از کدام سنگ می توان به عنوان مکمل سنگ سفید استفاده نمود؟


مکمل سنگ سفید در ساختمان

تاریخ انتشار: 1398/07/07 11:57 | بازدید: 139

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

از کدام رنگ سنگ ها می توان به عنوان رنگ مکمل سفید استفاده نمود؟

 

یکی از مباحث مهم در بحث طراحی ساختمان، مبحث رنگ شناسی می باشد. برای افرادی که به دنبال طراحی نمای داخلی و خارجی زیبا و منحصر به فرد هستند و قصد استفاده از معماری ترکیبی را دارند، انتخاب رنگ یکی از اساسی ترین مسائل می باشد. یکی از رنگ هایی که در اکثر طراحی های ساختمان سازی از آن استفاده می شود رنگ سفید می باشد. ایجاد تضاد با رنگ سفید یک ترفند رنگ شناسی است که سبب می شود تا فضای داخلی و خارجی ساختمان جلوه بسیار زیبایی پیدا کند. در ساخت قسمت های مختلف ساختمان از متریال های مختلفی می توان استفاده نمود که یکی از پرطرفدار ترین آن ها سنگ های ساختمانی می باشند. سنگ های ساختمانی از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار هستند که سبب شده است تا بتوان از انواع آن ها بر حسب کاربردشان در قسمت های مختلف ساختمان استفاده نمود. این مصالح ساختمانی از انواع مختلف با رنگ های متنوع برخوردار هستند که می توان از ترکیب آن ها با یکدیگر نمای زیبایی را برای ساختمان ایجاد نمود.

در این مطلب کالاساخت به بررسی رنگ سفید و رنگ مکمل آن برای ساخت نماهای سنگی ترکیبی پرداخته است. رنگ مکمل، هماهنگ ترین، چشم نوازترین و متوازن ترین ترکیب برای رنگ مورد نظر ماست. اگر رنگ مورد نظر شما سفید است باید بگوییم که تمام رنگ های تیره در تضاد با رنگ سفید که روشن ترین رنگ می باشد قرار دارند و به عنوان رنگ مکمل آن شناخته می شوند. قرمز، قهوه ای، مشکی، سیلور و... از جمله رنگ هایی هستند که مکمل برای رنگ سفید شناخته می شوند. البته در بین این رنگ های مکمل رنگ مشکی بهترین رنگ در ترکیب با رنگ سفید می باشد. این دو در تضاد کامل با یکدیگر به عنوان تیره ترین و روشن ترین رنگ قرار دارند.

حال به بحث درباره اینکه چه رنگ سنگی برای ترکیب با رنگ سفید مناسب است می پردازیم. از جمله رنگ سنگ هایی که مناسب برای ترکیب با رنگ سفید هستند شامل موارد زیر می باشند:

  1. سنگ گرانیت مشکی نطنز و سبز پیرانشهر:

سنگ های گرانیت از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و می توان از آن ها هم در نمای خارجی و هم در نمای داخلی استفاده کرد. سنگ مشکی نطنز دارای زمینه کاملا مشکی و گاها دارای خطوط سفید در زمینه خود می باشد. معدن این سنگ همانطور که از نامش پیداست در نطنز کاشان واقع شده است. سنگ گرانیت مشکی نطنز با رنگ کاملا مشکی که دارد تضاد بسیار زیبایی را با رنگ سفید ایجاد می کند. سنگ سبز پیرانشهر نیز یکی دیگر از سنگ های گرانیت می باشد که دارای زمینه سبز رنگ با رگه های زیبای سبز کم رنگ، سفید و مشکی می باشد. این سنگ یکی از منحصر به فرد ترین سنگ های گرانیت است که دارای طرح بسیار زیبا و چشمگیری می باشد. معدن این سنگ در شهر پیرانشهر لرستان قرار دارد و البته باید گفت که از قیمت بسیار بالایی برخوردار است. برای افرادی که بودجه انجام پروژه های گران قیمت را دارند ترکیب این سنگ با رنگ سفید بسیار پیشنهاد می شود.

  1. سنگ مرمریت مشکی نجف آباد و مشکی لاشتر:

سنگ های مرمریت یکی دیگر از انواع سنگ های ساختمانی هستند که می توان از آن در نمای داخلی ساختمان استفاده نمود. سنگ های مرمریت به دلیل مقاومت پایینی که در برابر اشعه خورشید و آلودگی دارند مناسب برای نمای خارجی نمی باشند. سنگ های مرمریت دارای سطح صیقلی و شفافی هستند واز مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار برخوردار هستند. یکی از انواع این سنگ ها سنگ مشکی نجف آباد می باشد که دارای زمینه مشکی و خط های نامنظم سفید است و معدن آن در غرب استان اصفهان و در شهر نجف آباد قرار دارد. سنگ مشکی نجف آباد در ترکیب باسنگ های سفید رنگ و روشن بسیار زیباست. یکی دیگر از سنگ های مرمریت که به رنگ مشکی می باشد، سنگ مشکی لاشتر است. معدن این سنگ در استان اصفهان و در فاصله 35 کیلومتری جنوب اصفهان منطقه لاشتر واقع گردیده است و رد پای این سنگ را می توان در بسیاری از آثار باستانی مشاهده نمود. این سنگ نیز تضاد زیبایی با رنگ سفید ایجاد می نماید.

  1. سنگ تراورتن سیلور تکاب و سنگ قرمز آذر شهر:

از دیگر سنگ های ساختمانی که کاربرد وسیع در صنعت ساختمان سازی دارند سنگ های تراورتن می باشند. این سنگ های دارای ویژگی های بسیار زیادی همچون مقاومت بالا، تنوع رنگی، چسبندگی بالا و ... هستند که می توان از آن ها هم در خارج ساختمان و هم در داخل استفاده نمود. یکی از نمونه های سنگ تراورتن، سنگ سیلور تکاب می باشد که دارای زمینه مشکی روشن (سیلور) و خرمایی با رگه های سفید است و معدن آن در استان آذربایجان غربی، شهرستان تکاب واقع گردیده است. این سنگ  به دو صورت موج دار و بی موج برش داده میشود و سورت های گوناگونی دارد. رنگ تیره این سنگ با ایجاد تضاد همراه رنگ سفید نمای بسیار زیبایی را در داخل و خارج ساختمان ایجاد می کند. سنگ قرمز آذر شهر یکی دیگر از سنگ های تراورتن رنگی می باشد و رنگ قرمز پر رنگی دارد. در سطح این سنگ موج های زیبایی به صورت نامنظم و با خط هایی به رنگ قرمزی پر رنگ تر از رنگ زمینه اصلی دیده می شود. سنگ قرمز آذر شهر از کوه های منطقه آذر شهر استان آذربایجان استخراج می شود و خاصیت عایق حرارتی و صوتی بالایی دارد. استفاده یک دست از این رنگ سنگ چندان پیشنهاد نمی شود و بهتر است از آن در ترکیب با رنگ های روشن همچون سفید استفاده نمود تا رنگ تیره آن به صورت دائمی باعش خستگی چشم نگردد.

 

انواع سنگ های نام برده شده در بالا و انواع مختلف دیگر از سنگ های تراورتن، مرمریت، مرمر و گرانیت را می توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت مشاهده نمایید و نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->