برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
اسکوپ کاشی و سرامیک

اسکوپ چیست ؟

تاریخ انتشار: 1397/08/14 06:26 | بازدید: 2252

اسکوپ چیست؟ روش کار کردن اسکوپ ها به چه صورت است؟

اسکوپ چیست ؟

 

سنگ یکی از انواع مصالحی است که در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که ازدیدگاه معماری و زیبایی شناسی به ساختمان انسجام می­دهد و به فضای کلی شهرهویت معنا داری می­بخشد. علاه بر این ها، سنگ های ساختمانی از ویژگی های مثبت فراوانی برخوردار هستند و دارای تنوع بی نظیری می باشند که اکثر سلایق را پوشش می­دهد.

با تمام این ویژگی های مثبت اما برخی از انواع سنگ ها به علت عدم تخلخل کافی در بافت خود و دارا بودن سطح صاف و صیقلی، به طور کامل به ملاتی که در پشتشان قرار می­گیرد، نمی چسبند و در اثر تکان های ساختمان و یا وزش باد های شدید از نما کنده می­شوند. همچنین اختلاف ضریب انبساط حرارتی این سنگ ها با ملات باعث می­شود که به راحتی از بدنه جدا گردند.

در این بین افتادن سنگ از نما ممکن است باعث وارد آمدن خسارت مالی و جانی گردد. حال سوالی که ممکن است برایتان پیش آید، این است که چاره کار چیست؟ برای اتصال محکم اینگونه سنگ ها به نما چه راه حلی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر طبق شناخت کارشناسان کالاساخت، بهترین روش برای اتصال محکم سنگ ها به نما ساختمان، اسکوپ کردن آن هاست. در واقع اسکوپ راه حلی برای ایمن کردن سنگ نما و قلاب نمودن آن به بستر ملاتی یا سازه ای می­باشد.

 

چرا اسکوپ باید صورت بگیرد؟

تمام سنگهایی که به صورت قائم نصب می­شوند مانند سنگهایی که در راهرو بیمارستان ها ومدارس و یا بانک ها نصب شده و هم چنین سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می­روند، باید اسکوپ شوند، درغیراین صورت بر اثرکوچکترین زمین لرزه ای سقوط کرده و خطرآفرین می­شوند. سقوط سنگ های ساختمانی علاوه بر اینکه موجب ایجاد خسارات مالی و خراب شدن ظاهر نما می­گردد، ممکن است در اثرسقوط و برخورد با شخصی باعث صدمه دیدن و یا حتی مرگ آن شود.

 

انواع سنگ های ساختمانی که باید اسکوپ شوند

همانطور که در بالا اشاره نمودیم، انواع سنگ های ساختمانی که در ارتفاع بالاتر از یک متر نصب می­گردند، نیازمند به اسکوپ می­باشند. البته باید این موضوع را هم بیان کنیم که سنگ های تراورتن به سبب تخلخل زیادی که در بافت خود دارند، از چسبندگی بالایی به ملات برخوردار هستند و در شهرهایی مانند اصفهان و تهران که اختلاف دما بین شب و روز بسیار کم بوده، الزامی در اسکوپ کردن آن ها وجود ندارد. اما این سنگ ها در شهرهایی مانند اردبیل، اهواز، کرمانشاه و ... که دارای اختلاف دمای بالا بین شب و روز هستند، الزاماً باید اسکوپ شوند. سنگ های گرانیت و سنگ های مرمریت نیز به سبب تراکم بالایی که در بافت خود دارند، از جمله سنگ هایی هستند که حتما نیازمند به اسکوپ در تمامی شرایط آب و هوایی می­باشند.

 

انواع روش های اسکوپ

از انواع روش های اسکوپ کردن سنگ های ساختمانی می­توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • اسکوپ با استفاده از لقمه گذاری
 • اسکوپ به وسیله سیم مفتول
 • اسکوپ به روش پیچ و رول پلاک
 • اسکوپ دو پایه
 • اسکوپ سه پایه
 • اسکوپ پروانه ای
 • اسکوپ Z

برای دریافت اطلاعات کامل درباره هر یک از این روش ها می­توانید به مقاله روش های اسکوپ کردن در سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت مراجعه نمایید.

 

مزایای اسکوپ کردن

از جمله مزایایی که اسکوپ سنگ برای آن به همراه دارد، موارد زیر می­باشد :

 • کمک به اتصال کامل و محکم سنگ به نما
 • جلوگیری از ایجاد ترک و شکستگی سنگ در اثر انقباض و انبساط
 • ایجاد تصور در بزرگ تر به نظر رسیدن ساختمان برای بینندگان
 • افزایش دهنده طول عمر سنگ

 

کلام پایانی :

در آخر باید بگوییم، علاوه بر سنگ های ساختمانی، در نصب کاشی و سرامیک به نما نیز از اسکوپ بهره گیری می­شود. سرامیک هایی که در ارتفاعات بالایی نما نصب می­شوند در هر مدلی که باشند، نیازمند به اسکوپ برای اتصال کامل هستند. با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت، می­توانید انواع مختلف از اسکوپ های آماده را مشاهده نموده و در صورت نیاز خریداری نمایید. این مجموعه امکان خرید اسکوپ از داخل منزل و بدون نیاز به حضور فیزیکی را برای شما همراهان عزیز فراهم نموده است و در هرکجای ایران که باشید، محصول خریداری شده را برایتان ارسال می­نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز می­توانید با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

 

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت