان های خود شوند. برخی از معماران سنگ‌های تراورتن را با اسکوپ در نما جای گذاری می کنند اما سنگ تراورتن رامشه کرم ممتاز به دلیل تخلخل بالایی که دارد، سیمان را به خوبی جذب می کند و دیگر نیاز به اسکوپ شدن ندارد. طرحی که به صورت ابروبادی بر روی این سنگ قرارگرفته است هاله های تیره و روشن بر روی آن ایجاد کرده که باعث زیباتر شدن این سنگ می شود. این سنگ می تواند جایگزین مناسبی از لحاظ قیمتی برای سنگ‌های گران قیمت ‌باشد، درواقع این سنگ در دسته سنگ ارزان برای نما قرار می گیرد. سنگ تراورتن کرم رامشه ممتاز به دو صورت بی ‌موج و موج‌ دار فرآوری می شود که بیشتر به صورت بی‌موج یافت می گردد.

 

نمای ساختمانی

 

سنگ تراورتن طرق


تراورتن طرق دارای زمینه ی رنگی متنوع، از رنگ های روشن کرمی تا شکلاتی و بژ می باشد. سورت بندی این سنگ براساس رنگ زمینه و هاله ها و میزان ناخالصی دسته بندی می شود. وجود رگه های سیاه و میزان آن ناخالصی برای سنگ به حساب می آید. از این رو سنگ هایی با چنین ظاهری را در دسته های ضعیف قرار می دهند به همین خاطر از قیمت کمتری برخوردار هستند. ساب پذیری خوب ، مقرون به صرفه بودن و وزن کم از جمله محاسن این سنگ به شمار می آید.

 

سنگ مرمریت آباده


سنگ آباده یکی از معروف ترین سنگ های ساختمانی در کشور ایران است. این سنگ برای نماهای داخلی یکی از مناسب ترین سنگ ها می باشد. البته در بعضی از ساختمان ها از آن برای نمای بیرونی نیز استفاده می کنند که ما این مورد را به خاطر جنس مرمریت آن پیشنهاد نمی کنیم. چون به مرور آسیب میبیند و زیبایی اولیه خود را از دست میدهد. سنگ آباده در رنگ های کرم، سبز و سفید از معادن مختلف استخراج می شود و تنوع رنگی خوبی دارد. از جمله ویژگی های این سنگ می توان به ساب براق و قیمت مناسب آن اشاده کرد. این سنگ در ابعاد مختلفی تولید می شود.

 

سنگ ترامیت اسلام آباد


سنگ ترامیت اسلام آباد یکی از سنگ های قیمت مناسب برای نمای ساختمان است. این سنگ به خاطر جنس خود در نمای ساختمان لکه پذیر می شود و باید بعد از اجرای آن سنگ را رزین نانو کرد و از آن در برابر باران های اسیدی محافظت کرد. جذب آب این سنگ بالاست و این باعث می شود سنگ کثیفی محیط را به خود جذب کند برای همین با نانو کردن سنگ لایه ای شفاف را روی آن ایجاد کرده و از جذب مایعات به کلی جلوگیری می کنیم.

 

سنگ تراورتن تکاب


منطقه تکاب که متعلق به استان آذربایجان غربی است شامل تراورتن های مختلفی با زمینه رنگ های مختلف همچون کرم ، شکلاتی ، سیلور و عسلی ، خرمایی است . نمونه کرم آن از زمینه روشن تا متمایل به بژ است و در سورت های ضعیف آن هاله هایی با دو سه درجه تیره تر از زمینه وجود دارد. حال هرچه این موج های قهوه ای تراکم بیشتری پیدا کنند سنگ در دسته سورت های ضعیف تری قرار می گیرد. این سنگ به دلیل فراوانی معادن، بسیار در دسترس است و با قیمت مناسبی عرضه می شود و اغلب به صورت بی موج برش داده می شود. سنگ تکاب از مقاومت بالایی برخوردار می باشد به همین دلیل از آن در نمای خارجی ساختمان که در برابر نور خورشید و آب باران و هوای گرم و سرد قرار می گیرد، استفاده می کنند.

 

سنگ تراورتن کرم کاشان


تراورتن کرم کاشان دارای زمینه ی کرم و کرم بژ همراه با هاله های ابروبادی شبیه به تراورتن حاجی آباد است. موج های موجود در این سنگ به صورت یکنواخت است و به صورت موج دار و بی موج برش داده می شود. بروی این سنگ فرآوری هایی نظیر چرمی ، سابیده و صیقلی انجام می شود. سنگ تراورتن کاشان دارای سورت های مختلفی است که همین عامل موجب تفاوت قیمت در سنگ شده است. مسلما در نوع کرمی، هرچه زمینه سنگ روشن تر باشد و عاری از هرگونه ناخالصی، پوسیدگی و اشکالات ظاهری باشد دارای قیمت بیشتری خواهد بود.


سنگ تراورتن یزد

 

سنگ تراورتن کرم یزد دارای تم رنگی کرم روشن تا بژ می باشد. سنگ تراورتن یزد سورت های مختلفی دارد که سورت های خوب آن دارای رنگ روشن و سورت های پایین تر آن کرم تیره با هاله های صورتی و سیاه همراه است. سنگ تراورتن یزد نسبت به تراورتن های مشابه تخلخل بیشتری دارد و وزن مخصوص آن کمتر است.


جمع بندی

 

به طور کلی سنگ نما را اغلب از بین سنگ هایی چون تراورتن، گرانیت، ترامیت و مرمریت انتخاب می کنند که در این بین سنگ تراورتن کمترین قیمت را دارد که در این مطلب سعی کردیم انواع تراورتن های ارزان قیمت برای نمای ساختمان را به شما معرفی نماییم. البته سنگ های ارزان قیمت دیگری هم در بازار موجود است که معرفی آن در این مقاله بسیار طولانی می شد. سعی کردیم مهم ترین ها را نام ببریم تا تصویر ذهنی مناسبی برای شما ایجاد کنیم.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت