ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
استاندارد سنگ نرده

استاندارد سنگ ها نرده در ساختمان

تاریخ انتشار: 1398/07/09 17:02 | بازدید: 20783

استاندارد سنگ های نرده در ساختمان چیست؟

استاندارد استفاده از سنگ های نرده (ارتفاع - فاصله) :

 

نرده ها یکی از اجزای کوچک در انواع ساختمان ها هستند که از نقش بسیار تاثیرگذاری برخوردار می­باشند. این المان علاوه بر اینکه در بخش های مختلفی از سازه مانند راه پله، تراس، بالکن، پشت بام و ... به عنوان یک جانپناه و گزینه ای برای بالا بردن ایمنی مورد بهره گیری قرار می­گیرد، میتواند در تزئین و زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان نیز بسیار موثر واقع گردد.

نرده های ساختمان انواع مختلفی شامل نرده سنگی، نرده چوبی، نرده آهنی، نرده استیل، نرده بتنی، نرده کابلی، نرده گچی و …  دارند که هر کدام از آن ها ویژگی خاصی دارند. در واقع نرده ها در صنعت ساختمان سازی به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار هستند که علاوه بر حفظ امنیت و جان افراد در مقابل سقوط و پرتاب شدن، می­توانند در دکوراسیون داخلی و زیبایی و شکوه آن نیز تاثیر گذار باشند.

 

نرده های سنگی :

در بین انواع جنس نرده هایی که در بالا عنوان نمودیم، نرده های سنگی از اهمیت بالا و طرفداران زیادی برخوردار هستند و این به دلیل زیبایی و قابلیت حکاکی و برش کاری روی آن ها می­باشد. همچنین نرده سنگ ها دارای استحکام و مقاومت بسیار زیادی بوده و از طول عمر بالاتری به نسبت دیگر انواع جنس نرده ها برخوردار هستند.

نرده های سنگی که با عنوان نرده های صراحی نیز شناخته می­شوند دارای جنسی از سنگ های طبیعی همچون :

  • سنگ تراورتن
  • سنگ چینی
  • سنگ مرمریت
  • سنگ مرمر

جنس های سنگ نرده

و یا از جنس سنگ های مصنوعی همچون سمنت پلاست باشند. در این بین نرده های سنگی با جنس سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن دره بخاری بیشترین طرفدار را دارند که می­توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت انواع آن ها را در طرح های گرد و مربع مشاهده نمایید.

 

سراحی چیست؟

در لغت نامه و فرهنگ نامه ها از لغت صراحی یا سراحی به عنوان ظرف گلوگاه تنگی، که درآن نوشیدنی ریخته می شده است نام برده اند. اما امروزه ما به نرده های ساختمانی که در جنس ها و ابعاد مختلف بریده و تولید می شوند، می گوییم. صراحی یا سراحی که ما در کالاساخت از نمونه ی سنگی آن، موجود داریم.

 

 

کاربرد نرده سنگ ها :

از نرده های سنگی هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی ساختمان می­توان استفاده نمود. بیشترین کاربرد از این المان در ایجاد ایمنی برای پلکان، بالکن، تراس و پشت بام و همچنین در تزئین نمای رومی و محوطه سازی ها می­باشد. رعایت استاندارد در ساخت نرده های سنگی برای هر یک از این ارکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کالاساخت در این مطلب شما را با استاندارد های استفاده از نرده های سنگی آشنا می سازد و کمک می­کند تا سازه ای بدون عیب و نقص را پیاده سازی کنید.

 

نرده های سنگی در راه پله:

راه پله ها یکی از ارکان بسیار مهم در ساختمان محسوب می­شوند. پلکان در واقع سازه ای است که دو فضای ساختمان را در ارتفاع غیر هم سطح به یکدیگر متصل می­کند و قابل کاربری هم در فضای داخلی ساختمان و هم در فضای خارجی آن می­باشند. در این میان ساخت نرده برای راه پله یکی از نکات مهم و لازم در ساختمان سازی است. در واقع همانطور که می­دانید بسیاری از انواع پلکان دارای تعداد پله های زیادی هستند و همین موجب افزایش ارتفاع می­شود که با توجه به این موضوع می­تواند در صورت حواس پرتی و بی دقتی افراد یا کودکان سبب سقوط آن ها گردد. وجود نرده ها اما می تواند در افزایش ایمنی افراد بسیار تاثیرگذار باشد و از افتادن آن ها جلوگیری کند. همچنین در پلکان های کم ارتفاع نیز عدم وجود نرده، ظاهر آن ها را بدشکل می­کند.

