ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
اسکوپ کاشی و سرامیک

اسکوپ چیست ؟

تاریخ انتشار: 1397/08/14 06:26 | بازدید: 2355

اسکوپ چیست؟ روش کار کردن اسکوپ ها به چه صورت است؟

 

سنگ یکی از انواع مصالحی است که در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که ازدیدگاه معماری و زیبایی شناسی به ساختمان انسجام می¬دهد و به فضای کلی شهرهویت معنا داری می¬بخشد. علاه بر این ها، سنگ های ساختمانی از ویژگی های مثبت فراوانی برخوردار هستند و دارای تنوع بی نظیری می باشند که اکثر سلایق را پوشش می¬دهد. با تمام این ویژگی های مثبت اما برخی از انواع سنگ ها به علت عدم تخلخل کافی در بافت خود و دارا بودن سطح صاف و صیقلی، به طور کامل به ملاتی که در پشتشان قرار می¬گیرد، نمی چسبند و در اثر تکان های ساختمان و یا وزش باد های شدید از نما کنده می¬شوند. همچنین اختلاف ضریب انبساط حرارتی این سنگ ها با ملات باعث می¬شود که به راحتی از بدنه جدا گردند. در این بین افتادن سنگ از نما ممکن است باعث وارد آمدن خسارت مالی و جانی گردد. حال سوالی که ممکن است برایتان پیش آید، این است که چاره کار چیست؟ برای اتصال محکم اینگونه سنگ ها به نما چه راه حلی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر طبق شناخت کارشناسان کالاساخت، بهترین روش برای اتصال محکم سنگ ها به نما ساختمان، اسکوپ کردن آن هاست. در واقع اسکوپ راه حلی برای ایمن کردن سنگ نما و قلاب نمودن آن به بستر ملاتی یا سازه ای می باشد.

 

چرا اسکوپ باید صورت بگیرد؟

 تمام سنگهایی که به صورت قائم نصب می¬شوند مانند سنگهایی که در راهرو بیمارستان ها ومدارس و یا بانک ها نصب شده و هم چنین سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می¬روند، باید اسکوپ شوند، درغیراین صورت بر اثرکوچکترین زمین لرزه ای سقوط کرده و خطرآفرین می¬شوند. سقوط سنگ های ساختمانی علاوه بر اینکه موجب ایجاد خسارات مالی و خراب شدن ظاهر نما می¬گردد، ممکن است در اثر سقوط و برخورد با شخصی باعث صدمه دیدن و یا حتی مرگ آن شود.

انواع سنگ های ساختمانی که باید اسکوپ شوند؟


همانطور که در بالا اشاره نمودیم، انواع سنگ های ساختمانی که در ارتفاع بالاتر از یک متر نصب می¬گردند، نیازمند به اسکوپ می¬باشند. البته باید این موضوع را هم بیان کنیم که سنگ های تراورتن به سبب تخلخل زیادی که در بافت خود دارند، از چسبندگی بالایی به ملات برخوردار هستند و در شهرهایی مانند اصفهان و تهران که اختلاف دما بین شب و روز بسیار کم بوده، الزامی در اسکوپ کردن آن ها وجود ندارد. اما این سنگ ها در شهرهایی مانند اردبیل، اهواز، کرمانشاه و ... که دارای اختلاف دمای بالا بین شب و روز هستند، الزاماً باید اسکوپ شوند. سنگ های گرانیت و سنگ های مرمریت نیز به سبب تراکم بالایی که در بافت خود دارند، از جمله سنگ هایی هستند که حتما نیازمند به اسکوپ در تمامی شرایط آب و هوایی می¬باشند.

انواع روش های اسکوپ


از انواع روش های اسکوپ کردن سنگ های ساختمانی می¬توان به موارد زیر اشاره نمود :
• اسکوپ با استفاده از لقمه گذاری
• اسکوپ به وسیله سیم مفتول
• اسکوپ به روش پیچ و رول پلاک
• اسکوپ دو پایه
• اسکوپ سه پایه
• اسکوپ پروانه ای
• اسکوپ Z

مزایای اسکوپ کردن


از جمله مزایایی که اسکوپ سنگ برای آن به همراه دارد، موارد زیر می باشد:


• کمک به اتصال کامل و محکم سنگ به نما
• جلوگیری از ایجاد ترک و شکستگی سنگ در اثر انقباض و انبساط
• ایجاد تصور در بزرگ تر به نظر رسیدن ساختمان برای بینندگان
• افزایش دهنده طول عمر سنگ

نکته ی مهم باید بگوییم، علاوه بر سنگ های ساختمانی، در نصب کاشی و سرامیک به نما نیز از اسکوپ بهره گیری می¬شود. سرامیک هایی که در ارتفاعات بالایی نما نصب می¬شوند در هر مدلی که باشند، نیازمند به اسکوپ برای اتصال کامل هستند. با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت، می¬توانید انواع مختلف از اسکوپ های آماده را مشاهده نموده و در صورت نیاز خریداری نمایید. این مجموعه امکان خرید اسکوپ از داخل منزل و بدون نیاز به حضور فیزیکی را برای شما همراهان عزیز فراهم نموده است و در هرکجای ایران که باشید، محصول خریداری شده را برایتان ارسال می¬نماید.

 

روش های اسکوپ کردن


همانطور که می دانید و در بسیاری از مقالات ساختمان سازی، عنوان شده است که در میان انواع متریال های مورد استفاده به منظور نماسازی ساختمان، پرکاربرد ترین و پر طرفدار ترین گزینه، سنگ نما می¬باشد. تنوع بالا و ویژگی های مثبت فراوان برخی از انواع سنگ های ساختمانی، موجب شده است تا این مصالح مورد پسند بسیاری از دست اندرکاران ساخت و ساز قرار گیرند. در این میان با وجود مزایای فراوانی که سنگ های ساختمانی از آن برخوردار هستند، اما برخی از انواع آن ها به سبب سطح صاف و بدون تخلخل و نفوذ پذیری بسیار کمی که دارند، به خوبی و کاملا به ملات نچسبیده و در اثر زلزله، انبساط و انقباض، وزش باد های شدید و ... از نما جدا شوند. این مسئله می¬تواند موجب بروز خسارات مالی و جانی فراوانی گردد و نیاز است که از روش هایی همچون اسکوپ سنگ به نما بهره گیری نمود. اگر به یاد داشته باشید در مقالات پیشین سایت کالاساخت، در مورد اینکه اسکوپ چیست؟ توضیحات کاملی را برای شما همراهان عزیز ارائه نمودیم و دانستیم که اسکوپ شامل مجموعه عملیاتی است که برای جلوگیری از سقوط سنگ و اتصال بهتر و محکم تر آن به ملات و بدنه صورت می¬ گیرد. در این مقاله اما می¬خواهیم به معرفی و تعریف انواع روش هایی که برای اسکوپ کردن، مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی و بررسی کنیم تا با روند این کار بهتر آشنا شوید.روش های اسکوپ پیش از نصب سنگ


به طور کلی، به دو روش زیر می ¬توان نسبت به اسکوپ کردن سنگ نما، اقدام نمود.
1. استفاده از سیم مفتول یا لقمه سنگ
این روش خود به دو صورت زیر انجام می پذیرد:


• سیم مفتول
هدف از اسکوپ سنگ نما دراین حالت ایمن کردن سنگ با قلاب کردن آن توسط سیم به داخل ملات است. روش سیم مفتول اینگونه است که دو سرسنگ پلاک را به وسیله دستگاه فرز، شیار ایجاد می‌کنند ومفتول آهنی به قطر ۲ میلیمتر را به صورت ضربدری ازاین شیارها عبورداده و گره می‌زنند. بدین ترتیب سیم به ملات پشت سنگ گیر کرده و آن را نگه می‌دارد. این روش با توجه به راحتی برش ، بیشتر برای اسکوپ سنگ نمای تراورتن بکارمی‌رود و کاربرد کم تری به نسبت دیگر روش ها دارد.


• لقمه گذاری
این روش که بسیار آسان و کم هزینه است، در موارد نادری استفاده می¬شود. در این روش چند تکه سنگ را در فواصل و تعداد مشخص به پشت سنگ پلاک می¬چسبانند (به وسیله چسب سنگ) و با گیر و داری که بین سنگ پلاک و دوغاب انجام می¬گردد، سنگ به خوبی به نما اتصال پیدا می¬کند. تکه سنگ ها می¬توانند در ابعاد 4 سانتی متر و با ضخامتی به اندازه خود سنگ پلاک باشند. ولی باید دقت داشت که ضخامت تکه سنگ ها نباید مانع شاقولی یا تراز کردن سنگ پلاک گردد.


2. استفاده از اسکوپ های آماده
در حال حاضر به منظور سهولت در اسکوپ و نصب سنگ نما به بدنه، اسکوپ های آماده به بازار عرضه گردیده اند که بهره گیری از آن ها آسان و بدون درد سر است. از انواع اسکوپ های آماده می¬توان به موارد زیر اشاره نمود:


• اسکوپ دو پایه
این اسکوپ‌ها که دو بالچه دارند از جنس استیل بوده و توسط چسب به پشت سنگ می¬ چسبند. بهره گیری از این اسکوپ ها خطر کمتری به نسبت روش سیم مفتول دارد. در این روش باید توجه کرد که نحوه ی قرار گیری اسکوپ دو پایه به گونه ای باشد که بالچه ها به صورت عمودی قرار بگیرند و مانع از نفوذ دوغاب به بخش های پایینی نشوند.


• اسکوپ سه پایه
این اسکوپ ها مانند اسکوپ دو پایه هستند با این تفاوت که از یک لبه سومی نیز برخوردارند. این لبه‌ی سوم در شایر ایجاد شده در سنگ قرار می¬گیرد. به این صورت که ابتدا یک شیار در سنگ ایجاد کرده و داخل شیار را چسب می¬زنند، سپس لبه سوم این اسکوپ را درون شیارقرارمی‌دهند تا خشک شود.


• اسکوپ پروانه ایی
این نوع اسکوپ ها معمولاً دارای جنسی از ورق های گالوانیزه و یا پی وی سی هستند و از پیچ و رول پلاک و سیم مفتول محکم تر و قابل اعتماد تر می¬ باشند. برای نصب سنگ نما با استفاده از این قطعات، ابتدا شیاری با زاویه‌ی ۴۵ درجه در سنگ ایجاد کرده و سپس اسکوپ پروانه‌ای را درون شیار جای می‌دهند و پس از آن سنگ نما را نصب می¬کنند. نفوذ دوغاب به اطراف اسکوپ پروانه‌ای باعث اتصال محکم سنگ می‌شود. اسکوپ های پروانه ای بسته به ابعاد سنگ در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ قابل بهره گیری هستند و مناسب برای انواع سنگ و سرامیک می¬باشند.


• اسکوپ Z :
این نوع اسکوپ همانطور که از عنوانش پیداست، قطعه ای به صورت حرفZ انگلیسی بوده و از طرفداران فراوانی برخوردار است. برای استفاده از این قطعه ابتدا شیاری در سنگ بدون زاویه خاصی ایجاد کرده و این قطعه را درون شیار قرار می‌دهند و سپس سنگ را نصب می‌کنند.اسکوپ پس از نصب سنگ
روش هایی که در بالا عنوان نمودیم، همگی پیش از نصب سنگ امکان پذیر و قابل بهره گیری هستند. اما برای مواقعی که سنگ نما نصب شده است و می¬خواهید مانع از سقوط آن شوید، میتوانید از پیچ و رول پلاک بهره گیری نمایید.


• پیچ و رول پلاک
در این روش پس از نصب سنگ، دو تا چهار نقطه از آن را به وسیله دریل سوراخ کرده و پیچ و رول پلاک را در داخل سوراخ ها قرار دارد و سنگ را با ملات پشتش درگیر می¬ کنند. نکته ای که در استفاده از این روش باید به آن توجه نمود، این است که حتما برای ردیف اول سنگ نما از نبشی در زیر سنگ استفاده شود تا وزن سنگ بر روی نبشی انتقال داده شود و نبشی این نیرو را به سازه منتقل کند.قیمت و خرید اسکوپ سنگ و سرامیک
اسکوپ ها علاوه بر نصب سنگ های ساختمانی، به منظور اتصال خشک برای کاشی و سرامیک بدنه نیز مورد بهره گیری قرار می¬گیرند. در این بین باید عنوان کنیم که شاید برخی از افراد گمان کنند، استفاده از اسکوپ هزینه های اضافی در پی دارد و موجب افزایش قیمت نهایی نصب سنگ نما می¬شود، اما باید بگوییم که جدا شدن سنگ از بدنه و افتادنش، علاوه بر خسارات مالی که در پی دارد و موجب خراب شدن ظاهر نما می¬گردد، سبب ایجاد خسارت های جانی برای رهگذران نیز می¬شود که جبران ناپذیر است. در مقالات آینده سایت کالاساخت، مطالبی در رابطه با اینکه کدام سنگ نیاز به اسکوپ دارد؟ و فواید آن چیست؟ برای شما همراهان عزیز ارائه می¬ نمایید. به منظور خرید اسکوپ سنگ و سرامیک در مدل های مختلف نیز می¬توانید به بخش محصولات جانبی سایت کالاساخت مراجعه نموده و در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط بر قرار کنید.

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468تلگرام آجر

 

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت