اسکوپ چیست ؟


اسکوپ چیست ؟

تاریخ انتشار: 1397/08/14 06:26 | بازدید: 232

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر گوگل پلاس لینکدین

اسکوپ چیست؟

 

سنگ یکی از مصالحی است که در طراحی نمای ساختمان بسیار مورد استفده قرار می گیرد. چرا که ازدیدگاه معماری و زیبایی به ساختمان انسجام میدهد و به ساختمانهای شهرهویت معنا داری می بخشد. هم چنین سنگ از مصالحی است که با توجه به آلودگیهای زیاد شهری دیرتر از مصالح دیگر کثیف می شود و تمیز کردن آن  به مراتب آسانتر است.

با تمام این ویژگی های مثبت اما سنگ به علت دارا بودن سطح صاف و صیقلی وعدم خاصیت مکندگی، نمی تواند اتصال کاملی با ملاتی که در پشت آن قرار می گیرد، داشته باشد.هم چنین اختلاف ضری ب انبساط حرارتی سنگ با ملات باعث می شود که به راحتی از ملات پشت آن جدا گردد.  مخصوصا سنگهای گرانیت که کاملا سطح صافی و مکش آب بسیار پایینی دارند

زلزله و تکانها ی وارده بر ساختمان نیز یکی از دلایل مهم افتادن سنگهای نما می باشد، بطوری که حتی در زلزله ها با مقیاس پایین نیز امکان جدا شدن و افتادن سنگ نما وجود دارد. افتادن سنگ از نما گاهی باعث وارد ن آمدن خسارت مالی و جا نیز یادی می گردد. اما چاره کار چیست؟

روشهای یبرای جلوگیری ازسقوط سنگ و اتصال کامل بین سنگ وملات پشت آن وجود دارد که به این روش ها در اصطلاح اسکوپ کردن سنگ می گویند. در واقع اسکوپ راه حلی برای ایمن کردن سنگ نما و قلاب نمودن آن به بستر ملاتی یا سازهای می باشد.

 

چرا اسکوپ باید صورت بگیرد؟

 

تمام سنگهایی که به صورت قائم نصب می شوند مانند سنگهایی که در راهرو های بیمارستانها ومدارس و یا بانک ها نصب شده و هم چنین سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می روند ، باید اسکوپ شوند درغیراین صورت بر اثرکوچکترین زمین لرزها سقوط کرده و خطرآفرین هستند. مخصوصا درنمای ساختمان که در اثرسقوط و برخورد با شخصی باعث مرگ خواهد شد.

حتی برای ساختمانهای بلند دیگر نمای سنگ را بصورت خشک اجرا می کنند و کاملا توسط ریلهایی سنگها رامهار می کنند.