 

  • استاندارد نرده سنگ در راه پله

استاندارد های لازم برای ساخت نرده های سنگ پله را شهرداری تنظیم می­کند و کارفرما باید بر اساس آن نرده را بسازد. در واقع استاندارد های لازم برای نرده های پله به صورتی تنظیم شده است تا بتواند ایمنی تمامی اقشار و گروه سنی را تامین کند. ساخت نرده های سنگی بر اساس استاندارد های تعریف شده علاوه بر ایجاد امنیت می­تواند در زیبایی محیط نیز تاثیر گذار باشد. یکی از استاندارد های مهم در ساخت نرده های سنگی، ارتفاع ان ها می­باشد. در واقع ارتفاع نرده ها باید بر اساس قد افراد و استفاده ای که از آن می­شود، تعیین گردد. همچنین ارتفاع نرده ها باید قبل از نصب یکدست شود. ارتفاع استاندارد در نرده های سنگی برای راه پله ها ر اساس تعداد طبقات بین 40 تا یک متر و ده سانتی متر متغیر می­باشد. یعنی برای پلکان در طبقات اول تا دوم می­توان از نرده با ارتفاع 40 تا 50 متر استفاده نمود، اما در طبقات بالاتر باید از نرده هایی با ارتفاع بیشتر بهره گیری نمود. یکی دیگر از مواردی که در استاندارد برای نرده های سنگی باید در نظر گرفته شود فاصله بین آن ها می­باشد. در نصب نرده برای پله ها باید بر روی هر پله یک عدد نرده نصب گردد و در پاگرد باید بر حسب عرض نرده سنگی فاصله تعیین گردد که معمولا در یک متر نیاز به 4 عدد نرده می باشد.

 

استاندارد سنگ نرده

نرده های سنگی در بالکن :

یکی دیگر از اجزا ساختمان بالکن می­باشد. این قسمت از ساختمان نیز مانند راه پله ها می­تواند جزئی از دکوراسیون خانه محسوب شوند. بالکن در واقع قسمتی است که هم با محیط داخلی و هم با محیط خارجی ارتباط دارد و به اینگونه است که از سه طرف بسته بوده و از یک طرف باز می­باشد. امروزه بیش از نیمی از ساختمان ها دارای بالکن یا به اصطلاح تراس هستند و این قسمت باید به گونه ای ساخته شود که به عنوان فضایی امن ایمنی افراد را تامین کند. نصب نرده یکی از مهم ترین اقدام ها در جهت حفظ ایمنی و جان افراد در بالکن و جلوگیری از افتادن اهالی ساختمان می­باشد. نرده های سنگی که در بالکن استفاده می شوند علاوه بر حفظ جان و ایمنی افراد یکی از اجزا تزئینی برای نمای رومی نیز می­باشند. البته باید در نظر داشت که به دلیل قرار گیری این رکن از ساختمان در فضای بیرونی و مواجه با عوامل جوی بهتر است از نرده های سنگی با جنس سنگ های مرمر و مرمریت استفاده نشود.

 

  • استاندارد نرده سنگ در بالکن

نرده های سنگی که در این قسمت کار می­شوند، بهتر است دارای ارتفاع حداکثر 90 سانتی‌متر باشند. این استاندارد توسط سازمان آتش نشانی تعیین شده و به گونه ای است تا در موارد بحران و نیاز آتش نشانان بتوانند از این بخش در ساختمان وارد عمل شوند. در این مورد بهترین گزینه برای بالکن نرده های سنگی 70 سانتی متر است که با توجه به قرار گیری 20 سانتی متر ارتفاع هندریل بر روی آن ها، ارتفاعشان به 90 سانتی متر می­رسد.  

علاوه بر این ها فاصله بین نرده ها در بالکن باید به گونه ای تنظیم شود تا کودکان نتوانند از بین آن ها رد شوند. فاصله بین نرده ها در بالکن بهتر است 12سانتی متر باشد.

 

نرده های سنگی در پشت بام :

پشت بام ها یکی دیگر از ارکان مهم ساختمان هستند که می­توان انواع مختلف آن ها را در تمام ساختمان ها مشاهده نمود. در واقع به بالاترین قسمت یک ساختمان پشت بام گفته می­شود که داخل سازه را از باران و برف، سرما و گرما و حیوانات و پرندگان ایمن می­دارد. در برخی از ساختمان ها که بامشان حالتی سر سبز دارد و اصطلاح به آن ها روف گاردن می­گویند و افراد ممکن است وقتی از روز را بر روی ان سپری کنند، نصب نرده اهمیت بسیار زیادی دارد. نرده های سنگی یکی از انواع نرده هایی هستند که می­توان از ان برای نرده کشی پشت بام ها مخصوصا در سبک معماری رومی استفاده نمود. به نرده های ساخته شده در پشت بام به اصطلاح جان پناه نیز گفته می­شود. جان پناه های مناسب علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر در ساختمان‌،سبب زیبایی ساختمان ها و همچنین زیبایی فضای شهر نیز می­گردند. نرده های سنگی مورد استفاد در پشت بام باید همانند نرده های بالکن از مقاومت بالایی برخوردار باشند و در برابر اشعه خورشید دچار رنگ رفتگی نشوند. سنگ های تراورتن بهترین نمونه برای ساخت نرده های سنگی در پشت بام ها هستند.

 

  • استاندارد نرده سنگ در پشت بام :

این بخش از ساختمان، به دلیل اینکه در بالاترین نقطه از قسمت شروع سازه قرار دارد، نیازمند به نرده هایی با ارتفاع بالا می­باشد. ارتفاع استاندارد نرده ها در جانپناه 20/1 متر بوده و فاصله بین نرده ها نیز باید به اندازه عرض نرده باشد، یعنی اگر عرض نرده سنگی 12سانت بوده، فاصله بین نرده ها نیز باید 12سانتی متر باشد یا اگر عرضشان 11 سانتی متر است، فاصله شان نیز 11 سانتی متر باشد.

 

خرید سنگ نرده 

 

در پایان میخواهیم تمام موارد را در خلاصه ترین حالت مفید عنوان کنیم.

 

فاصله استاندارد نرده سنگی

در ضوابط و قوانین پایان کار شهرداری ها عنوان شده است که فاصله بین دو نرده باید به صورتی باشد که یک توپ به قطر11سانتی مترنتواند از بین آن عبور کند. اما در حالت کلی اگرعرض نرده ی شما 15 سانتی متر باشد یا قطر15سانتی متری داشته باشد می توانید فاصله بین دو نرده را تا 15 سانتی متر افزایش دهید.

 

ارتفاع نرده سنگی

با توجه به مواردی که در دفترچه ی ضوابط ملی ساختمان در قسمت راه پله، عنوان شده است به جزمواردی که برای راه پله عنوان شده که می توانید در دیگرصفحات وبلاگ کالاساخت مطالعه کنید برای استانداردهای ارتفاع نرده در اجرای بالکن های خارجی و تراس ها ارتفاع 80 سانتی متر قید شده است. برای جان پناه ها 1.10 تا 1.20 سانتی مترعنوان شده است و برای پله های داخلی به تعداد طبقات از50 سانتی متر به بالا عنوان شده است. در تمام موارد هیچ گاه نباید روی سطح جانپناه و پله ها از وسایل تیز و برنده استفاده کنید، حتی برای تزئین و زیبایی نباید از وسایل تیز و برنده استفاده شود.

 

نصب نرده سنگی

برای نصب نرده های سنگی سه راه وجود دارد:

1- با استفاده از میلگرد و ملات

2- با استفاده از چسب سنگ

3- با استفاده از پیچ و رول پلاک

مناسب ترین راه ومطمئن ترین راه برای نصب همان میلگرد است، که در بالا به تفضیل از آن پرداختیم.

 

ابعاد نرده

همانطور که در بالا اشاره شد ابعاد نرده های سنگی می تواند در ابعاد 11 سانتی مترعرض تا 18 سانتی متر تولید شود و همینطور از ارتفاع 20 سانتی متر تا 1.20 سانتی متر که میتوانید به صورت سفارشی به ما درکالاساخت با جنس و رنگ سنگ مورد نظرتان سفارش دهید.

 

جمع بندی

در آخر باید بگوییم حتماً پیش از خرید نرده سنگ، ابتدا محل مورد نظر برای نصب نرده را تعیین نموده و از نظر محاسباتی آن را مورد بررسی قرار دهید، سپس تعداد نرده سنگ مورد نیاز خود را خریداری نمایید. شما همراهان عزیز با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت میتوانید انواع متنوع از نرده های سنگ با ارتفاع های مختلف را مشاهده نموده و در صورت علاقه مندی به تعداد مورد نظر خریداری کنید. شما همچنین می­توانید نرده سنگ مورد نظر خود را با جنس سنگ تراورتن انتخابی خود به ما در کالاساخت سفارش داده و آن را در محل مورد نظر تحویل بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید نرده سنگ و سفارش آن، همکاران ما همواره اماده ارائه مشاوره رایگان به شما همراهان عزیز می­ باشند.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

بهلول

1401/12/08 08:00


نرده سنگی با کدام چسب اجرا میسه

مدیر سایت | 1402/01/26 17:28

سلام
وقت بخیر دوست عزیز
سنگ های نرده معمولا با چسب های سنگ رجائی یا سند استون چسبانده می شوند ولی این همیشه نسبت به سلیقه مجری کار متفاوت است.

رضا داوودی

1401/06/14 12:47


سلام. وقت بخیر فاصله نرده سنگی باید چقدر باشه؟ آیا استانداردی برای اون در نظر گرفته شده؟ از طرف سازمان نظام مهندسی یا شهرداری؟

مدیر سایت | 1401/06/14 12:54

سلام بر شما جناب داوودی وقت بخیر
دقیقا بستگی داره نرده رو کجا و با چه هدفی بخواهید اجرا کنید؟
1. تزئینی و زیبایی
2. ایمنی
و یا هر دو، هر کدام از این موارد باید استاندارد هایی در آن تعریف شود. خیلی ساده بگوییم شما اگر سنگ را برای زیبایی در نما یا راه پله و... اجرا می‌کنید این دل بخواه است تعداد نرده یا فاصله بین هر دو ولی اگر برای ایمنی قرار است از نرده سنگی استفاده کنید باید نرده را حتما به میلگرد خوب محکم کنید و هم فاصله استاندارد بین دو نرده را به خوبی رعایت کنید. این فاصله استاندارد بین 8 تا 10 سانتیمتر فضای خالی بین هر دو می باشد. به زبان ساده تر فاصله استاندارد بین دو نرده سنگی باید به مقداری باشد که یک نوزاد 3 تا 4 ماه از بین آن رد نشود.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت