استاندارد سنگ ها نرده در ساختمانتاریخ انتشار: 1398/07/09 17:02 | بازدید: 3570

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

استاندارد استفاده از سنگ های نرده (ارتفاع - فاصله) :

 

نرده های ساختمان انواع مختلفی شامل نرده سنگی، نرده چوبی، نرده آهنی، نرده استیل، نرده بتنی، نرده کابلی، نرده گچی و …  دارند که هر کدام از آن ها ویژگی خاصی دارند. نرده ها در صنعت ساختمان سازی به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار هستند که علاوه بر حفظ امنیت و جان افراد در مقابل سقوط و پرتاب شدن، می توانند در دکوراسیون داخلی و زیبایی و شکوه آن نیز تاثیر گذار باشند. در بین انواع نرده ها، نرده های سنگی از اهمیت بالا و طرفداران زیادی برخوردار هستند و این به دلیل زیبایی و قابلیت حکاکی و برش کاری روی آن ها می باشد. نرده سنگ دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی هستند که می توانند از جنس سنگ های طبیعی مانند سنگ تراورتن، سنگ چینی، سنگ مرمریت و سنگ مرمر و یا از جنس سنگ های مصنوعی همچون سمنت پلاست باشند.

از نرده های سنگی هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی می توان استفاده نمود. نرده راه پله ها، بالکن و پشت بام نمونه ای از کاربردهای این سازه هستند. رعایت استاندارد در ساخت نرده های سنگی برای هر یک از این ارکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کالاساخت در این مطلب شما را با استاندارد های استفاده از نرده های سنگی آشنا می سازد و کمک می کند تا سازه ای بدون عیب و نقص را پیاده سازی کنید.

 

نرده های سنگی در راه پله:

راه پله های یکی از ارکان بسیار مهم در ساختمان محسوب می شوند. پلکان در واقع سازه ای است که دو فضای ساختمان را در ارتفاع غیر هم سطح به یکدیگر متصل می کند. پلکان هم در فضای داخلی ساختمان و هم در فضای خارجی ساختمان کاربرد دارند. ساخت نرده برای راه پله یکی از نکات مهم و لازم در ساختمان سازی است. استاندارد های لازم برای ساخت نرده های سنگ پله را شهرداری تنظیم می کند و کارفرما باید بر اساس آن نرده را بسازد. در واقع استاندارد های لازم برای نرده های پله به صورتی تنظیم شده است تا بتواند ایمنی تمامی اقشار و گروه سنی را تامین کند. ساخت نرده های سنگی بر اساس استاندارد های تعریف شده علاوه بر ایجاد امنیت می تواند در زیبایی محیط نیز تاثیر گذار باشد. یکی از استاندارد های مهم در ساخت نرده های سنگی، ارتفاع ان ها می باشد. در واقع ارتفاع نرده ها باید بر اساس قد افراد و استفاده ای که از آن می شود تعیین شود. ارتفاع نرده ها باید قبل از نرده یکدست شود. ارتفاع استاندارد در نرده های سنگی برای راه پله ها بین 40 تا یک متر و ده سانتی متر می باشد. یکی دیگر از مواردی که در استاندارد برای نرده های سنگی باید در نظر گرفته شود فاصله بین آن ها می باشد. در نصب نرده برای پله ها باید بر روی هر پله یک عدد نرده نصب گردد و در پاگرد باید بر حسب عرض نرده سنگی فاصله تعیین گردد که معمولا در یک متر نیاز به 4 عدد نرده می باشد.

 

نرده های سنگی در بالکن :

یکی دیگر از اجزا ساختمان بالکن می باشد. این قسمت از ساختمان نیز مانند راه پله ها می توانند جزئی از دکوراسیون خانه محسوب شوند. بالکن در واقع قسمتی است که هم با محیط داخلی و هم با محیط خارجی ارتباط دارد. بالکن ها در ساختمان از سه طرف بسته هستند و از یک طرف باز می باشند. امروزه بیش از نیمی از ساختمان ها دارای بالکن یا به اصطلاح تراس می باشند و این قسمت باید به گونه ای ساخته شود که به عنوان فضایی امن ایمنی افراد را تامین کند. نصب نرده یکی از مهم ترین اقدام ها در جهت حفظ ایمنی و جان افراد در بالکن و جلوگیری از افتادن اهالی ساختمان می باشد. نرده های سنگی که در بالکن استفاده می شوند علاوه بر حفظ جان و ایمنی افراد یکی از اجزا تزئینی برای نمای رومی نیز می باشند. البته باید در نظر داشت که به دلیل قرار گیری این رکن از ساختمان در فضای بیرونی و مواجه با عوامل جوی بهتر است از نرده های سنگی با جنس سنگ های مرمر و مرمریت استفاده نشود. نرده های سنگی که در این قسمت کار می شوند بهتر است دارای ارتفاع حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر باشند و فاصله بین نرده باید به گونه ای تنظیم شود تا کودکان نتوانند از بین آن ها رد شوند. فاصله بین نرده ها در بالکن بهتر است 12سانتی متر باشد.

 

نرده های سنگی در پشت بام :

پشت بام ها یکی دیگر از ارکان مهم ساختمان هستند که می توان انواع مختلف آن ها را در تمام ساختمان ها مشاهده نمود. در واقع به بالاترین قسمت یک ساختمان پشت بام گفته می شود. این بخش ساختمان را از باران و برف، سرما و گرما و حیوانات و پرندگان ایمن می دارد. در برخی از ساختمان ها که بامشان حالتی سر سبز دارد و اصطلاح به آن ها روف گاردن می گویند و افراد ممکن است وقتی از روز را بروی ان صرف کنند نصب نرده اهمیت بسیار زیادی دارد. نرده های سنگی یکی از انواع نرده هایی هستند که می توان از ان برای نرده کشی پشت بام ها مخصوصا در سبک معماری رومی استفاده نمود. به نرده های ساخته شده در پشت بام به اصطلاح جان پناه نیز گفته می شود. جان پناه های مناسب علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر در ساختمان‌،سبب زیبایی ساختمان ها و همچنین زیبایی فضای شهر نیز می گردند. نرده های سنگی مورد استفاد در پشت بام باید همانند نرده های بالکن از مقاومت بالایی برخوردار باشند و در برابر اشعه خورشید دچار رنگ رفتگی نشوند. سنگ های تراورتن بهترین نمونه برای ساخت نرده های سنگی در پشت بام ها هستند. در این قسمت از ساختمان نیز مانند نرده های بالکن باید ارتفاع استاندارد نرده ها برابر با 20/1 متر باشد و فاصله بین نرده ها باید به اندازه عرض نرده باشد یعنی  اگر عرض نرده سنگی 12سانت باشد، فاصله بین نرده ها نیز 12سانتی متر باشد یا اگر عرضشان 11 می باشد فاصله شان نیز 11 باشد.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام1 نظر

نبی الله کیانی هرچگانی | 1399/12/24 19:26

سلام فاصله استاندارد صراحی چنده

مدیر سایت | 1399/12/25 10:53

سلام. وقتتون بخیر . به نسبت طول نرده متفاوت هستش . اگر نرده شما 11 سانتی باشه قطرش باید بین نرده بعدی هم همین اندازه فاصله باشه . یعنی در هر متر تقریبا 4 عدد . اگر 15 سانتی باشه بازهم به همین ترتیب

جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات